דף הבית / מאמרים ומחקרים / BallTech – בחינת שיטת שטיפה חדשנית בסינון עומק והדגמתה

BallTech – בחינת שיטת שטיפה חדשנית בסינון עומק והדגמתה

אינדקס חברות וספקים


מאת  אילן קסלר מנכל BallTech, צחי צבי מהנדס איכות מים מרחב הדרום ויחידת איכות מים מקורות

פרסום

הצורך

אחד הנושאים המרכזיים בסינון עומק הוא נושא השטיפה הנגדית.
מערכות שטיפה נגדית סטנדרטיות הן מערכות מורכבות שנועדו לשטיפת כל מדיית הסינון במסנן, וכוללות מס שלבי שטיפה כמו שטיפה נגדית באמצעות מים, שטיפה נגדית משולבת ע"י אוויר ומים, ושטיפה ישרה . צורת התפעול המקובלת של מערכות סינון חול סטנדרטיות, דורשת התקנה של ציוד סובב כדוגמת מדחס אוויר, דיזות, מגופים, וצנרת מורכבת.

בנוסף למורכבות הציוד הנדרש לביצוע השטיפות, יש לשטיפות גם היבט תפעולי של הפסדי מים. במתקני הסינון בערבה (לדוגמא) 2-4% מתוך מי התסנין משמשים לשטיפות ומהווים הפסדי מים.

הטכנולוגיה

שיטת השטיפה החדשנית של חברת  BallTechBallTech עשויה לפשט את מערך השטיפה הנגדית ולצמצם את הפסדי המים  הנדרשים לשטיפה, כמו  גם, להקטין את עלויות ההון שבהקמת מתקן סינון.

בטכנולוגיה הייחודית שפותחה ע"י BallTechBallTech השטיפה מתבצעת באופן שונה ולפי הצעדים שלהלן:
שאיבה מנתית של המדיה מתחתית המסנן  ושטיפתה באמצעות מי הגלם.
הזרמה של המדיה והחלקיקים המסוננים לחלקו העליון של המסנן.
הפרדה של המדיה והחלקיקים המסוננים בחלקו העליון של המסנן- שקיעה של המדיה ושטיפה של החלקיקים המסוננים עם מי השטיפה.

בחינת הטכנולוגיה במקורות
יחידת ®WaTech  בשיתוף מרחב הדרום של מקורות יזמו ניסוי לבחינת הטכנולוגיה.

האתר שנבחר לבחינת הטכנולוגיה הוא מתקן הסינון הסטנדרטי בצופר שבערבה שספיקתו הכוללת 490 מק"ש. מי הגלם באתר זה מכילים משקעי ברזל וגופרית אותם נדרש לסלק מהמים טרם אספקתם להשקיה חקלאית. שטיפת המסננים הסטנדרטיים מתבצעת אחת ל-48 שעות עבודה או בהגעה למפל לחץ הגבוה מ-6 מ, שלבי השטיפה כוללים: ריקון, שטיפה באוויר, שטיפה הפוכה, שטיפה ישרה. הפחת לשטיפה בודדת במתקן מוערך בכ-120 מ"ק וסה"כ הפחת השנתי הוא כ-4%.

עפ"י ניסויים קודמים שבצעה BallTech כמות הפסדי המים בשיטה זו נמוכים משמעותית מכמות מי השטיפה המשמשים בסינון עומק סטנדטי. מטרת הפרויקט היא לבחון את הביצועים לאורך זמן.

בנוסף לצמצום הפסדי המים תיבחן גם ה- Robustness של הטכנולוגיה לרבות תקלות מסוגים שונים. תיקבע זמינות כוללת של המסנן של BallTech  ותושווה לזמינות של המסננים הסטנדרטיים.

כמו כן,  תיבחן איכות המים המסוננים- אם כי יש להדגיש כי החדשנות של BallTech איננה בסינון אלא בשיטת השטיפה הייחודית.

הניסוי יבוצע ע"י עובדי מרחב דרום בהובלה מקצועית של צחי צבי- מהנדס איכות מים במרחב. יחידת ®WaTech  מספקת את המעטפת הכוללת הנדרשת  להצלחת הניסוי.

תועלת פוטנציאלית

פרסום

שיטת השטיפה הייחודית של BallTech אינה כוללת שטיפה נגדית באוויר או במים.

במידה ויוכח כי השיטה פועלת באופן יעיל לאורך זמן, ניתן יהיה לייתר את השטיפות הנגדיות במים ובשילוב אוויר עם מים ובכך לחסוך בעלויות הקמת מערכות סינון (לא יהיה צורך במפוח, דיזות, מגופים וצנרת מורכבת).

כמו כן, שיטת השטיפה של BallTech חוסכת בזמני השטיפה הנדרשים וכתוצאה, מאפשרת זמינויות גבוהות יותר למסננים.
עפ"י ניסויים קודמים שבצעה BallTech כמות הפסדי המים בשיטה זו נמוכים משמעותית מכמות מי השטיפה המשמשים בסינון עומק סטנדטי. במידה ויוכח כי השיטה פועלת באופן יעיל לאורך זמן ניתן יהיה לחסוך בהפסדי המים לשטיפה.

אפליקציות נוספות

נושא הסינון הינו נושא רחב בהרבה מאפליקציית הסינון הספציפית בערבה. במידה והטכנולוגיה תראה יתרון מהותי על פני סינון סטנדרטי ניתן יהיה לבחון יישומים נוספים וביניהם:
1. סינון מים עיליים.
2. סינון קולחים.
3. טיפולי קדם להתפלת מי תהום, מי ים וקולחים.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים