דף הבית / חדשות השלטון המקומי / 79% מפרטי הלכלוך במרחב הציבורי בישראל הם פלסטיק, בעיקרם בשימוש חד פעמי;

79% מפרטי הלכלוך במרחב הציבורי בישראל הם פלסטיק, בעיקרם בשימוש חד פעמי;

אינדקס חברות וספקים

79% מפרטי הלכלוך במרחב הציבורי בישראל הם פלסטיק, בעיקרם בשימוש חד פעמי;

פרסום

35% מתוכם הם כלי אוכל מפלסטיק חד-פעמי –

  כך עולה מממצאים ראשוניים של מדד שיפור ניקיון המרחב הציבורי שערך המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הציגה היום (ב') בוועדת הכספים בכנסת את הממצאים הללו זה, כחלק מעמדת המשרד ביחס למיסוי הכלים החד-פעמיים

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "הממצאים הראשוניים העולים ממדד שיפור ניקיון המרחב הציבור של המשרד מראים, כי כלים חד-פעמיים מהווים את הנתח הגדול ביותר בלכלוך המרחב הציבורי ולכן יש לטפל בהם בצורה ייעודית, כפי שאנחנו אכן עושים במשרד. מדד שיפור ניקיון המרחב הציבורי של המשרד להגנת הסביבה, שיושלם במהלך השנה, הוא פרויקט פורץ דרך בתפיסתו: לא רק מבצעי ניקיון שמשדרים למלכלכים שיהיה מי שינקה אחריהם, אלא שיח חדש שמתמקד בשינוי התנהגות, ונותן מענה עמוק יותר לתופעת השלכת הפסולת במרחב הציבורי. מחקרים מהעולם והניסיון המצטבר בארץ מלמדים, כי פעילות חינוך והסברה, המלווה בפעילות אכיפה, מביאות לשינוי התנהגותי ולהפיכת לכלוך המרחב הציבורי למנהג בלתי מקובל. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בנחישות לצמצום השלכת הפסולת במרחב והציבורי וצריכת הפלסטיק החד-פעמי"

נציגי המשרד להגנת הסביבה בראשות השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג והמנכ"לית גלית כהן, הציגו היום (ב') בוועדת הכספים בכנסת ממצאים ראשוניים מתוך מדד שיפור ניקיון המרחב הציבורי בדיון על מיסוי הכלים החד-פעמיים.

המדד מתבצע כחלק מתמיכה של המשרד ב-120 רשויות במסגרת קול קורא לניקיון המרחב הציבורי, בסכום של 5 מיליון שקל – תמיכה המתמקדת בשינוי התפיסה, הערכים וההתנהגות אצל התושבים והרשויות המקומיות.

קול קורא זה הוא חלקו הראשון של מהלך לסיוע לרשויות מקומיות המדורגות בדירוג 1-5 במדד החברתי-כלכלי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לשיפור ניקיון המרחב הציבורי שבתחומן. 120 הרשויות קיבלו תמיכה בעבור מדידת רמת הניקיון ברשות המקומית והכנת תוכנית לטיפול באותם מפגעים על סמך תוצאות המדידה.

נכון לשלב זה, 35 רשויות מקומיות סיימו את שלב איסוף הנתונים. תוצאות המדד הראשוני  מתמקדות בפריטי הפלסטיק בכלל והפלסטיק החד-פעמי בפרט. בסקר נמצא, כי 79% מפריטי הלכלוך הם מוצרי פלסטיק, בעיקרם בשימוש חד פעמי – דוגמת מכלי משקה, פקקים, אריזות ל-Take Away ושקיות. 35% ממוצרי הפלסטיק הם כלי שולחן חד פעמיים (צלחות, כוסות, סכו"ם).

פרסום

 

הרחבה:

המשרד להגנת הסביבה פיתח מדד לרמת הניקיון במרחב הציבורי העירוני. לצורך איסוף הנתונים מהמדידות, פיתח המשרד יישומון ייעודי בו הרשויות מדווחות על תוצאות ביצוע המדידה. בנוסף, על מנת לוודא כי הסוקרים שמבצעים את המדידות מקבלים הכשרה מקצועית לביצוע המדידות, פותחה לומדה אותה נדרשו כל הסוקרים לעבור לפני תחילת ביצוע המדידה.

בימים אלה, 120 הרשויות המקומיות בדירוג חברתי-כלכלי 1-5 שקיבלו תמיכה במסגרת הקול הקורא, מבצעות את המדידות ומכינות את התוכנית. בהתאם לתוצאות המדידות ועל בסיס הנתונים שהתקבלו, הרשויות יכינו תוכנית שמטרתה שינוי תרבות השלכת הפסולת והשמירה על הניקיון באזורים הנמדדים. רשות לא תקבל תמיכה על עצם ביצוע תפקידה כמפעילה שירותי ניקיון, אלא על התערבויות אקטיביות, המקדמות שמירה על מרחב נקי, מבוססות נתונים.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים