דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / צעד נוסף ומשמעותי להגשמת חזון ״שער המפרץ״ – פיתוח המטרופולין הצפוני. רשות נחל הקישון מתנגדת

צעד נוסף ומשמעותי להגשמת חזון ״שער המפרץ״ – פיתוח המטרופולין הצפוני. רשות נחל הקישון מתנגדת

אינדקס חברות וספקים

ועדת העורכים לפיתוח מפרץ חיפה אישרה את החלופה לתוכנית המתאר לקידום ופיתוח אזור מפרץ חיפה. מדובר בצעד נוסף ומשמעותי להגשמת חזון ״שער המפרץ״ – פיתוח המטרופולין הצפוני. רשות נחל הקישון מתנגדת

 

פרסום
פרסום

ועדת העורכים לפיתוח מפרץ חיפה, בראשות סמנכ"לית מינהל התכנון, ליאת פלד, אישרה את החלופה לתוכנית המתאר לקידום ופיתוח אזור מפרץ חיפה (תמ"א 75), שגובשה והוכנה על ידי רשות מקרקעי ישראל. מדובר בצעד משמעותי בקידום תוכנית מפרץ חיפה.


תוכנית "שער המפרץ" (תמ"א 75) הינה תוכנית מתארית לפיתוח האזור ועיקרה קביעת מערך ייעודי קרקע, בכלל זה מגורים (בהיקף של 100,000-140,000 יחידות דיור), תעסוקה, מסחר, תעשייה, לוגיסטיקה, שטחים פתוחים ותשתיות וקביעת הוראות והנחיות להכנת תוכניות מפורטות.התוכנית מתמקדת בשיפור איכות החיים של תושבי המפרץ, באמצעות מנופים כלכליים, תכנוניים וסביבתיים שישנו את המגמות הדמוגרפיות והכלכליות-חברתיות הקיימות כיום במפרץ. מטרת התוכנית היא לשנות את אופי האזור כולו, מאזור שעיקרו תעשייה כבדה לאזור המשלב מגורים, תעסוקה, תעשייה נקייה ושטחים ירוקים.

במסגרת דיוני הוועדה, הוצגו על ידי צוות התכנון של רשות מקרקעי ישראל מספר חלופות ונבחנו ייעודי הקרקע העתידיים למתחמים שבתוך שטח המפעלים וסביבתם. בנוסף, נבחנה פריסת שטחי המגורים, התעסוקה והתעשייה וכן פריסתם של שטח הפארק המטרופוליני ושטחים פתוחים נוספים באזור.

התוכניות המפורטות שיקודמו יכללו היקפים משוערים של 130,000 יחידות דיור, 5,500,000 מ"ר של שטחי תעסוקה, 4,400,000 של מבני ציבור, 3,000,000 של שטחי מסחר, 14,000 מ"ר של מלונאות ופארק מטרופוליני המתפרש על פני שטח של 5,300 דונם.החלופה שנבחרה מציירת את פני העתיד של מפרץ חיפה ויוצרת חיבור אורבני רציף בין הקריות לעיר וקישורים למוקדי תעסוקה במרחב. כל זאת במטרה לחזק את מטרופולין חיפה ולאזן בין שטחי מגורים, תעסוקה ותעשייה, תוך הפחתת השימוש ברכב הפרטי ושמירה על נגישות של תושבי האזור לשטחים הפתוחים. בנוסף, מציעה החלופה את ייעודי הקרקע העתידיים למגורים ולתעסוקה ומבטיחה את קיומו של פארק מטרופוליני איכותי, בהיקף של 5,300 דונם, שיישען על נחל הקישון ויתחבר לפארק מורד הקישון.

איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה: ״איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה מברך על אבן דרך חשובה זו, שקובעת עובדות בשטח, ואנו בציפייה כי תשפיע כבר עכשיו על בריאות תושבי מפרץ חיפה בכך שתמנע את הניסיונות של קבוצת בז״ן לפתח מתקני ייצור חדשים, כמו גם להכניס בעלי שליטה חדשים מתחום הנפט.
"האיגוד ימשיך לפקח, לאכוף ולפעול על מנת לצמצם את זיהום האוויר באזור וימשיך לקדם בשיתוף כל משרדי הממשלה את התוכנית להבראת מפרץ חיפה״.

מטעם רשות נחל הקישון נמסר: "על אף הצפייה והכוונות הטובות בקביעת עקרונות לתוכנית, תמ"א 75 מתבררת כאכזבה גדולה למטרופולין ! היא אינה נותנת תקווה ואין בה כל חדשנות, למעט מילוי גחמותיה של רמ"י לבינוי מואץ של 130 אלף יחידות דיור, רצף של שטחי תעסוקה, מסחר, לוגיסטיקה נמלית ומבני ציבור – על חשבון השטח הפתוח. עצוב שמינהל התכנון בוחר להטעות כך את הציבור כאילו אושר פארק מטרופוליני רחב ידיים, מה שבפועל אינו נכון. התכנית מקצצת בשטחים איכותיים אלו.

"תכנית שיכולה הייתה לשנות את פני המפרץ, מצמצמת עצמה בעיקר לשטחי מגורים ותעסוקה נרחבים, הבאים על חשבון חיפה וערי הקריות ללא בדיקה של תמהיל נכון ופיזור נכון במטרופולין כולו. פארק מטרופוליני משמעותי, יחד עם רצועת נחל רחבה, יכול היה לתת מענה לצורך ההולך וגובר בשטחי פנאי ונופש טבעיים ולתת מענה לבעיית ההצפות, שתלך ותגבר נוכח ריצוף השטחים בבינוי ומניעת שטחי חלחול טבעיים.

"רשות נחל הקישון הציגה עמדה נחושה לפיה התכנית צריכה להתייחס לכל מפרץ חיפה ולא להוציא מתחום התןכנית את שטחי הנמל, רק בשל לחצים של חברת נמלי ישראל ומשרד התחבורה. אנו סבורים שהתמ"א צריכה להגדיר רצועה רציפה – מנחל סעדיה דרך פארק מורד נחל קישון ועד אגמי נשר, כמסדרון אקולוגי טבעי אחיד שהמשכו בפארק מטרופוליני אטרקטיבי, הכולל שטחי מים טבעיים, בריכות חורף ושטחי מלחה. בכוונותינו להילחם כנגד הטעויות האלה ולפעול לבחירת חלופה ירוקה ואיכותית למטרופולין על מנת לתת תקווה לתושבי האזור שאכן מתרחש כאן מהפך אמיתי".

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים