דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / משלחת בכירים מארה"ב תבקר בישראל במטרה לחזק את שיתופי הפעולה בתחום המים
צילום - איתי דודי, רשות המים

משלחת בכירים מארה"ב תבקר בישראל במטרה לחזק את שיתופי הפעולה בתחום המים

אינדקס חברות וספקים

לקראת ועידת האקלים בשארם א-שייח שבמצרים: המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה והתעשייה ורשות המים מארחים משלחת בכירים מארה"ב שתבקר בישראל במטרה לחזק את שיתופי הפעולה בתחום המים

פרסום

 

מ-30 באוקטובר ועד 3 בנובמבר תבקר בישראל משלחת אמריקאית רמת דרג המונה כ-40 בכירים מהסוכנות להגנת הסביבה (EPA), איגוד השבת המים האמריקאי (WateReuse Association), מחלקת החקלאות האמריקאית (USDA), מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ועוד

 

על רקע השפעות משבר האקלים, גלי החום הקיצוניים והתייבשות מקורות מי השתייה, הידע והניסיון הישראלי בהתמודדות עם מחסור במים הופכים רלוונטיים יותר מתמיד. לאור אלו, החלה היום (א') משלחת אמריקאית את ביקורה בישראל, במטרה ללמוד ממדינת ישראל בתחום השבת מים.

 

המשלחת הגיעה לישראל ביוזמת המשרד להגנת הסביבה ומשרד הכלכלה והתעשייה, באמצעות הנציגות הכלכלית בוושינגטון, ובשיתוף רשות המים, משרד החקלאות, משרד הבריאות, מכון וולקני, מכון הייצוא הישראלי וקהילת החדשנות במים – WaterEdge.IL.

 

במפגש הפתיחה של המשלחת שנערך היום (א'), השתתפו מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן, מנהל רשות המים, יחזקאל ליפשיץ, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן, וגורמי מקצוע נוספים.

 

מטרת המשלחת, אשר גובתה בהצהרה מטעם הבית הלבן, היא חיזוק הקיימות, הביטחון והחוסן של מערכות ומשאבי המים האמריקאים באמצעות שיתוף ידע, שיטות וטכנולוגיות. בנוסף, ביקור המשלחת נועד לחזק את שיתוף הפעולה הישיר ברמה הפרקטית בין ישראל לארה"ב, ברמה הפדרלית והמדינתית כאחד, בנושאי מדיניות מים, מחקר מדעי, שיטות וטכנולוגיות ויישום תהליכים.

 

ביקור המשלחת הוא שיאו של שיתוף פעולה מתמשך בין ישראל וארה"ב בתחום השבת המים במסגרת פיתוח ויישום התוכנית האמריקאית להשבת מים (Water Reuse Action Plan). שיתוף הפעולה עם ארה"ב בתחום השבת מים בפרט, ובנושאים סביבתיים בכלל, מתקיים תחת מזכר הבנות שנחתם בין המשרד להגנת הסביבה וה-EPA בשנת 2018.

 

במהלך הביקור, תוכנן עבור המשלחת שבוע אינטנסיבי הכולל ביקורים במתקני טיהור מים ושפכים, מכוני מחקר ומרכזי חדשנות, פגישות עם רגולטורים ובכירי ממשל בירושלים וכן פגישות ונטוורקינג עם נציגי התעשייה הישראלית מתחום המים, הסביבה והקיימות.

 

המשלחת מגיעה לישראל על רקע פסגת האקלים העולמית בשארם א-שייח (COP27) שתתקיים בתחילת חודש נובמבר ובצל אתגרי אקלים גלובליים המדגישים ביתר שאת את הצורך הדחוף ביישום טכנולוגיות מתקדמות בנושאי קיימות, סביבה ומים. בישראל פועל מזה שנים אקו-סיסטם רחב מאוד, הכולל גורמי ממשל, אקדמיה ותעשייה, הפועלים יחד בחדשנות ויעילות, אשר מיצבה את מדינת ישראל כמובילה העולמית בתחומי המים והסביבה.

 

כבר כיום, אזורים צחיחים וצחיחים למחצה מכסים כ -40% משטח האדמה שעל פני כדור הארץ, אשר מהווים ביתם של 20% מאוכלוסיית העולם. חוקרים אף סבורים שהמספרים הללו צפויים לגדול והמחסור במים צפוי להיות חמור יותר. המחסור במים עלול להוביל לאתגרים משמעותיים, כגון פגיעה בחקלאות וכתוצאה מכך למחסור במזון, להחמרת התנאים האקולוגיים והחברתיים-כלכליים ואף למתחים פוליטיים. ההשפעות הן רחבות, אך גם ההישגים שניתן להגיע אליהם בשיתוף פעולה בין מדינות יכולים להיות משמעותיים.

פרסום

 

מעבר לשיתוף הפעולה הבילטרלי בין ישראל וארה"ב, שתי המדינות מעוניינות למנף את העבודה המשותפת בתחום השבת מים לקידום קשרים עם מדינות נוספות, כולל באזורנו. לשם כך, וכהמשך לביקור בישראל, יארח הביתן הישראל בשארם אירוע משותף של המשרד להגנת הסביבה וה-EPA האמריקאי בנושא השבת המים, בהשתתפות השרה זנדברג וראש ה-EPA Michael Regan.

 

אדם שלימצק, ראש אגף יחסים בין-לאומיים במשרד להגנת הסביבה: "משבר האקלים כבר כאן ובעקבותיו מדינות שנהנו עד כה מכמויות מים גדולות, חוות לראשונה משבר במשק המים ונאלצות לחפש פתרונות. התמודדות עם משבר האקלים מחייבת שיתופי פעולה חוצי מדינות וגבולות, על כן טבעי שמדינת ישראל כבעלת ידע, ניסיון וטכנולוגיה רבי שנים בהתמודדות עם מחסור במים שפירים תחלוק את המידע בתחום השבת המים עם מדינות שונות ותרתום את שיתוף הפעולה לפיתוח פתרונות חדשניים נוספים. הביקור של המשלחת בישראל הוא חלק משיתוף הפעולה הנרחב והחשוב שלנו עם ארה"ב בנושאים סביבתיים רבים, בהם גם נושא המים".

 

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה: "אתגרי המים והסביבה הופכים במהירות לנושא אסטרטגי עבור כלל מדינות העולם. מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה פועל מזה שנים רבות לקידום הסכמים כלכליים בנושאי המים עם שותפותינו ברחבי העולם ובאמצעות מערך הנספחים הכלכליים, אשר מסייע לחברות הישראליות מתחומי המים ומתחומים אחרים בפיתוח השוק במדינות היעד. אירוח משלחות רמות דרג כאלו מאפשר לנו להרחיב משמעותית את היקף הפעילות לרמות שלא הכרנו בעבר ועשוי להקל על שילוב חברות, חוקרים וטכנולוגיות ישראליות בפרויקטים רחבי היקף בכלכלה המתקדמת ביותר בעולם. ארה"ב היא שותפת הסחר הגדולה ביותר שלנו ואנו חולקים נורמות, ערכים ויעדים משותפים הכוללים גם את ההתמודדות עם אתגרי האקלים והמים הגלובליים"

 

דני גרינוולד, סמנכ"ל אסדרה רשות המים: "הניסיון הישראלי של הפיכת מיטרד למשאב על ידי שימוש בקולחים ( ביוב מטופל) להשקיה חקלאית,  משמש כדוגמא לניהול מיטבי של משק המים, חברה וסביבה."

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים