דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / נתוני מדד המגוון הביולוגי של ישראל לשנת 2022
חוף אמנון בכנרת. צילום: טלי בר, איגוד ערים כנרת

נתוני מדד המגוון הביולוגי של ישראל לשנת 2022

אינדקס חברות וספקים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המשרד להגנת הסביבה ותוכנית המארג מפרסמים את נתוני מדד המגוון הביולוגי של ישראל לשנת 2022

פרסום

תמר רביב, מנהלת אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה: "למגוון הביולוגי יש חשיבות רבה לרווחת האדם, ובפרט כחלק מהמאבק בשינויי אקלים. נתוני מדד המגוון הביולוגי לשנת 2022 אינם מעודדים ומעידים על הידרדרות, ולכן נדרשת שמירה על השטחים הפתוחים היום, למען הדורות הבאים. המשרד להגנת הסביבה פועל רבות לצמצום הפגיעה בשטחים פתוחים במסגרת תהליכי התכנון של פרויקטי פיתוח ודיור והתייעלות בשימוש במשאב הקרקע, ומקדם ככל שניתן שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים"

 

ד"ר רון חן, אקולוג ורכז המדד במארג – התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל במוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב: "הנסיגה במדד המגוון הביולוגי היא עקבית לאורך השנים וניכרת על פני כל האזורים בישראל, ובעיקר באזורי חולות מישור החוף והחורש הים תיכוני. ההרעה נובעת בעיקר מהתמעטות השטחים הטבעיים ומהתדרדרות ברציפותם עקב קיטוע הנגרם מבינוי. תופעות אלה פוגעות בכושרן של אוכלוסיות בעלי חיים וצמחים לשרוד ולהתמודד עם אירועי קיצון, והן חשופות לפגיעה עד כדי הכחדה"

 

???? לפרק מגוון ביולוגי: http://tinyurl.com/5xb6w7uu

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והמארג (התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל), מפרסמים היום (ד') את מדד המגוון הביולוגי המעודכן לשנת 2022 המבוסס על נתונים שנאספו בין השנים 2021-2020.

 

במדד הנוכחי נמשכת מגמת ההידרדרות במצב המגוון הביולוגי בישראל, זאת על פי מדד המגוון הביולוגי שפיתח המשרד להגנת הסביבה בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ותוכנית המארג – התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל , מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב, שבה שותפים המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל.

 

מדד המגוון הביולוגי פותח כדי לבחון את מצב קצב אובדן השטחים הטבעיים בישראל, את רציפותם ואת מצב המינים, המאופיין על ידי שינוי בשיעור המינים בסכנת הכחדה והמינים האנדמיים (הייחודיים לישראל), ובשיעור המינים הפולשים ומלווי האדם. בשנת 2021 עמד מדד מגוון ביולוגי על 0.95, ומשמעותו הרעה במצב המגוון הביולוגי בישראל ביחס לתקופת הבסיס. ההרעה ברכיב גודל השטח הטבעי באה לידי ביטוי בגריעה של 111.1 קמ"ר מהשטח הטבעי בין השנים 2015 לשנת 2021 לטובת פיתוח.

 

המשרד להגנת הסביבה משתף פעולה עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועם המארג החל משנת 2015 לצורך הפקת מדד המגוון הביולוגי, הפקת לקחים וקידום הנושא. בכך הצטרפה ישראל למדינות המובילות ב-OECD שבהן מוטמעת מדידה עקבית של מצב המערכות האקולוגיות – מדד חשוב לאיכות החיים של התושבים, כל זאת תחת ההכרה הגוברת כי מערכות אקולוגיות טבעיות מספקות לכלל התושבים שירותים קריטיים שאי אפשר להחליפם באמצעים טכנולוגיים.

 

מדד המגוון הביולוגי עומד גם בקנה אחד עם הפעולות הנדרשות על ידי אמנת המגוון הביולוגי עליה חתומה ישראל בהקשר של דיווח וניטור מצב הטבע במדינות השונות.

 

בתוכנית הלאומית למגוון ביולוגי שהמשרד להגנת הסביבה נמצא בישורת האחרונה של עריכתה, נדרשות פעולות רבות לביצוע עד שנת 2030 אשר נועדו לבלימת ההידרדרות ושיפור המצב, ביניהן הגברת הגנה ישירה על שטחים ערכיים וחיזוק המסדרונות האקולוגיים, שיקום שטחים בדגש על המערכות האקולוגיות הפגועות ביותר, חיזוק אתרי הטבע ברשויות המקומיות ועוד .

פרסום

 

רקע:

 

מדד המגוון הביולוגי נועד להעריך את מצבן של המערכות האקולוגיות בישראל, והוא מפורסם כחלק ממדדי איכות חיים, קיימות וחוסן לאומי שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המדד אשר פותח וחושב על-ידי תכנית המארג מסתמך על נתוני תוכנית הניטור הלאומית היבשתית ועל נתוני תכסית אשר נאספים ומפורסמים במסגרת דוח מצב הטבע של תכנית המארג.

 

ערך המדד מתקבל מממוצע הערכים המחושבים בעבור כל אחת מן המערכות האקולוגיות המרכזיות בישראל, ומורכב משני רכיבים: רכיב כמותי המכמת את גודל השטח הטבעי שנותר רכיב איכותי המכמת את איכות השטח בהתבסס על מצב החי והצומח ועל החלוקה המרחבית של השטחים הטבעיים. את המדד מעדכן המארג אחת לשנתיים והוא מחושב ביחס לערך ייחוס משנת 2014-2013.

 

???? לדוח המלא של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: http://tinyurl.com/57b8zu7r

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים