דף הבית / חדשות השלטון המקומי / ראשי רשויות מקומיות חופיות נקראים לפעול מיידית לניקוי מערכות הניקוז לקראת החורף

ראשי רשויות מקומיות חופיות נקראים לפעול מיידית לניקוי מערכות הניקוז לקראת החורף

אינדקס חברות וספקים

 

פרסום

עדיין חם בחוץ? זה בדיוק הזמן להתכונן להצפות הסתיו והחורף: המשרד להגנת הסביבה קורא לראשי רשויות מקומיות חופיות לפעול מיידית לניקוי מערכות הניקוז לקראת החורף ולמנוע הגעת פסולת לחופי הים ולנחלים, המתרחשת בהיעדר היערכות נכונה עם בוא הגשמים הראשונים

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "יש חשיבות גדולה בניקוי הנקזים בסביבה בכלל ובסביבה הימית בפרט. תשתיות ניקוז מותאמות והכנה תפעולית נכונה לקראת חודשי הסתיו והחורף תוכל לעזור ולמנוע את הזיהום והפסולת המגיעים אל החופים ולים, ולשמור על הסביבה של כולנו נקייה."

 המשרד להגנת הסביבה פנה לראשי רשויות מקומיות חופיות בקריאה לפעול לניקוי מערכות הניקוז ברשות המקומית, לרבות ביצוע פעולות לסילוק המוצקים שהצטברו בקולטני הניקוז, צנרת ותעלות הניקוז. כל זאת, כדי למנוע הגעת פסולת זו לחופי הים, לנחלים למרינות.

 סגן מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, פרד ארזואן, פנה לרשויות המקומיות כדי שיבצעו את פעולות הניקוי תוך מניעת הגעת שטיפות לים באמצעות שאיבת מי השטיפה של קווי הניקוז, בדיקת וניתוק הזרמות לא חוקיות לתעלות הניקוז בעיר וחסימתם ובדיקה מקיפה של תקינות תחנות שאיבה חופיות ובורות שאיבת "מי קיץ".

 בחופי הים התיכון ובחופי אילת קיימים כיום כ-166 מובלי ניקוז מי נגר עילי, שמוצאיהם ממוקמים בחוף, במרחקים קטנים מקו המים. מובלים אלה נותנים מענה לניקוז מי גשם משטחים הולכים וגדלים של בינוי.

 בכל שנה, עם בוא הגשמים הראשונים, מגיעות כמויות גדולות של פסולת פלסטיק, שמנים, נוזלים עכורים ומזהמים מגוונים אחרים, שהצטברו במערכות לאורך התקופה היבשה, לחוף הים ולים עצמו. הזרמות אלה מאופיינות גם בזיהום בחיידקים ממקור צואתי ובהפרשות בעלי חיים שונים ובמים העומדים במערכת הניקוז העירונית. בעקבות שינויי האקלים, צפוי שאירועי קיצון בגשמים ובסערות החורף עם התעצמות שינויי האקלים אף יתרבו בשנים הקרובות.

 פסולת ובמיוחד פסולת פלסטיק, הנזרקת ברחובות העיר, לרבות שווקים, מגיעה אל קולטני הגשם ולתעלות הניקוז בצדי הדרכים ומצטברת בקווי הניקוז ובנקזים. הזרמת נוזלים אלו לחופים ולים, גורמת מעבר לזיהום הכבד לסביבה הימית הרגישה, גם לסגירת החופים מטעמי בריאות הציבור.

פרסום

 ממחקר שבוצע על ידי ד"ר גליה פסטרנק עבור תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה על מקורות פסולת הפלסטיק הימית בחופי ישראל, נמצא כי בחופים מרכזיים בהם יש נקזים עירוניים, הפסולת המגיעה מהים מהווה אחוז קטן יותר מכלל פסולת הפלסטיק בחופים, ונמצא כי תרומת פסולת הנקזים, לרבות בדלי סיגריה וחתיכות קלקר, בעיקר בעונת הסתיו, גדולה משמעותית.

 המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות החופיות במסגרת תוכנית חוף נקי גם בהקמת תשתיות למניעת הגעת פסולת לחופים מנקז נגר עילי. כמו כן, המשרד פרסם קול קורא מדעי לניתוח עומסי זיהום המגיעים הניקוז עירוני.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים