דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / לראשונה בהיסטוריה מי נחל הירמוך מוזרמים לנחל הירדן .
רונן מטיאס ויאיר רימון מאגודת המים בעמק הירדן

לראשונה בהיסטוריה מי נחל הירמוך מוזרמים לנחל הירדן .

אינדקס חברות וספקים

לראשונה בהיסטוריה מי נחל הירמוך מוזרמים לנחל הירדן מצפון לנהריים

פרסום

אגודת המים בעמק הירדן נרתמה להצלת הירדן הדרומי והזרימה לתוכו מי ירמוך אשר נועדו לשמר את המשך פעילות הירדן הדרומי החיונית.

חמש שנות בצורת רצופות באזור צפון הארץ, הביאו את מפלס הכנרת לגובה נמוך ביותר, עד למצב בו קרקעית נהר הירדן במוצאו מהכנרת הייתה גבוהה ממפלס הכנרת עצמו, מצב כזה אינו מאפשר הזרמת מים מהכנרת לנהר הירדן.

כתוצאה מכך הוקם לפני כשנה סכר במוצא הירדן מהכנרת, וחברת מקורות שאבה בעזרת משאבות, מים מהכנרת לנהר הירדן.

 

לחלקו הדרומי של נהר הירדן ישנה חשיבות תיירותית, חקלאית וסביבתית, על כן שמירת מפלס גבוה במורד הירדן אחרי סכר דגניה ההיסטורי, הינה עצומה ומאפשרת למבקרי אתר הטבילה בירדנית לקיים את הטכסים הדתיים, לפארק המים "רוב רוי" לקיים פעילות שיט, לאגודת המים לשאוב ולספק מים לחקלאות באמצעות תחנות שאיבה ולחברת מקורות לאפשר זרימה של מים טובים ואיכותיים במורד הירדן.

השבוע לאחר שנת גשמים ברוכה, עלה מפלס הכנרת לגובה בו ניתן היה לאפשר זרימת מים חופשיים במוצא הירדן מהכנרת. ועל כן ביום ראשון האחרון פורק הסכר הזמני במוצא הירדן ע"י חברת מקורות.

 

אולם, פירוק הסכר יצר שכבה של בוץ ומשקעים שצריך  היה למנוע את זרימתם למורד הירדן, בשל הסכנה לזיהום הנהר ופגיעה אקולוגית בסביבתו. כתוצאה מכך מנעה חברת מקורות  את הזרימה למורד הירדן אחרי סכר דגניה במשך למעלה מיממה.

לאור מחסור המים הזמני בערוץ הירדן, התבקשה אגודת המים בעמק הירדן ע"י רשות המים, למצוא פתרון מידי למילוי הירדן, על מנת להבטיח מפלס מים גבוה המאפשר את קיום סביבתו החיונית  של הנחל והתלויים בה.

פרסום

אגודת המים גיבשה פתרון מתוחכם ויעיל, אשר קיבל את אישורה של רשות המים, אשר משמעו הזרמת מים בספיקות של כ- 2,000 מק"ש, מנחל הירמוך המצוי במזרחו של עמק הירדן לנחל הירדן המצוי במערבו של העמק.

ככל הידוע לקברניטי אגודת המים, זו פעם ראשונה בהיסטוריה, שמי נחל הירמוך מוזרמים לנחל הירדן מצפון לנהריים ואפילו "זקני עמק הירדן" לא זוכרים מצב כזה.

אריק ראובני מנכ"ל אגודת המים: אגודת המים בעמק הירדן מרגישה מחויבות גבוהה להציל ולסייע לירדן שלנו ואף יותר מכך מחויבות לאזרחי ישראל בכלל ולתושבי עמק הירדן בפרט, על כן, נרתמה לטובת הפרויקט וגייסה את ההון האנושי והידע המקצועי הנדרש ואף תקצבה את הפתרון מכיסה על מנת להבטיח את פעילותו הסדירה של נהר הירדן הדרומי. אני גאים להיות חלק ממי שאמונים על שמירת מקורות הטבע החיוניים שלנו."

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים