דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / שר החקלאות מצהיר בכנס ארגון 'מים לישראל': "ב-2024 נפעל למחיר של 0 שקלים למים מושבים"

שר החקלאות מצהיר בכנס ארגון 'מים לישראל': "ב-2024 נפעל למחיר של 0 שקלים למים מושבים"

אינדקס חברות וספקים

בכנס של ארגון מים לישראל עלו שלל נושאים בנוגע לאגודות המים בישראל, הבעיות שנובעות מעלויות המים הגבוהות לחקלאות וגם הרצון להרחיב את השימוש במי קולחין: "הנחנו על השולחן תוכנית אב למי קולחין עם השקעות גדולות, שמתבססת על צרכני ומפיקי המים בישראל"

פרסום

באסיפה הכללית השנתית של ארגון "מים לישראל", המאגד את צרכני ומפיקי המים לחקלאות ולמרחב הכפרי בכל הארץ, הצהיר שר החקלאות אבי דיכטר כי בשנה הבאה יפעל להחלת הטבה מרחיקת לכת למים מושבים. "אתם חוד החנית של החקלאות בארץ, יחד עם החקלאים כמובן", אמר דיכטר לבאי הכנס. "אנו מנהלים מאבק עיקש על מנת שעלות המים תהיה הוגנת לחקלאי, זאת אומרת – 0 שקלים על מים מושבים. הסיפור שמים מושבים עולים כל כך הרבה כסף חייב להיפסק ובשנה הבאה נתחיל לבנות מציאות אחרת בנושא".

דבריו של שר החקלאות ופיתוח הכפר נאמרו כאמור בכנס של ארגון "מים לישראל" בעין שמר, כנס שכלל אנשי מפתח בכירים ממשק המים בישראל בכל הגזרות. בין היתר השתתפו בכנס היו"ר איתן ברושי, מנכ"ל הארגון אורן עמיאל, מנכ"ל רשות המים, חזי ליפשיץ, המשנה למנהל הרשות זאבי אחיפז, סמנכ"ל אסדרה ברשות דני גרינוולד, ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה ועוד.

"אם המחירים ימשיכו להיות גבוהים – לא נשתמש במים המושבים"

בפתח הכנס בירך יו"ר הארגון איתן ברושי את הנוכחים והשיתוף הפעולה עם אנשי המקצוע והממשלה, אך יחד עם זאת, העביר מסר חד משמעי בנוגע לעלויות המים הגבוהות: "אגודות המים הודיעו כי במידה ומחירי המים יוותרו גבוהים או חלילה יעלו, הדבר לא יאפשר את קיום החקלאות, ואנחנו כאגודות גם לא ניקח את המים המושבים האלה, נשאיר אותם לעיר בלבד".

מנכ"ל הארגון אורן עמיאל הציג במהלך הכנס את יעדי הטיפול במים בישראל בשנה הקרובה, בניהם שמירה על מעמד האגודות וחיזוקן, שמירה על מחירי המים לחקלאות, מציאת פתרון לאזורים נעדרי חלופת קולחין בפריפריה, הורדת המחירים למי קולחין, קביעת תקרה לתשלומי ארנונה, העברת אחריות למזהמים, המשך תקצוב 200 מיליון ש"ח לתשתיות קולחים, הרחבת השפד"ן המזרחי לנגב ומימוש ההחלטה שמפעלי קולחין יהוו תשתית לאומית.

"הנחנו על השולחן תוכנית אב למי קולחין"

נושא מי הקולחין וההשבה, תפסו בכנס מקום מרכזי. בהמשך לכך, זאבי אחיפז, המשנה למנהל רשות המים, החמיא לארגון ואמר כי "מים לישראל הציפה את נושא אגודות המים בארץ. חלק מהיכולות של משק המים, מלבד הספקים בתחום החקלאות, אגודות המים שנמצאות פה, הן אלה שנותנות את הערך המוסף בשימוש במים, בנושא השבת מים.

"אגודות המים היו הראשונות שהחלו בהשבה. אנחנו כרשות מים רק הצטרפנו כדי לעזור ולסייע בהקמת המפעלים. היום אנחנו עומדים על סף שינוי מהותי בתחום הזה, כל מה שהיה אפשר לעשות בכלים הקיימים – נעשה.

"אם רוצים להמשיך ולהתקדם בנושא הקוליחין, ישנם כ-100 מיליון קוב כיום, וקולחין שיצטרף כתוצאה מגידול האורבני, צריכים לעשות מעשה שפורץ את הגבולות שלנו. הנחנו על השולחן תוכנית אב למי קולחין עם השקעות גדולות. התוכנית מבוססת כולה על אנשים שיושבים פה, אני בטוח שנוכל לממש אותה בלוח זמנים הכי קצר שאפשר".

ואולם, אחיפז ציין כי עם כל הרצון להתקדם, יש אזורים בארץ אליהם יגיעו מי הקולחין במשורה ובצורה מוקטנת וגם פה צריך פתרונות. "אנו יושבים עם מים לישראל והתאחדות חקלאי ישראל על מחירי מים שפירים, ואני מקווה שלקראת סוף השנה נוכל לברך על המוגמר. מעבר להגעה לתעריף יעד לחקלאות, יש התייחסות לאזורים ספציפיים. במאמץ משותף, נוכל להגיע לפתרון תעריפי אבל גם סיוע להקמת מפעלים שבאזורים אלה".

עוד הוסיף אחיפז: "ישנם אזורים בהם אנו נדרשים להשקיע מיליארד שקל למים שפירים לחקלאות. זה יצריך שינוי. ככל שנוכל לשים ודאות שאפשר לחיות איתה ויחד עם זה גם לסייע בהקמת המפעלים, נוכל לדבר על חקלאות בהיקפים יותר גדולים בישראל ממה שחשבנו בעבר. העיקר תלוי בכם. אני מקווה שהאחדות בין הגופים יבואו לידי ביטוי בשנה הקרובה".

"אחרי עלייה גדולה – חזרו לערכי צריכת המים בבית ובחקלאות של 2020"

דני גרינוולד, סמנכ"ל אסדרה רשות המים, העביר סקירה נרחבת בדבריו למים במשקי הבית והחקלאות. "על פי סקר הצריכה העדכני, חזרנו לערכי צריכה המים ב-2019-2020. ב-2021 הייתה קפיצה בצריכת המים לבית ולחקלאות אך ב-2022 הערכים חוזרים להיות כבעבר", ציין.

פרסום

גרינוולד הוסיף כי בשנה החולפת ישנה ירידה בולטת במים מליחים בעקבות שחרור מים לטבע וסיבות נוספות, ובנוגע להקצאות המים 2024 ציין: "בגדול, אנחנו מדברים על אותן הקצאות, לא רואים צורך לקצץ או להוסיף אלא לדייק נתונים ודיוק הקצאות".

עוד עדכן גרינוולד על ספקי מים אזוריים לחקלאות, ספקים שיצאו לדרך לפני 11 שנה ועד היום אין כללים המסדירים אותם. "ב-2024 נמשיך לעסוק בנושא", אמר, "אנחנו הולכים לכיוון של מודל שיתופי, אגודה שמנהלת ורואה תמונת מצב מלאה, ופחות מצב של ועדת תיאום שמתקשה להוביל מהלכים".

לסיום עדכן סמנכ"ל רשות המים כי החל מחודש יולי האחרון החל שינוי מבני באספקת מים לבית במרחב הכפרי. מדובר בשינוי וולנטרי שמאפשר למועצות אזוריות לפתוח חברות שמספקות שירות משולב של מים וביוב, ומאפשר לספקי מים קיימים לוותר על רישיונם ולהעבירו למועצה.

יו"ר 'מים לישראל', איתן ברושי, התייחס לנושא הרישיונות לאגודות מים וספקי המים הקטנים, לאור הקולות הכעוסים שהפגינו אנשי הכנס: "אנחנו מחפשים הסכמות וכך זה היה מהיום הראשון. צריכה להיות פגישה נוספת ודיון נוסף. אסור לזרוק אותנו תחת גלגלי האוטובוס. אנחנו רוצים לסייע בצעדים נכונים אבל לא בדורסנות. מעמד האגודות גם ככה בבעיה ויש להסתכל על הנושא בראייה כוללת.

"בהקשר זה אגיד שאגודת המים היא לא רק צינור למים לבית או לחקלאות, היא גם חלק מחוליות חוט השדרה שעליהם מתקיימת ההתיישבות הכפרית. ואגודת המים היא אגודה משמעותית לא רק לנושא המים".

במהלך הכנס נערכה פרידה מאבי רמות, חבר ותיק בארגון מהערבה הדרומית, שאף נשא מספר מילים. לאחר מכן הרימו הנוכחים כוסית לשנה החדשה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים