דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / תמיכה ברשויות החופיות בים תיכון ובים סוף בהיקף שיא של 32.5 מיליון שקל לשלוש שנים

תמיכה ברשויות החופיות בים תיכון ובים סוף בהיקף שיא של 32.5 מיליון שקל לשלוש שנים

אינדקס חברות וספקים

"חד פעמי – לא בים שלי": המשרד להגנת הסביבה יוצא בתמיכה ברשויות החופיות בים תיכון ובים סוף בהיקף שיא של 32.5 מיליון שקל לשלוש שנים; התמיכה תאפשר פעולות ניקוי בחופים וצמצום פסולת הפלסטיק, בדגש על הפלסטיק החד-פעמי

פרסום

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "הפסולת הימית היא בעיה עולמית, אבל הלחימה בה חייבת להיות מקומית, נחושה ורצופה. המשרד להגנת הסביבה ממשיך להרחיב את היקף התמיכה שלו ברשויות המקומיות החופיות וכן בפעולות פיקוח, אכיפה, הסברה והקמת תשתיות למניעת הגעת פסולת לים. המשרד להגנת הסביבה פועל במשך כל השנה על מנת להגביר את רמת הניקיון בחופים, לטובת השמירה על הסביבה הימית עבור הציבור לרגל החגים, אני מאחלת לכלל תושבי ישראל שנה רב-פעמית, שנה טובה, נטולת פלסטיק חד-פעמי בחופים. מגיעים לנו חופים נקיים, זה בידיים של כולנו"

 

המשרד להגנת הסביבה יצא בתמיכה ברשויות החופיות בים תיכון וים סוף בסך של 32,454,010 שקל לשלוש שנים (36 חודשים הפרוסים על 4 שנים קלנדריות, 2021-2024). התמיכה תאפשר ביצוע פעולות ניקוי בחופים לא מוכרזים לרחצה בתקציב כולל של 26,454,010 שקל, וכן 6 מיליון שקל שישמשו עבור: הקמת תשתיות לאיסוף פסולת בחופים לא מוכרזים; מתקני איסוף למניעת הגעת פסולת לחופים מנקזי נגר עילי; פיקוח על חוקי עזר עירוניים לאיסור שימוש בפלסטיק חד-פעמי בחופים; וכן עבור הקמת מתקני תשתית או ציוד לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים. זו הפעם הראשונה שהתמיכה מתוקצבת מראש לשלוש שנים.

 

התמיכה בתשתיות מניעת הגעת פסולת לחופים מקדמת את יישום עקרון המניעה במקור, בסביבה החופית והימית. התמיכה בגובה של 6 מיליון שקל מותנית בהתחייבות הרשות המקומית בקידום חוק עזר עירוני לאיסור שימוש בכלים חד-פעמיים, והתשלום יותנה בפרוטוקול אישור החוק של מועצת או מליאת הרשות.

 

תמיכה זו תאפשר בניית מתקנים המעודדים שימוש בכלים רב-פעמיים כגון כיורים לשטיפת כלים רב פעמיים, ברזיות מותאמות למילוי של בקבוקי מים וכדומה. כמו-כן, היא תסייע במימון איסוף פסולת עירונית הזורמת ב-166 נקזי הנגר העילי בחופי ישראל והנגשת מתקני איסוף פסולת מרכזיים ב-153 ק"מ החופים הפתוחים והבלתי מוכרזים לרחצה, במהלך שיוביל לשיפור הניקיון במרחב הציבורי והפחתת פסולת הפלסטיק החד-פעמי.

 

התמיכה היא במסגרת תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לטיפול בבעיית הפסולת הימית בישראל. במסגרת התוכנית מבצע המשרד להגנת הסביבה אחת לשבועיים מדד לבדיקת רמת הניקיון בחופים הפתוחים שאינם מוכרזים ברשויות החופיות.

 

נתוני מדד "חוף נקי" לחלק השני של אוגוסט 2021, המציינים את סוף החופש הגדול, מראים כי 80% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", עלייה ביחס ל 75.75% במדד הקודם. בתקופה המקבילה של סיום החופש הגדול בשנה שעברה, נמצאו רק 61.5% מהחופים "נקיים "עד "נקיים מאוד". אחוז החופים הנקיים בישראל מתחילת שנת 2021 הוא 65%.

 

פרסום

הרשויות החופיות הנקיות ביותר בעלות ציון הממוצע "נקי מאוד" הן: חדרה, אילת, אשדוד, אשקלון, קריית ים, תל אביב – יפו, גן רווה, הרצליה, בת ים, נהריה ועכו. הרשות החופית בעלת ציון ממוצע "בינוני": חיפה.

 

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

 

18 הרשויות שזוכות בעונה זו לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור, הן: עיריית אשדוד, עיריית בת ים, עיריית חדרה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית חוף השרון, עיריית חיפה, עיריית טירת כרמל, מועצה אזורית מטה אשר, עיריית נהריה, עיריית נתניה, עיריית עכו, מועצה אזורית עמק חפר, עיריית תל אביב יפו, איגוד ערים כינרת, עיריית אילת, עיריית אשקלון, חוף אשקלון ועיריית קריית ים.

 

היקף מימון הפרויקט הוכפל השנה למיליון שקל. עד כה, במסגרת תכנית תגבור האכיפה שהחל ב-1 ביולי, בוצעו 265 פעולות בתחומן של 18 רשויות חופיות (וביניהן איגוד ערים כנרת). הפעולות התבצעו במשך כ-2,220 שעות מצטברות ובסיוע של 648 שוטרים. במהלך פעולות אלו חולקו 3,231 קנסות, ומתוכם כ-866 קנסות על עבירות ניקיון.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים