דף הבית / הידעת ? / מים אדומים – שאלות ותשובות

מים אדומים – שאלות ותשובות

אינדקס חברות וספקים

מהי תופעת "מים אדומים"?
תופעת "המים האדומים" נובעת משחרור חומרי מבנה של צנרת ברזל ישנה, בעיקר חלודה, אשר צובעת את המים בצבע אדום או צהוב, הדבר נגרם כתוצאה משינוי כימי בתמהיל והרכב המים המסופקים. המים הופכים אדומים כשעומס תחמוצות הברזל או הברזל המומס במים גבוה מספיק כך שניתן לזהותם חזותית, והופעתם מלווה במראה, טעם וריח מתכתיים. ניטור איכות המים נעשית באופן רצוף על ידי רשות המים, ספקי המים בהנחיית משרד הבריאות.

פרסום

למה זה נעשה?
רשות המים התאגידים וספקי המים ובתאום עם משרד הבריאות מגלים אחריות לתושבי האזור ולמשק המים בכללותו ונערכים להפעלת מתקן התפלת מי ים בגליל המערבי שיזרים משנת 2025 מים מותפלים כמקור מים לשתייה עיקרי באזור.

ההיערכות היא זמנית בלבד לצורך בדיקת תשתיות המים. הקמת מתקני התפלה נוספים היא משימה לאומית שמטרתה להבטיח אספקת מים רצופה ובטוחה לתושבי מדינת ישראל. משק המים הישראלי לא ישרוד ללא הקמתם של מתקני התפלה חדשים שיבטיחו אספקת מים גם בשנים שחונות ויבשות.

למה הכרחי לבצע את הפעילות עכשיו?
על  מנת שנוכל לאתר בעיות תשתית בצנרת ישנה ולדאוג כי הגורמים האחראים יטפלו בהחלפתם. טיפול בתשתית לוקח זמן ולכן אנו מבצעים את הבדיקות כבר כעת.

בנוסף, חשוב להבטיח שכל התשתיות באזור יהיו מוכנות לקראת פתיחתו של מתקן ההתפלה החדש ומכיוון שבתקופה זו (בחורף) ניתן לספק לאזור הצפון מים מותפלים באיכות דומה למים המותפלים שיסופקו ממתקן גליל מערבי. דחייה של הפרויקט יצריך להשתמש גם במי כינרת שהם מלוחים יותר ועלולים להוביל לתופעות מים אדומים חריפות יותר. פעילות זו תאפשר לספקי המים להיערך להחלפת צנרת ישנה.

האם תופעה זו תתרחש בפעם הראשונה?
לא, זהו נוהל שנעשה בעבר על ידי רשות המים ביחד עם משרד הבריאות והתאגידים המקומיים כחלק מהיערכות לפתיחתם מתקני ההתפלה שנפתחו בדרום. רשות המים ערוכה לבצע את הבדיקה במרחב הצפוני על מנת לאתר בעיות תשתית בצנרת ישנה ולדאוג כי הגורמים האחראים יטפלו בהחלפתם.

האם מים אדומים רעילים?
למים אדומים יש היבט בעיקר אסתטי בשל תחמוצות הברזל המומסות במים. עם זאת, למים אדומים עלול להיות גם היבט בריאותי ובעת הופעת מים אדומים המים לא מתאימים לשימוש לצרכי שתייה, הכנת מזון, ניקיון וכביסה.

מהן ההנחיות לצרכנים במקרה של עכירות או מים אדומים?

  • ביצוע הזרמת מים בברזים בבתים, עדיף באמבטיה למשך 15-20 דקות, עד להעלמות הצבע והעכירות
  • להימנע משתיה והכנת מזון במים בעלי גוון שונה מהרגיל
  • דיווח לספק המים על תופעות חריגות
  • להישמע להנחיות שייצאו ממשרד הבריאות ורשות המים באמצעות ספקי המים והתקשורת.

עד מתי יהיו לי מים אדומים בברז?
עבודות התשתית המתוכננות באזור צפויות להימשך כשבועיים אך משך האירוע תלוי בטיבה של מערכת הובלת המים בשכונה או עיר. הולכה בצנרת פלדה ישנה המאופיינת בספיקות נמוכות עלולה ליצור את תופעת המים האדומים בעוצמה רבה יותר. לא ניתן לנבא מראש כמה זמן זה ייקח.

כמה זמן יש להזרים מים עד לקבלת מים נקיים?
יש להזרים את המים בברז האמבטיה לפחות עד שגוון המים יחזור להיות שקוף. אם לאחר 15-20 דקות צבע המים נשאר עכור יש לפנות למוקד התאגיד או ספק המים או לאתר אינטרנט ונציגים מטעם התאגיד או ספק המים יטפלו במקרה.

מי ישא בעלויות?
תושבים שידווחו על מים אדומים בביתם יזכו להחזר כספי לפי הפירוט הבא:

  • כל משק המים יזכה לזיכוי בגובה עלות של 300 ליטר מים ביום לאור הצורך בשטיפת המערכת הפנימית. כמות זו תנוכה מהכמות לחיוב בכל יום שבו נוצרו עכירות או שינוי בצבע המים.
  • בגין כל יום שהוזרמו מים אדומים, יופחת מחשבון המים כמות של 50 ליטר ביום לכל נפש הרשומה בנכס, בשל האפשרות כי הצרכן יאלץ לרכוש מים לשתייה.
  • ההפחתה תהיה עד לכמות המים שנמדדה במד המים באותה תקופת חיוב, ולא יותר מכך.

איך מפצים אותי? איך אתם יודעים כמה לפצות אותי?
קבוצת הצרכנים ותקופת ההפחתה תיקבע ותחושב לפי הנתונים שיצטברו אצל הספק לגבי התשתיות הציבוריות שבהן הופיעו בעיות עכירות ושינוי צבע ותלונות צרכנים שהתקבלו במוקדי השרות של הספק.

פרסום

אל מי מתקשרים במקרה של בעיה?
במקרה של תקלה או בעיה שחוזרת על עצמה יש לפנות למוקד התאגיד או לאתר אינטרנט. בנוסף, רשות המים ומשרד הבריאות יהיו זמינים עבור הצרכנים לכל שאלה דרך מוקד פניות הציבור.

האם כדאי לדאוג לבקבוקי מים לשתיה?
לא. תופעת המים האדומים אמורה לעבור תוך זמן קצר. במידה והתקלה תמשך זמן רב רשות המים והתאגידים יבצעו חלוקת מים.

האם זה פוגע במכונות הכביסה ובמכשירים הביתיים?
במידה ויש עכירות במים מומלץ לא להשתמש במוצרי החשמל הביתיים.

האם התופעה מתרחשת במשך כל היממה?
התופעה מתרחשת בעיקר אחרי הפסקה בצריכה או כאשר צריכת המים יורדת. בד"כ בשעות הקטנות של הלילה ושעות הבוקר המוקדמות, התופעה מורגשת יותר.

מה קורה אם הבעיה לא חולפת?
יש ליצור קשר עם מוקד התאגיד בטלפון או באתר האינטרנט ונציגים מתאגיד המים המקומי יגיעו לבדוק את הבעיה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים