דף הבית / מאמרים ומחקרים / יצא לדרך פרויקט THEMO לניטור הים התיכון

יצא לדרך פרויקט THEMO לניטור הים התיכון

אינדקס חברות וספקים

הודות לשיתוף פעולה בין אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת טקסס A&M ניתן יהיה להגיע לקרקעית הים, ולהתריע מבעוד מועד על התפשטות זיהומים ואסונות אקולוגיים שיש בכוחם לפגוע בנו יצא לדרך

פרסום

מערכת הניטור הימית החדשנית THEMO, פרי שיתוף פעולה של אוניברסיטת חיפה עם אוניברסיטת טקסס A&M יצאה לדרך אתמול (ג') עם הטלת המצוף הראשון בשמורת הטבע אכזיב.

"בית הספר למדעי הים של האוניברסיטה ממשיך להוביל את המחקר החדשני בתחומי הים התיכון, באמצעות שימוש בטכנולוגיות ימיות שטרם נראו בישראל" אומר רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה. "הודות לשיתוף הפעולה עם אוניברסיטת טקסס נוכל להגיע לקרקעית הים, ולהתריע מבעוד מועד על התפשטות זיהומים ואסונות אקולוגיים שיש בכוחם לפגוע בנו, ובמדינות השכנות לנו".

שתי האוניברסיטאות הכריזו בסוף שנת 2015 על הקמת מערכת ניטור ימית חדשנית בישראל, בעלות של כ-23 מיליון שקלים. המערכת כוללת מערך של מצופים ייחודיים שאליהם יחוברו חיישנים לניטור מאפיינים כימיים, ביולוגיים, מטאורולוגיים, ואקוסטיים מפני הים ועד קרקעיתו.

המערכת כוללת שתי תחנות רדיו, האחת רדודה (125 מ') אשר תמוקם 9 ק"מ מהחוף, והשנייה עמוקה יותר (1425 מ') אשר תמוקם כ- 50 ק"מ צפונית מערבית לחיפה.

אמש הוטל המצוף הרדוד מספינת המחקר 'בת גלים' של המכון לחקר ימים ואגמים בישראל, באזור קניון אכזיב- כ-5 מייל מערבית לנהריה. המצוף כולל יכולת שידור דו-כיוונית בזמן אמת עם תחנת חוף הממוקמת באוניברסיטת חיפה. המידע המשודר מועבר ישירות לאתר מקוון וניתן להורדה בצורה חופשית.

לדברי ד״ר רועי דיאמנט, מוביל הפרויקט, זוהי המערכת הראשונה הרחוקה מהחוף המסוגלת להעביר מידע בזמן אמת ישירות ממעמקי הים. היא תספק מדידות רצופות וארוכות טווח, ותהווה מקור מידע אמין לניטור הסביבה הימית. באמצעות המידע שישודר בזמן אמת, החוקרים יוכלו להתריע מבעוד מועד על שינויים דרסטיים בכל עמודת המים, כדוגמת זיהומים, עכירות מים, וסכנות צונאמי אשר אינם נצפים מהחוף.

לדברי פרופ׳ טוני נאפ מאוניברסיטת טקסס A&M, המערכת שהוטלה הינה מסוג המערכות אשר היו חסרות בעת דליפת הנפט שהתרחשה בשנת 2010 במפרץ מקסיקו. המידע שמגיע ממנה יאפשר לחוקרים משתי האוניברסיטאות לאשש מודלים לתנועת זרמי הים, לנטר התפשטות חלקיקי חול באזור האגן המזרחי של הים התיכון, וללמוד על מאפיינים ביולוגיים וכימיים של הסביבה הימית העמוקה. המערכת כוללת מדידים מטאורולוגיים, ובשיתוף עם המכון המטאורולוגי, תשמש תחנה מטאורולוגית ייחודית הרחק מהחוף.

לדברי ד״ר דיאמנט, פיתוח זה נבנה כפלטפורמה לפיתוחים טכנולוגיים ימיים, כדוגמת מערכת המשלבת גלאים אופטיים ואקוסטיים לגילוי וסיווג טורפים ימיים, כמו גם צבי ים ומדוזות. מערכות נוספות שיוספו בעתיד למערך , יאפשרו את הרחבת טווח הניטור בעזרת רובוטים תת-מימיים.

הנתונים מהמערכת, כמו גם נתונים ממפרץ מקסיקו, יוצגו על-גבי שמונה מסכי ענק הממוקמים בביה״ס למדעי הים באוניברסיטת חיפה. בעוד שמפרץ מקסיקו והים התיכון נמצאים בקצוות שונים של העולם, שניהם דומים במידה לא מבוטלת, והמידע שיוצג יספק הזדמנות ייחודית לניתוח השוואתי. מחקר זה הינו בעל חשיבות גלובאלית ויכול להוביל מסקנות חשובות ביחס לסביבה, התעשייה והאוכלוסייה הגרה לחופי מאגרי מים אלו.

פרסום

ראש החוג לטכנולוגיות ימיות באוניברסיטת חיפה, פרופ' מורל גרופר: "הטלת המצוף הראשון היא הצעד הראשון בביסוס מערכת הניטור הימית באזורנו. באמצעות המערכת נוכל להעריך בדיוק רב את זרמי המים, להגיע לתובנות חדשות, ולהיערך טוב יותר למקרים של אסונות אקולוגיים, ואף לצמצם אותם בזמן אמת".

זוהי הסנונית הראשונה לשיתוף הפעולה בין אוניברסיטת חיפה לאוניברסיטת טקסס A&M. סטודנטים משתי האוניברסיטאות יתנסו מעשית במחקר ארוך טווח בעומק הים התיכון. בזמן הקרוב ייחתם הסכם לתואר דוקטורט משותף בין האוניברסיטאות, וחוקרים משני המוסדות ישתפו פעולה בפרויקטים מחקר שאפתניים.

בתמונה

הטלת מצוף טימו 3 בשמורת הטבע אכזב, צילום: חגי נתיב – מרכז מוריס קאהן לחקר הים התיכון אוניברסיטת חיפה

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים