דף הבית / חדשות מים / קבינט הדיור אישר את התכנית להקמת מתקן ההתפלה השביעי במספר בישראל והגדול ביותר בצפון.

קבינט הדיור אישר את התכנית להקמת מתקן ההתפלה השביעי במספר בישראל והגדול ביותר בצפון.

אינדקס חברות וספקים

קבינט הדיור אישר היום (א') את התכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי (תת"ל 90), זאת כמענה לצורכי משק המים ובהתאם להחלטת הממשלה שקבעה כי יש להגדיל את היקף ההתפלה במדינה לכמות של 1,100 מלמ"ק בשנה עד לשנת 2030. כך נמסר היום מרשות המים.

פרסום

המתקן יוקם בשני שלבים, ובכל שלב יופקו 100 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב) מים בשנה.. בסיום ההקמה יתפיל המתקן 200 מלמ"ק – הכמות הגדולה ביותר של מתקן התפלה ישראלי, בדומה למתקן שורק 2 המתוכנן. לפי הערכות, אם לא יחולו עיכובים, המתקן יחל להזרים מים מותפלים ב-2025.

מדובר במתקן ההתפלה השביעי במדינה, והראשון והגדול ביותר שיוקם בצפון. הגשמים בשנתיים האחרונות שיפרו את מצב משק המים באזור הצפון, אך המציאות במרחב זה מחייבת הקמה מידית של המתקן והוא צפוי להתפיל כ-200 מלמ"ק מים בשנה. עלות המתקן מוערכת בכ-2.6 מיליארד ₪.

"שינויי האקלים משפיעים על אזורנו באופן משמעותי, וגם הגליל המערבי סבל מבצורת מתמשכת של שנים רבות, דבר אשר הביא גם לירידה ביכולת הפקת המים הטבעיים באזור" אומרים ברשות המים. "גם הגידול בבניה באזור מקטין את אזורי ההפקה האפשריים. שטחים פתוחים וצנרת המים הנלווית לה תהיה ארוכה יותר, שתחייב הקמת תחנת שאיבה מחוץ למתקן".

התכנית אותה יזמה רשות המים כבר לפני כעשור, כוללת את המתקן עצמו, צנרת מי הגלם מהים וצנרת הזרמת הרכז חזרה לים, מאגר מים לקליטת מי המוצר, רצועות הולכת מים ממתקן ההתפלה ומהמאגר אל מערכת הולכת המים הארצית צפונה ודרומה. עוד כוללת התכנית, הגדלה של תחנת שאיבת מים אפק, תחנת משנה צמודה למתקן ההתפלה ורצועת הולכת חשמל במתח עליון מתחנת המשנה עד למערכת הולכת המים הארצית. המתקן צפוי לקום בשני שלבים, כשכל שלב יפיק כ- 100 מלמ"ק מים בשנה.

פרסום

יו"ר הות"ל, זאב בילסקי, ציין כי "התפלת המים תיתן מענה לצרכי משק המים הארציים בכלל והגליל המערבי בפרט, שכן אין אפשרות להזרים מים מותפלים לגליל ממתקנים קיימים המצויים מדרום לרכס הכרמל. הפקת המים תאפשר את המשך קיום החקלאות, את הפיתוח הצפוי מגידול האוכלוסייה באזור וכן תאפשר השבת מים לטבע".

מנהל רשות המים, גיורא שחם: "אישור קבינט הדיור של מתקן ההתפלה בגליל המערבי הוא בשורה של ממש לתושבי צפון הארץ ולמשק המים בישראל. רשות המים נאבקה 10 שנים להקמתו של המתקן לטובת הציבור בכדי לספק מים לאזור הסובל ממחסור חמור שרק ילך ויגבר, ובמידת הצורך יוכל לתגבר גם את הכנרת ככל שיידרש. על אף שמי הגשמים האחרונים שיפרו את מצב המים, המציאות בארץ ובתוכה שינויי האקלים וגידול האוכלוסייה, מחייבת את הקמתו המידית של מתקן ההתפלה שייתן מענה למצב. המתקן שיוקם יצטרף לשורה של מתקני התפלה שהוקמו לאורך שנים במדינה ומאפשרים אספקה תקינה של מים לציבור בישראל."

מתקן להתפלת מי ים בגליל המערבי הינו המתקן השישי המתוכנן במערך ההתפלה של מדינת ישראל (יתווסף למתקנים שכבר קיימים באשקלון, אשדוד, שורק, פלמחים וחדרה) והוא נועד לספק את ביקושי המים, לשפר את אמינות אספקת המים לאזור הגליל המערבי, חיפה ואזור הגליל העליון ולהיטיב את איכות מי השתייה המסופקים לתושבים.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים