דף הבית / חדשות השלטון המקומי / ממטרד – למשאב: המשרד להגנת הסביבה תומך בהתקנת מתקנים קטנים ומקומיים – בהם גם קומפוסטרים – לטיפול בפסולת אורגנית מופרדת

ממטרד – למשאב: המשרד להגנת הסביבה תומך בהתקנת מתקנים קטנים ומקומיים – בהם גם קומפוסטרים – לטיפול בפסולת אורגנית מופרדת

אינדקס חברות וספקים

ממטרד – למשאב: המשרד להגנת הסביבה תומך בהתקנת מתקנים קטנים ומקומיים – בהם גם קומפוסטרים – לטיפול בפסולת אורגנית מופרדת במקור בהיקף של כ-50 מיליון שקל; התמיכה תעודד הפרדה במקור של פסולת אורגנית ותביא לטיפול איכותי ויעיל בפסולת זו ולצמצום פליטות גזי חממה

פרסום

 

המתקנים הקטנים לטיפול בפסולת אורגנית (עד 2 טונות ליום) שהופרדה במקור, יותקנו בגופים מוסדיים, מתקנים ממשלתיים, רשויות מקומיות, חברות פרטיות

 

סמנכ"ל בכיר שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, אלעד עמיחי: "צעד זה הוא חלק מיישום האסטרטגיה של המשרד לטיפול בפסולת, ובפרט בפסולת אורגנית מוסדית, המהווה כרבע מכלל הפסולת האורגנית. המתקנים יאפשרו טיפול מקומי בפסולת, ויחסכו זיהום שמקורו בשינוע, את הצורך בטיפול נוסף בפסולת ואת נזקי ההטמנה, לצד צמצום פליטות גזי חממה. הקומפוסט, הדשן או הגז המתקבלים כתוצאה מהטיפול הם איכותיים ויכולים לשמש לגינון מקומי, חקלאות, חימום ועוד. התמיכה מצטרפת לצעדים נוספים שמוביל המשרד, כחלק מיישום אסטרטגיית הפסולת של המשרד ושיפור הטיפול בפסולת בכלל ובפסולת אורגנית בפרט"

 

 

כחלק מיישום אסטרטגיית הפסולת הלאומית, מקדם המשרד להגנת הסביבה מדיניות של הפרדת פסולת אורגנית במקור. במסגרת זו, יתמוך המשרד בסכום של כ-50 מיליון שקל במימון רכישה של מתקנים קטנים לטיפול בפסולת אורגנית (עד 2 טונות ליום) שהופרדה במקור, אשר יותקנו בגופים מוסדיים, מתקנים ממשלתיים, רשויות מקומיות, חברות פרטיות, לצורך טיפול בפסולת במקום היווצרותה.

 

תמיכה זו נועדה לעודד הפרדה במקור של פסולת אורגנית וטיפול איכותי ומקומי בפסולת אורגנית לשם מניעת הטמנתה, באמצעות התקנת קומפוסטרים או מעכלים באזורי תעשייה, חדרי אוכל, אזורי קניות ועוד. המתקן מוזן בפסולת אורגנית, לאחר פירוק הפסולת מתקבל קומפוסט או דשן שמעשיר את הקרקע בחומר אורגני ונוטריינטים לצד שימושים נוספים שניתן לנצל מההליך. התמיכה מיועדת לספקים או מציעים המשווקים ומתקינים מתקנים לטיפול בפסולת אורגנית מופרדת במקור.

 

צעד זה מצטרף לצעדים נוספים של המשרד להגנת הסביבה, שנועדו לצמצום המפגעים מפסולת אורגנית, הכוללים בין היתר קידום תקנות לטיפול בפסולת האורגנית ותמיכה חסרת תקדים בסך 600 מיליון שקל להקמה, לשדרוג ולהפעלה של מתקני טיפול גדולים בחומר אורגני מפסולת עירונית.

 

פסולת אורגנית לא מטופלת מייצרת נזק סביבתי רב במטמנות על ידי פליטת גזי חממה, היווצרות תשטיפים, מפגעי זיהום אוויר וריח ועוד. בפינוי מעורב (פסולת אורגנית עם חומרים אחרים), פסולת אורגנית מזיקה ליכולת למחזר את שאר ה חומרים הנמצאים סביב לה. הפרדה במקור לצד טיפול בפסולת האורגנית באמצעות הטמעת שימוש במתקנים לטיפול מקומי וקטן, מהווים פתרונות משלימים המייצרים יחד מערך טיפול מייטבי בפסולת האורגנית. מתקני הטיפול בפסולת האורגנית במכרז זה ידרשו להביא למחזור הפסולת האורגנית ליצירת קומפוסט, גז או תוצר אחר.

פרסום

 

במדינת ישראל הוטמנו בשנת 2021 כ-6 מיליון טונות פסולת, מתוכם כ-35% פסולת אורגנית (שאריות מזון, קליפות, אוכל שהתקלקל וכו'). פסולת זו, בעזרת טיפול נכון, יכולה להפוך ממטרד למשאב בעל ערך ואף לצמצם את ההשפעות השליליות של זרם הפסולת. יחד עם זאת, מרבית הגופים המוסדיים והמסחריים אינם מפרידים כיום את הפסולת האורגנית מזרם הפסולת הכללי. מימון המתקנים צפוי לתמרץ גופים נוספים להפריד את הפסולת האורגנית ולהפיק ממנה חומר בעל ערך המטייב את הקרקע.

 

בשבועיים האחרונים התקיימה ועידת האקלים בשארם א-שייח', שבה נציגים מכל העולם פעלו יחד למען מטרה משותפת של הפחתת פליטות גזי חממה ומניעת משבר האקלים. פסולת אורגנית, כאשר מוטמנת, גורמת לשחרור רב של גזי חממה ואחראית לכ-8-10% מכלל גזי החממה הנוצרים בישראל.

 

הצבת המתקנים צפויה להפחית את כמות הפסולת האורגנית המוטמנת, ומהווה צעד משמעותי נוסף שיוביל לטיפול מיטבי בפסולת אורגנית ויתרום למאמץ המשותף להפחתת פליטות גזי החממה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים