דף הבית / חדשות מים / תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן בשטחי המועצה האזורית גליל עליון

תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן בשטחי המועצה האזורית גליל עליון

אינדקס חברות וספקים

לראשונה בישראל:, תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן בשטחי המועצה האזורית גליל עליון

פרסום

 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "אפשר להיגמל משימוש בכלים חד-פעמיים בכלל, ובטח כשמגיעים לטייל בנחלים היפים שלנו בארץ, בחופי הים, בשמורות ובגנים. אנחנו ממשיכים להשקיע, לתמוך ולמצוא פתרונות שיצמצמו את הזיהום והלכלוך, כדי לראות את הפלסטיק המיותר בשטחים הפתוחים. אני מברכת את מועצה אזורית הגליל העליון על ההירתמות למשימה ועל הצעד פורץ הדרך, שמוכיח גם לרשויות אחרות שאפשר אחרת. ראשי הרשויות המעוניינים לקדם בשטחם איסור על שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים, בשמורות ובגנים – מוזמנים לפנות אליי באופן אישי, ויחד נקדם את הנושא גם במקומות נוספים בארץ" 

ראש מועצה אזורית גליל עליון גיורא זלץ: "מנהל טוב דואג לאנשים שלו, מנהיג דואג לעתידם. יחסי הגומלין עם הסביבה שלנו הם המפתח לאיכות חיים ובריאות בשנים הבאות. כלים חד פעמיים, כמו תחבושות, מגבונים ומוצרים נוספים שאינם מתכלים, לא רק מזהמים את הסביבה, אלא גם מרעילים אותה – את האדמה החקלאית, את מקורות המים, את האוויר. לכן, לקחנו במועצה אזורית הגליל העליון אחריות על 240 ק"מ גדות נחל וכחלק מהפעילות בקטעי נחל מסוימים, בהם אנחנו מאפשרים קמפינג, החלטנו לאסור על הכנסת כלים חד פעמיים, כמו גם להגביל רעש ולהדליק אש רק במקומות מסומנים ומוסדרים"

תקדים חדש בישראל: על-פי חוק עזר עירוני חדש בהובלת השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל וראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ, תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ולנהרות בשטחי המועצה. לפי חוק העזר התקף, "גן" הוא כל גן ציבורי, חורשה, שדרה וכל מקום אחר שצמחים צומחים בו; ו"נהר" הוא נהר הירדן, החצבני, הבניאס, דן, וכל נהר, נחל, מעיין, מפל וגדותיו של נהר.             

הנחלים ושמורות הטבע הם מקומות רגישים מבחינה אקולוגית, ולכן לצעד זה חשיבות גדולה לשמירה על הטבע ועל הסביבה. הלכה למעשה, לא ניתן יהיה להכניס כלים המיועדים לצורכי אכילה ושתייה אשר אינם מיועדים לשימוש חוזר לפי טיבם ולפי החומרים שמהם עשויים.

בנוסף, לא ניתן יהיה להכניס בקבוקי זכוכית ולעשות בהם שימוש. כמו-כן, לא ניתן יהיה להציב כסאות, שולחנות או כל ציוד אחר בתוך הנהר ולא ניתן יהיה להפעיל בגנים ובנהרות רמקולים ומכשירים הגורמים לרעש – כולל גנרטורים.

לאחר השלמת המהלך, בתקופה הקרובה יוצבו שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים אשר יודיעו על איסור הכנסת כלים חד-פעמיים.

באשר לאזור אקולוגי רגיש אחר, חופי הים, הודיעה בקיץ זה השרה גילה גמליאל כי המשרד להגנת הסביבה יעניק תמיכה ברשויות המקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף חסר תקדים של 10,607,300 מיליון שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד לנושא זה. התקציב ישמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים לא מוכרזים לרחצה שבתחומן וכן לראשונה, יינתן מיקוד מיוחד לנושא הפחתת שימוש בכלים חד-פעמיים.

בהנחיית השרה גמליאל, לראשונה 2 מיליון שקל ישמשו את הרשויות להמשיך לצמצם את מפגע הפסולת בחופים לפני שהוא מגיע לחוף ואל הים, כמו באמצעות: הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת, ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים.

פרסום

מתקנים אלה יסייעו במניעת זיהום הסביבה החופית והימית. כמו-כן, ייעשה שימוש במימון לצורך איסוף פסולת עירונית הזורמת ב-166 מתקני הנגר העילי בחופי מדינת ישראל.

התמיכות יינתנו עבור בניית מתקני איסוף פסולת מרכזיים; קידום מתקנים מעודדי שימוש בכלים רב-פעמיים כמו: כיורים לשטיפת כלים רב פעמיים, ברזיות מותאמות למילוי של בקבוקי מים ועוד.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים