דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / שישה תאגידים יתמכו בסך מאות אלפי שקלים בתאגידי מים לטובת פינוי העקר מבתי הבד
פינוי עקר מבתי הבד. צילום_ יוסי בן ארי, רשות הטבע והגנים

שישה תאגידים יתמכו בסך מאות אלפי שקלים בתאגידי מים לטובת פינוי העקר מבתי הבד

אינדקס חברות וספקים

לקראת עונת המסיק ולאור ההצלחה בשנה שעברה – המשרד להגנת הסביבה ורשות המים יתמכו בסך מאות אלפי שקלים בתאגידי מים לטובת פינוי העקר מבתי הבד, במטרה למנוע נזק למערכת הביוב וזיהום סביבתי; לצד זאת, המשרד להגנת הסביבה מתגבר את הפיקוח והאכיפה מול בתי הבד

פרסום

 

שישה תאגידים – מי הגליל, סובב שפרעם, פלג הגליל, אל עין, מעיינות זיו, מי רהט – שהגישו בקשות לתמיכה, עומדים בתנאים הנדרשים ויתוקצבו בהתאם

 

ד״ר סיגל בלומנפלד, מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה: "טרם פתיחת עונת המסיק, ערך המשרד להגנת הסביבה הכנה בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים הרלוונטיים, במטרה לספק כלים ודרכי התמודדות לטיפול בעקר המיוצר בבתי הבד כחלק מתהליך הפקת שמן זית במהלך תקופת המסיק. המשרד פועל מדי שנה על מנת לצמצם את הפגיעה שיוצר תהליך הפקת שמן הזית ומגביר את האכיפה ככל שנדרש לכך"

 

גיא רשף, סמנכ"ל ומנהל חטיבת השירות ההידרולוגי ברשות המים: "רשות המים נערכה מראש, גם השנה כמו בשנים קודמות, למניעת פגיעה במתקני הטיפול בשפכים וזיהום הסביבה שנגרמת בתקופת עונת מסיק הזיתים. כחלק מהיערכות זו פורסם קול קורא לסיוע לתאגידי המים והביוב לטובת איסוף ופיזור מבוקר של העקר. השנה, לאור הגידול ביבול הזיתים, הוגדל תקציב התמיכה והושם דגש גם על מערכות ניטור רציף לצורכי אכיפה"

  לקראת פתיחת עונת המסיק, המשרד להגנת הסביבה ורשות המים יצאו בקול קורא משותף לטיפול בפסולת בתי הבד במסגרתו תינתן תמיכה של כ-680 אלף שקל לתאגידי מים בצפון ובדרום שבתחום פעילותם נמצאים בתי בד פעילים המחוברים לרשת הביוב, בה מוזרמים השפכים המכילים מי עקר אל מתקני טיהור השפכים (מט"שים) שנפגעו בעבר, ובהם: כרמיאל, עכו, נהריה, ינוח-ג'ת, פרוד, רהט ולבנים. התמיכה במסגרת קול הקורא מיועדת לפינוי ממוקד של פסולת בבתי הבד וכן לביצוע פעולות ניטור ודיגום, במטרה למנוע נזק למערכת הביוב ומט"שים, ולמזער זיהום סביבתי.

 לצד זאת, המשרד להגנת הסביבה מתגבר גם את סיורי הפיקוח והאכיפה, כדי למנוע הזרמות והשלכות בלתי חוקיות של פסולת העקר, המתקבלת בעת הכנת שמן הזית.

 באחריות תאגידי המים לפקח על בתי בד, לאתר את זרימות העקר במערכת הביוב הציבורית, לרבות ביצוע דיגומים, הצבת אמצעי ניטור וחיישנים לזיהוי נוכחות עקר בשוחות הביוב ביציאה מבתי בד חשודים. במסגרת זו, המשרד להגנת הסביבה פועל ככל שנדרש בפתיחת הליכי אכיפה נגד בתי בד שנתפסו מזרימים עקר למערכת הביוב הציבורית.

 לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, כיום פעילים בישראל כ-140 בתי בד, כ-90 מתוכם בצפון הארץ. בהליך הפקת שמן הזית מיוצרים עד 80 אלף מ"ק עקר בשנה. כדי למנוע הזרמות והשלכות בלתי חוקיות של פסולת העקר, ערך המשרד להגנת הסביבה הכנה בהשתתפות נציגים מרשות המים, צוות סביבה חקלאית ברשות הטבע והגנים ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.

פרסום

 במסגרת ההכנות, הוחלט כי צוותי הפיקוח של מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה והמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, צוות סביבה חקלאית ברשות הטבע והגנים ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי, יקיימו סיורי פיקוח וביקורים בבתי הבד, שבמסגרתם יבוצעו דיגומים על פי הצורך. עוד הוחלט, כי הפיקוח השנה יתמקד בתאגידי המים והביוב ובבתי בד שלהם עבר של השלכות והזרמות בניגוד להנחיות.

 מהו עקר? בעונת מסיק הזיתים נוצרים בבתי הבד שפכים. אחד מהם הוא העקר, פסולת נוזלית המתקבלת מתהליך הכנת שמן הזית ומכילה ריכוז גבוה מאוד של חומרים אורגניים וחומרים רעילים. הזרמת העקר ללא פיקוח גורמת לנזקים כבדים למערכת הולכת השפכים ולמערכת הטיהור עד כדי סתימת מערכות ההולכה וקריסת מתקני הטיהור, ופגיעה משמעותית ביכולת ניצול הקולחים מהמתקן לטיהור שפכים (מט"ש) לשימוש חקלאי.

 בנוסף, העקר עלול לזהם גם את הסביבה ובכלל זה את מי התהום, כפי שכבר אירע בעבר באזורים בעלי רגישות הידרולוגית גבוהה בעיקר במחוזות חיפה והצפון. כדי למגר את המפגעים הסביבתיים האלה ולמנוע זיהום, המשרד להגנת הסביבה מנחה את בתי הבד לפיזור מבוקר של מי העקר, שכן בפיזור נכון מֵי העקר יכולים להועיל לתפוקת היבול ולאיכותו.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים