דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / סוף חופשת הקיץ בסימן חופים נקיים יותר!
חוף נהריה דרום. צילום - גידי בטלהיים

סוף חופשת הקיץ בסימן חופים נקיים יותר!

אינדקס חברות וספקים

סוף חופשת הקיץ בסימן חופים נקיים יותר! נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה מראים כי 71.87% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד" לעומת  61.53% במדד הקודם

פרסום

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "מפגע הפסולת הימית הוא משמעותי ונראה לעין בכל חופי ישראל. במשך כל הקיץ פעל המשרד להגנת הסביבה להגברת הניקיון בחופים על-ידי פעולות הסברה ותמיכה ברשויות החוף בפעולות ניקיון ובאכיפה. תוצאות המאמצים הרבים באות לידי ביטוי בנתונים של מדד ניקיון החופים האחרון לתקופת הקיץ. המשרד ימשיך להשקיע, לתמוך, ולמצוא פתרונות שיצמצמו את הזיהום והלכלוך בחופים של כולנו. אני קוראת לציבור להמשיך ולבוא ליהנות מהחופים הנפלאים שלנו – תוך הפחתה בשימוש בפלסטיק חד-פעמי וכמובן השארת חוף נקי"

על-פי מדד חוף נקי, בשבועיים האחרונים חל שיפור משמעותי בניקיון החופים הפתוחים * המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן ממשיכים כבכל שנה לקרוא לציבור לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים נקי, וממשיכים בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד פעמי – לא בים שלי!" *הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן: אשדוד, קריית ים, תל אביב- יפו, גן רווה, הרצליה, בת ים, עכו וחוף השרון

ממדד חוף נקי לשבועיים שמסתיימים ב-31 באוגוסט עולה, כי למרות שהפסולת בחופי ישראל נערמת – בשבועות האחרונים ניקיון החופים נמצא במגמת שיפור, אחרי קיץ שלם שבו רמת הניקיון הייתה נמוכה. נתוני המדד מצביעים על כך ש-71.87% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 61.53% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה  נמצאו 61.54%  מהחופים נקיים עד נקיים מאד.

מתחילת השנה 53.03% מהחופים היו נקיים לפחות 70% מהזמן.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר (בעלות ציון "נקי מאוד") הן: אשדוד, קריית ים, תל אביב- יפו, גן רווה, הרצליה, בת ים, עכו וחוף השרון. יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית. עד כה, במסגרת תכנית תגבור האכיפה בוצעו 233 פעולות בתחומן של 13 רשויות חופיות (ובהן איגוד ערים כנרת). הפעולות התבצעו במשך כ-1,650 שעות מצטברות ובסיוע של 347 שוטרים. במהלך פעולות אלו חולקו כ-2,587 קנסות, ומתוכם כ-774 קנסות על עבירות ניקיון.

פרסום

"חד פעמי – לא בים שלי!"- המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עמותת אקואושן, יצא בקמפיין הסברה והעלאת מודעות הקורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים לא להכניס כלים חד-פעמיים וכלי פלסטיק לחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. לצפייה בסרטון: https://www.youtube.com/watch?v=pZ7eyUD41-Y.

תוכנית "חוף נקי" פועלת למזער את כמות הפסולת הימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. כדי להגשים מטרה זו פועלת התכנית בשישה צירים מרכזיים, השלובים זה בזה, כאשר העיקרון המוביל הוא שינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית.

המשרד להגנת הסביבה תומך בשנת 2020 ברשויות המקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף חסר תקדים של 10,607,300 מיליון שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד לנושא זה. התקציב ישמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים לא מוכרזים לרחצה שבתחומן וכן לראשונה, יינתן מיקוד מיוחד לנושא הפחתת שימוש בכלים חד-פעמיים.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים