דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / שירה ברגמן, רכזת מים וחלאות באגף תקציבים אמרה: "אנחנו מודעים שיש בעיה חמורה, ובצורת מאוד סלקטיבית מעל הכנרת

שירה ברגמן, רכזת מים וחלאות באגף תקציבים אמרה: "אנחנו מודעים שיש בעיה חמורה, ובצורת מאוד סלקטיבית מעל הכנרת

אינדקס חברות וספקים

ועדת הכספים התכנסה הבוקר לדיון בנושא תשלום פיצויים לחקלאים בעקבות הבצורת המתמשכת, בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל. כבר בפתח הישיבה הבהיר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני כי הוא לא יאפשר לדון בשום דבר אחר מלבד נושא הדיון, ואכן השר אריאל לא התייחס בדבריו לדו"ח המבקר שפורסם אתמול.

פרסום

השר אריאל התייחס לבצורת בשנה האחרונה ולסוגיית פיצוי החקלאים: "אנחנו נמצאים במצוקה גדולה מאוד, של המדינה בכלל ושל החקלאים בפרט. הוחלט בעבר על פתרונות אבל רוב הדברים לא נעשו ואני לא מחפש אשמים אלא לומר לוועדה בואו ניקח את זה הפעם ברצינות כדי שלא נמצא את עצמנו בקיץ הבא באותה סיטואציה.

לגבי הטווח המידי של איך מסתדרים השנה, ואיך מתקצבים את החקלאים ומפצים אותם. אנחנו בקשר עם משרד האוצר, יש התקדמות אבל אין סיכום. הזריעה לא מחכה לנו, וחשוב לקבל החלטות כדי לא לאבד את העונה ולכן צריך לסגור את זה בימים.  לגבי הטווח הבינוני לשנה שנתיים יש כל מיני קידוחים דרכם נוכל לגרד מים,  ואילו לטווח הארוך שכנראה שנצטרך התפלה."

שירה ברגמן, רכזת מים וחלאות באגף תקציבים אמרה: "אנחנו מודעים שיש בעיה חמורה, ובצורת מאוד סלקטיבית מעל הכנרת. המערכת הארצית פותחה בצורה כזו שמאפשרת להתנהל גם בתקופה של בצורת, אבל יש בעיה בצפון כיוון שהם לא חלק מהמערכת הארצית. נפגשנו עם אנשי הגליל ולכן אמרנו שאנחנו מוכנים לסייע ולתמוך בצורה תקציבית."

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים ויו"ר אגודת מים בגליל: "מדובר בקיצוץ במים שאין לו אח ורע באזורים אחרים בארץ, אשר יגרום לנזק כבד של עשרות מיליוני ש"ח לפחות וידרוש עקירה נרחבת של מטעים וכתוצאה מכך אבדן 4-5 שנות גידול לפחות. חקלאי הגליל אינם יכולים לעבד אדמה בהעדר מים ואין מנוס מחקיקת חוק אשר ייתן מענה ראוי לחקלאי הגליל המזרחי, באמצעות אגודת מים בגליל, בשנות בצורת".

אבו וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מורחים אותנו בסיפורים, צריך להקים מאגרים בגליל שימלאו בחורף וישמשו בקיץ, זה הכי זול אבל לא מאשרים את זה. פעם ראשונה בהיסטוריה של המדינה ולמעשה במאה ועשרים השנים  האחרונות שאזורים שלמים יישארו יבשים."

ח"כ איתן ברושי: "אנחנו הכנסנו סעיף שנותן מעמד לוועדת הכספים. בלי התערבות של הוועדה זה לא ייפתר. היו בעבר ממשלות שפתרו בעיות יותר גדולות בלוח זמנים קצר יותר. לקום ולהגיד שאין אשמים ואחראים זה אומר שלא יקרה כלום גם אחרי הישיבה הזו. אין דבר כזה אין אשמים ואחראים, יש כאלה ואם לא נטפל בזה לא יקרה כלום. זה סוג של אסון טבע, באסון טבע לא שואלים מה הפקידים אומרים אלא מה החוקים קובעים. ממשלת ישראל מתעללת במי שהקים את המדינה בחומה ומגדל."

ח"כ יצחק ועקנין: "היו סיכומים ברורים. אם לא תביאו פתרון אני אגיש הצעת חוק שתגמור את כל הסאגה הזו. לא יעלה על הדעת שהמציאות הזו ממשיכה."

בצלאל סמוטריץ' הוסיף: "לדעתי חקיקה מתבקשת כאן. חקלאות היא הרבה מעבר לכסף. יש ערכים שאי אפשר למדוד את החשיבות והתרומה שלהם בטבלאות של כסף.  לא יכול להיות שחקלאים יהיו עסוקים כל היום בהישרדות. החוק צריך להגדיר בצורה חד משמעית רף מינימלי לתמיכה בחקלאים."

פרסום

ח"כ עודד פורר: "מתייחסים לוועדה כמו בדיחה. לפני שלוש שנים הוועדה הושיבה את הצדדים לעשות תכנית ולא קרה כלום אז אנחנו הבדיחה. אני מצטרף לאמירה שצריך חקיקה."

ג'מעה אזברגה: "אני לא מזלזל בחקלאות אבל יש צד אחר לעניין הזה. אנחנו מדברים על מים לא רק לחקלאות אלא לשתייה. יש כפרים ב2017 שאין להם מים משתייה ואלה אמורים להגיע מאותו מאגר."

יו"ר ח"כ משה גפני אמר בסיכום הדיון: "היות ומתקיים היום דיון בלשכת שר האוצר אני מבקש לקבל תוך שבוע מה עלה בדיונים. בטווח המידי אני מבקש לדעת כמה כסף נותנים לחקלאים כדי שהם יוכלו לחיות. אי אפשר להשאיר את החקלאים במצב הזה. בנוסף אני מבקש לדעת מה התוכניות של המשרדים ומה הולך להיות הפתרון בטווח הארוך.  במקביל אני מבקש להכין הצעת חוק שתגדיר מה נותנים לחקלאים. אני מתנגד לחקיקה אבל  אם לא תהיה ברירה נפתור את זה בחקיקה."​

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים