דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / נמשכת מגמת הירידה של פליטות לאוויר מתחנות הכוח התורמת לשיפור באיכות האוויר

נמשכת מגמת הירידה של פליטות לאוויר מתחנות הכוח התורמת לשיפור באיכות האוויר

אינדקס חברות וספקים

חברת החשמל מדווחת:

פרסום

נמשכת מגמת הירידה של פליטות לאוויר מתחנות הכוח

התורמת לשיפור באיכות האוויר

  • אלוף במיל. יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: "חברת החשמל מובילה בהצלחה מהפכה בתמהיל הדלקים של משק האנרגיה ,תוך עמידה בדרישות המחמירות של עמידה בתקנים והשקעת משאבים למען אויר נקי יותר בישראל "   

 

  • עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: "אני שבע רצון מהשיפור בביצועי תחנות הכוח של חברת החשמל.   אנו משקיעים בכך משאבים רבים ונמשיך לדבוק במדיניות של אחריות תאגידית וקיימות, זאת, על מנת להמשיך את המגמה של שמירת איכות האוויר והסביבה".

 

  • בשנת  2015 ניתן לראות המשך ירידה  של כ- 10-5% בפליטה הכוללת של המזהמים העיקריים (תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית) הנפלטים מתחנות הכוח של חברת החשמל לעומת שנת  2014 , ובהשוואה לשנת 2012 (השנה הראשונה של הדיווח למפל"ס – מרשם פליטות והעברות לסביבה) ניתן לראות ירידה דראסטית של 30%-40% במזהמים אלה.
  • מהשוואה בתמהיל הדלקים של חברת החשמל בין מחצית 2015 למחצית 2016 עולה, שחלה ירידה של כ – 21% בייצור חשמל מפחם לעומת עליה של כ – 27% בייצור חשמל מגז טבעי.

 

  • עם התקדמות מיזם הפחתת הפליטות של החברה, ערכי הפלטות של המזהמים העיקריים ימשיכו לרדת באופן משמעותי. 
  • ב"מדד מעלה" שהתפרסם בחודש יוני 2016, חברת החשמל זכתה  בדירוג "פלטינה +" (קטגוריית הפלטינה הינה היוקרתית בקרב חברות פרטיות, ממשלתיות ונסחרות בחו"ל) ובפרק הסביבתי,  זכתה בציון הגבוה ביותר כשביצועיה בתחום זכו לציון לשבח מיוחד.

 —————————————————————————————————————————————————-

חברת החשמל העבירה לאחרונה דיווח למשרד להגנת הסביבה במסגרת חוק הגנת הסביבה (פליטות והעברות לסביבה), ממנו עולה,  כי בשנת 2015 חלה ירידה נוספת ברמת הפליטות של המזהמים העיקריים הנפלטים ממתקני החברה לעומת שנת 2014. השיפור הוא משמעותי עוד יותר, אם משווים את ערכי הפליטות בשנת 2015 לעומת שנת 2012 (שנת הדיווח הראשונה). כך למשל, בפליטת תחמוצות חנקן חלה ירידה של כ- 10% לעומת 2014 ושל כ- 40% בהשוואה לשנת 2012 , בפליטת תחמוצות גופרית חלה ירידה של כ- 5% לעומת 2014 ושל כ- 35% לעומת 2012.  בפליטת פחמן דו חמצני חלה ירידה מתונה  של כ- 1% וירידה של כ- 30% לעומת 2012. בחומר חלקיקי חלה עלייה בשנת 2015 בהשוואה לשנת  2014, אולם ביחס לשנת הדיווח הראשון (2012), חלה ירידה של כ-30% . הדבר נובע ככול הנראה משימוש בסוגי פחמים שונים וסיבות תפעוליות שונות. בהתאם לנתוני ניטור רציף, למרות העלייה בפליטה השנתית של חלקיקים לעומת אשתקד, לא נרשמה חריגה מהתקן המותר לפליטת חומר חלקיקי מארובות החברה.

  • אלוף במיל. יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: אלוף במיל. יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: "חברת החשמל מובילה בהצלחה מהפכה בתמהיל הדלקים של משק האנרגיה ,תוך עמידה בדרישות המחמירות של עמידה בתקנים והשקעת משאבים למען אויר נקי יותר בישראל "   

 

  • עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: "אני שבע רצון מהשיפור בביצועי תחנות הכוח של חברת החשמל.   אנו משקיעים בכך משאבים רבים ונמשיך לדבוק במדיניות של אחריות תאגידית וקיימות, זאת, על מנת להמשיך את המגמה של שמירת איכות האוויר והסביבה".

 

בחברת החשמל צופים, שעם התקדמות מיזם הפחתת הפליטות של החברה (לצמצום פליטות דו תחמוצות גופרית ותחמוצות חנקן בתחנות הפחמיות), ערכי הפליטות של המזהמים העיקריים ימשיכו לרדת  באופן משמעותי.

חברת החשמל פעלה רבות לכניסת הגז הטבעי והרחבת השימוש בו. בזכות הגעת הגז ממאגר "תמר", החל מסוף חודש מרס 2013 ותחילת ייבוא גז נוזלי על ידי חברת החשמל באמצעות אניית הגז הנוזלי הטבעי, החל מהרבעון השני של שנת 2013 נפסק כמעט לחלוטין השימוש בדלקי הגיבוי הנוזליים, מזוט וסולר, לשם ייצור חשמל.

פרסום

תחנות הכוח של חברת החשמל עומדות בערכי הפליטה הנדרשים ע"י המשרד להגנת הסביבה, וחשיפת הציבור למזהמים מתחנות הכוח נמוכה לאין שיעור מחשיפתו למזהמים שמקורם בתחבורה או מקורות פליטה שלהם ארובות נמוכות או ללא ארובות כלל. הארובות הגבוהות, של תחנות הכוח יוצרות עילוי כלפי מעלה ופיזור על פני שטח גדול, כך שרק חלק מזערי נקלט על פני הקרקע. זאת, לעומת פליטות כלי רכב, לדוגמא, אשר מתרחשות בגובה פני הקרקע המהוות מקור זיהום ראשי לאוכלוסייה, כך גם עלה ממחקרים שפורסמו ע"י המשרד להגנת הסביבה לפיהם התחבורה הינה גורם המרכזי לזיהום אוויר.

 

ב"מדד מעלה" שהתפרסם בחודש יוני 2016, חברת החשמל זכתה  בדירוג "פלטינה +" (קטגוריית הפלטינה הינה היוקרתית בקרב חברות פרטיות, ממשלתיות ונסחרות בחו"ל) ובפרק הסביבתי,  זכתה בציון הגבוה ביותר כשביצועיה בתחום זכו לציון לשבח מיוחד.

 

כפי שנעשה במהלך שנת 2014, גם במהלך שנת 2015 חברת החשמל פרסמה  דו"ח קיימות ואחריות תאגידית שנתי עבור שנת הביצועים של 2014, תחת בקרה ולפי מדדים בינלאומיים, זאת מתוך תפיסת שקיפות ואחריות תאגידית. בנוסף, החל משנת 2000 מפרסמת החברה דו"ח סביבתי וולונטרי מקיף. החברה מזמינה את הציבור לעיין בדוחותיה לאורך שנים, אותם ניתן למצוא באתר האינטרנט של החברה.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים