דף הבית / חדשות מים / שיקום סביבתי בהתאם לעיקרון "המזהם משלם"

שיקום סביבתי בהתאם לעיקרון "המזהם משלם"

אינדקס חברות וספקים

המשרד להגנת הסביבה הוביל למהלך משמעותי להבטחת שיקום סביבתי בהתאם לעיקרון "המזהם משלם": ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ אלכס קושניר אישרה מנגנון בטוחות לשיקום נזקי הפסולת התעשייתית של רותם אמפרט מקבוצת כימיקלים לישראל שנערמה במשך עשרות שנים והגיעה להיקף אדיר של 100 מיליון מ"ק, ומזהמת את הקרקע ומקורות המים באזור – כתנאי למתן זיכיון המדינה להמשך כריית פוספטים

פרסום

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "הצלחנו במשרד להגנת הסביבה להוביל ליצירת מנגנון בטוחות תקדימי לצורך שיקום נזקי עבר היסטוריים בהיקף עצום, כדי להבטיח שעלויות אלו לא יושתו על הציבור, ולצורך עיגון העיקרון של 'המזהם משלם'. נמשיך לוודא שהאזור שבו פועלת חברת רותם אמפרט יושב למדינה עם סיום הכרייה באופן כזה שלא ישאיר נזקים סביבתיים ארוכי טווח"

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן: "יחד עם החשב הכללי באוצר ומשרד האנרגיה הובלנו לכך שהסיכון האדיר כתוצאה מאי-השיקום של הפסולות התעשייתיות יוטל על כתפיה של מי שיצרו את הסיכון – חברת רותם אמפרט והחברה-האם כי"ל, ולא על הסביבה והציבור"

ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ אלכס קושניר, דנה היום (ד') בהמשך הזיכיון לכריית פוספטים של חברת רותם אמפרט נגב מקבוצת כי"ל. המשרד להגנת הסביבה הוביל למהלך משמעותי להבטחת שיקום סביבתי בהתאם לעיקרון "המזהם משלם", כאשר ועדת הכספים אישרה מנגנון בטוחות לשיקום נזקי הפסולת התעשייתית של רותם אמפרט, שנערמה במשך עשרות שנים והגיעה להיקף אדיר של 100 מיליון מ"ק ומזהמת את הקרקע ומקורות המים באזור – כתנאי למתן זיכיון המדינה להמשך כריית פוספטים.

 

עיקרי מנגנון הבטוחות:

 

•           ערבות בסך 60 מיליון שקל שנועדה לשקף את החבות של רותם אמפרט וכוללת הן את שיקום נזקי הכרייה והן את השיקום של נזקי הפסולת התעשייתית. ערבות זו – לאחר חילוט שלה ככל שלא יקוימו ההתחייבויות לשיקום –  תוכל להתחדש בסכום של 60 מיליון שקל נוספים.

 

•           תוקף הערבות הוא לשנתיים לאחר תום הזיכיון ויתחדש עד לסיום השיקום. הניסיון הבין-לאומי מלמד כי שיקום זה צפוי להימשך כ-20 שנה.

 

•           מנגנון ההחלטות להפעלת הערבות ואישור ביצוע השיקום כולל התייעצות עם המשרד להגנת הסביבה כגורם האמון על נושא שיקום הפסולות התעשייתיות.

 

•           בצד הבטוחה הפיננסית המשרד להגנת הסביבה פעל לשלב כחלק מהזיכיון התחייבות מחברת האם כי"ל לביצוע השיקום במצב שבו חברת רותם אמפרט לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בנושא זה, והכל בהתאם להיתרים ולרישיונות של המשרד להגנת הסביבה.

 

•           חובת חברת רותם אמפרט והחברה-האם כי"ל לביצוע תוכנית השיקום, בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה, כתנאי לקבלת ההסכמה להארכת הזיכיון.

 

רקע:

•           המפעל רותם אמפרט אחראי לכ-80% מהפסולת התעשייתית המיוצרת בישראל מדי שנה ומחזיק אותה במאגרים בשטחי המפעל שהצטברו עד היום להיקף אדיר של למעלה מ-100 מיליון מ"ק.

 

פרסום

•           מאגרי פסולת שהמשך קיומם מסכן את הסביבה, ומדובר בשיקום ארוך טווח, יקר ומורכב.

 

•           המפעל כבר גרם בפעילותו לזיהום משמעותי של הסביבה כתוצאה מאגירת הפסולת התעשייתית האמורה. כמו למשל באירוע קריסת הדופן של אחת הבריכות התעשייתיות וזיהום נחל אשלים מתכולת הבריכה בשנת 2017 וכן זיהומים של נחלים ובריכות טבעיות – עין צין, עין עקרבים ועין בוקק. בגין אירועים אלו הוגשו כנגד רותם תובענות ייצוגיות (שבחלקן משתתפת המדינה) בהיקף של מאות מיליוני שקל כל אחת.

 

•           בנוסף על הסיכונים הסביבתיים האמורים, התעורר בשנים האחרונות גם סיכון פיננסי משמעותי, שעניינו באי-הוודאות בכל הנוגע להמשך הכרייה והעשרה של סלעי פוספט במדינת ישראל וכפועל יוצא אי-ודאות ביחס לאופק הפעילות של חברת רותם אמפרט. לאור זאת התחדד הצורך להבטיח כי חברת רותם אמפרט תוכל לממן את השיקום שנדרש לבצע על מנת להבטיח שעלויות אלה לא יושתו בסופו של יום על תקציב המדינה.

 

•           בעבודה שהוביל המשרד להגנת הסביבה נמצא, כי יש כ-50 מיליון מ"ק של פסולת פוספוגבס רטובה, כ-50 מיליון מ"ק של פסולת פוספוגבס יבשה, 3.2 מ"ק של בוצה באגמי השפכים ו-1.4 מ"ק בוצת רפש פוספט. עלות השיקום של זרמים אלו הוערכה על-ידי המשרד בכ-325 מיליון שקל ומשך זמן השיקום הוערך בכ-20 שנה. מנגנון הבטוחות שסוכם מייצר בטוחה לשביעות רצון המדינה לכך שאכן יתבצע שיקום.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים