דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / קנסות בסך כולל של כ-400 אלף שקל על בעלי אוניות שעגנו בחיפה
האוניה טנגו ריי. צילום - ניר לוינסקי, המשרד להגנת הסביבה

קנסות בסך כולל של כ-400 אלף שקל על בעלי אוניות שעגנו בחיפה

אינדקס חברות וספקים

בעקבות חקירות פליליות שביצע המשרד להגנת הסביבה: בית משפט השלום בחיפה הטיל קנסות בסך כולל של כ-400 אלף שקל על בעלי אוניות שעגנו בחיפה ונושאי תפקיד נוספים, בגין זיהום ים בשמן ואי-סדרים בספרי האוניות

פרסום

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "פעולות הביקורת והאכיפה השגרתיות של מפקחי המשרד להגנת הסביבה מול אוניות הפוקדות נמלים בישראל, מעלות את ההרתעה מול בעלי האוניות וצוותיהן. נמשיל לשמור על איכות הסביבה הימית ונטפל בחומרה בכל העובר על החוק"

שתי הרשעות שונות התקבלו באחרונה בבית משפט השלום בחיפה, על-ידי השופטת אורית קנטור על בעלי אוניות ונושאי תפקידים בגין זיהום ים בשמן ואי סדרים בספרי האוניות, בעקבות חקירה פלילית שביצע המשרד להגנת הסביבה וכתבי אישום שהגיש.

 

הרשעת חברת URANUS SHIPPING & TRANSPORT:

בית משפט השלום בחיפה (השופטת אורית קנטור), הרשיע באחרונה את חברת URANUS SHIPPING & TRANSPORT במסגרת הסדר טיעון, וקבע כי בעלי החברה ובעלי תפקידים נוספים ישלמו קנס בסך כולל של 253 אלף שקל בגין ליקויים חמורים בספר השמן של אונייה שלה שעגנה בנמל חיפה.

 

במסגרת הסדר הטיעון, הודו הנאשמים בעובדות בכתב האישום כפי שהתגלו בחקירה פלילית שפתחה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. הנאשמים הורשעו בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום: שפיכה של שמן למי ים, איסור לכלוך ברשות הרבים, מילוי פנקס שמן שלא כדין וניהול יומן אשפה שלא כדין.

החקירה נפתחה לאחר שבאוגוסט 2019 התגלו על-ידי מפקחי המשרד להגנת הסביבה ורשות הספנות והנמלים, אי-סדרים חמורים ברישומי ספר השמן של אוניית הבקר URANUS L שהפליגה בדגל של סיירה ליאון ועגנה בנמל מספנות ישראל בחיפה.

הביקורת העלתה אי-סדרים חמורים בניהול ספרי האשפה והשמן של האונייה, שתפקידם לעקוב ולתעד את כל פעילות השגרה הקשורה בהעברת שמנים ואשפה בכלי השיט. אי סדרים כפי שנתגלו, מעלים חשד מיידי להשלכת אשפה או הזרמת שמן לים. בביקורת בחדר המכונה של האונייה נראו מציר ההינע הראשי של האונייה דליפה של שמן החוצה וכניסת מים פנימה.

בעקבות התביעה שהגיש המשרד להגנת הסביבה, הטיל בית המשפט על הנאשמים קנס בסך 223 אלף שקל, בתוספת התחייבות כספית להימנע מביצוע העבירה בסך 446 אלף שקל למשך שנתיים. על רב החובל ועל המכונאי הראשי הוטל קנס בסך 15 אלף שקל כל אחד, בתוספת התחייבות בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה למשך שנתיים.

 

הרשעת חברת TANGO REY:

פרסום

בנוסף, בביקורת של מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה ומפקחי רשות הספנות והנמלים, שנערכה באונייה TANGO REY הנושאת דגל איי קוק, בעת שעגנה בנמל חיפה באוקטובר 2019, נמצאו ליקויים חמורים בניהול ספרי השמן באונייה.

הביקורת העלתה אי-סדרים חמורים בניהול ספר השמן של האונייה, וחשד מיידי להזרמת שמן לים בניגוד לחוק.

בעקבות הביקורת, פתחו מפקחי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית והגישו כתב אישום נגד בעלי האונייה, הקברניט והמכונאי הראשי שלה.

בהסדר טיעון שאליו הגיעו הצדדים, הרשיע בית משפט שלום חיפה את הנאשמים וגזר קנס של 135 אלף שקל על בעלי האונייה והתחייבות כספית בסך 270 אלף שקל  להימנע מביצוע העבירה במשך שנתיים.על המכונאי הראשי הוטל קנס של 15 אלף שקל וכן התחייבות כספית בסך 30 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה באופן שנתיים.

מכיוון שקברניט האונייה לא אותר, ההליך נגדו הותלה. אם יאותר בישראל בעתיד, ניתן יהיה לחדש את ההליך נגדו בכפוף להוראות החוק.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים