דף הבית / חדשות מים / תרגיל תקרית זיהום ים וחופים
תרגיל תגובה לזיהום ים וחופים בשמן7. צילום- גידי בטלהיים, המשרד להגנת הסביבה

תרגיל תקרית זיהום ים וחופים

אינדקס חברות וספקים

תרגיל תרגיל תרגיל! המשרד להגנת הסביבה הוביל היום תרגיל אזורי רב-משתתפים לניהול תרחיש זיהום ים וחופים בשמן כתוצאה מפעילות אסדת לוויתן; השרה גילה גמליאל: "תגובה מהירה ונכונה תמזער נזקים אם חלילה תתרחש תקרית זיהום ים וחופים"

פרסום

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: המשרד להגנת הסביבה פועל להיערכות מדינת ישראל לאירוע חירום של זיהום ים בשמן. חשוב שנהיה ערוכים לתרחישים שונים, כדי לשמור על בריאות הציבור והסביבה. על אנשי המשרד להגנת הסביבה להיות המיומנים ביותר בניהול ובהנחיית התגובה המהירה לטיפול בתקריות זיהום הים בשמן. תרגלנו היום את הצוותים שלנו ואת כל הגורמים הפועלים בים, כולל חברות העוסקות בשינוע דלקים ורשויות מקומיות חופיות, כך שכולם יהיו ערוכים לתרחישי זיהום חמורים. תגובה מהירה ונכונה תמזער נזקים אם חלילה תתרחש תקרית זיהום ים וחופים"

ראש מועצת חוף כרמל ויו"ר איגוד ערים שרון כרמל, אסיף איזק: "התרגיל הינו תוצר של  שיתוף פעולה בין כל הגורמים שמטרתו למנוע התרחשות של אסון סביבתי בים במקרה של תרחיש זיהום באסדה או בכל מקום אחר במרחב הימי.  המציאות  כיום דורשת מאיתנו לשמור  על המרחב הימי ואיגוד ערים שרון כרמל מוביל זאת באספקט הסביבתי ובשמירה על איכות חיי התושבים. מדובר בתרגיל הראשון וקיים צורך בתרגולים נוספים בשיתוף פעולה של כל הגורמים- גם ברמה הארצית על מנת שנצליח להתמודד אם חס וחלילה יתרחש זיהום שכזה"

אריק רוזנבלום מנכ"ל עמותת אקואושן: "אחד מהלקחים שניתן ללמוד ממשבר הקורונה, הוא עד כמה חשוב להיערך ולהגיע מוכנים למצבי חירום. התפתחות הפעילות הימית בתחומי קידוח הגז והנפט יוצרת איום זיהומי שעל מדינת ישראל להיערך אליו בהתאם. כיום, על אף הפעילות הרבה והמבורכת של המשרד להגנת הסביבה מדובר בפתרון חלקי. יש צורך בהגדלת כוח אדם שייתן מענה אמיתי במקרה של דליפה או זיהום ימי. המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עמותת אקואושן מקים רשת ארצית של מתנדבי חירום ים.  מרכיב המתנדבים מוכר בעולם כגורם קריטי בהיערכות ומוכנות מיטבית בתוכניות תלמ"ת ולכן היוזמה הזו, שתאפשר הפעלת מתנדבים כ'מכפלת כוח' לכוחות הפועלים בתגובה לאירוע זיהום, היא קריטית למענה אפקטיבי בזמן אמת"

היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה הובילה היום (ב') תרגיל אזורי רב משתתפים, בשיתוף עם איגוד ערים שרון כרמל, אקואושן ומועצה אזורית חוף כרמל, במטרה לתרגל את פעולות החירום המקומיות של חברת נובל אנרג'י באסדת לוויתן והמועצה האזורית חוף הכרמל, בכל הנוגע לשיתוף פעולה בהתמודדות עם מצב חירום העלול להיגרם מתקלות תפעוליות הקשורות בפעילות סביב אסדת לוויתן, שתוצאתן הוא זיהום סביבתי בשמן בים ובחופים.

בתרגיל, שנקבע כחלק מתכנית התרגילים של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה והיחידה היא זו שהנחתה ופיקחה עליו, השתתפו מועצה אזורית חוף הכרמל, חברת נובל אנרג'י, איגוד ערים שרון כרמל, עמותת אקואושן, רשות הטבע והגנים, ומתנדבי חירום ים.

לפי התרחיש בתרגיל, אתמול (א') בשעה 22:20, כלי שיט המבצע עבודות להתקנת סעפת קו גז חדש הפיל רכיב כבד על צינור הקונדנסט, המוביל מאסדת לוויתן לחוף, וקטע אותו באופן מלא. משאבות הזרמת הקונדנסט באסדה הופסק לאחר 10 דקות, וכלל נפח הצינור זרם לים מעומק של 65 מטר. כ-1,500 חביות קונדנסט – השוות ל-240 מ"ק דלק – זרמו לים לאחר הפסקת פעילות ההזרמה. השפך זיהם לפי התרחיש מקטע חוף של 3 ק"מ בתחום המועצה חוף הכרמל החל בשעות הבוקר של היום.

פרסום

במהלך התרגיל, המועצה האזורית חוף הכרמל מילאה את תפקיד מנהל האירוע באשר לפעולות התגובה בשטחה, והיא זו שקבעה את סדר העדיפויות ואסטרטגיות הפעולה בחופיה, לפי תוכניות החירום המקומיות. חברת נובל אנרג'י העמידה לרשות מנהל האירוע את יכולותיה בכל הקשור לניהול ואיפול בזיהום שהגיע לחוף.

המטרות העיקריות של התרגיל היו: קביעת אסטרטגיית תגובה מתאימה באמצעות ניתוח ושקלול דוחות מהשטח; הקמה והפעלה של שני מערכי תגובה חופיים מלאים; העברת מידע חיוני בין מקבלי ההחלטות בתוכניות החירום המקומיות; מתן מענה לגורם המגביל את יכולות התגובה של הרשות המקומית על-ידי מתן ליווי מקצועי וסיוע בציוד של נובל אנרג'י למועצה האזורית חוף כרמל והנחיית כלל הגופים הפועלים, לרבות מנהל האירוע, על-ידי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית.

תפקיד המשרד להגנת הסביבה באירוע מסוג זה הוא פיקוח ובקרה על פעולות התגובה כך שהן מתבצעות באופן מיטבי, תוך מזעור הנזק לסביבה ומעקב אחר שיתוף הפעולה בין בעלי תוכניות מקומיות סמוכות.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים