דף הבית / תקנות וחוקים / מים בישראל – הזווית המשפטית

מים בישראל – הזווית המשפטית

אינדקס חברות וספקים

היכרות עם החוקים שמגנים על מקורות המים חשובה לכל אזרח בישראל. במאמר הבא נציג את עיקרי הדברים ונבין מי מגן על החקלאים

פרסום

לא רק בעלי תואר ראשון במשפטים צריכים להכיר את הזווית המשפטית על המים והחקלאות בישראל. משאבי המים בארץ כידוע מוגבלים, חלק גדול משטח המדינה הוא מדברי וכמות המשקעים הממוצעת נמוכה ומספקת רק בקושי רב את צרכי האוכלוסייה. כתוצאה מכך, המדינה מגנה על משאבי המים ובין היתר היא עושה זאת באמצעות שורה ארוכה של תקנים, חוקים, זכויות, הטבות, סנקציות וכלים משפטיים.

למי שייכים המים בישראל?

בראש ובראשונה, חוק המים משנת 1959 קובע שמקורות המים בארץ תמיד יישארו קניינו של הציבור ושניתן להשתמש בהם לטובת פיתוח המדינה ולצרכי תושביה בלבד. זה אולי נראה מובן מאליו, אך כבר היום ישנם מאבקים סביב נושא השליטה במקורות המים וסוגיה משפטית סבוכה בשאלה למי חלק מהם שייכים.

כמו כן, החוק בישראל קובע קנסות ועונשים בגין זיהום מקורות מים. במקביל, גופים פרטיים וציבוריים נדרשים לעשות שימוש במתקן מז"ח – מונע זרימה חוזרת – כדי למנוע זיהום מים וחדירת חומרים שאינם ראויים לשתייה לתוך מקורות המים. בהקשר הזה, תקנות משרד הבריאות הן שקובעות מי חייב להתקין מז"ח ומהם נהלי התחזוקה שלו.

עוד קובע החוק בארץ הסדרים בשימוש במים למטרת חיסכון. מטרת החוק היא להפוך את צריכת המים ליעילה וחסכונית יותר, לצמצם את התלות במקורות התפלה ולשמור על מתקני המים הקיימים במצב תקין. חוק אחר מסדיר את המנגנון שעל פיו מותר להקים מתקני התפלה ויש חוקים שמאפשרים לרשויות מקומיות להכריז על אזור מסוים כ"אזור קיצוב" שבו כמות המים לא מספיקה ולכן צריך לספק אליו מים במתכונת חירום.

הגנה על שטחי החקלאות

פרסום

היבט לא פחות מהותי של החוקים העוסקים במשאבי המים בישראל מגן על החקלאים. מטרת החוקים הללו היא לייצר סביבת חקלאות יציבה, פורה וטובה יותר ולאחר מכן להשתמש בה על מנת לגדל ירקות ופירות.

החוק למשל קובע שכל אדם זכאי להשתמש במים בהתאם לתנאים מסוימים, אך שיש תנאים מיוחדים למי שעוסק בחקלאות. עוד מצוין כיצד יש להקצות את השימוש במים בראיה משקית ארצית וזאת במטרה להבטיח ניצול אופטימאלי שלהם בכל שטחי החקלאות. יתרה על כך, החוק מגן על חקלאים בכך שהוא קובע סדר עדיפויות שלפיו יש להקצות את המים בעת מחסור ובאופן שבו נקבע מחיר המים המטרה לשקף את עלותם ולהבטיח שימוש יעיל.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר הוא הגוף שאחראי על החקלאות והמרחב הכפרי ובין פעילויותיו ניתן למצוא שימור קרקע, ניקוז והגנת הצומח ושיתוף פעולה עם הרשות הממשלתית למים ולביוב. שיתופי פעולה אלו מייעלים גם הם את ענף החקלאות ומבטיחים שהשימוש במים יהיה מפוקח ומבוקר.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים