דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / ייקור המים לצריכה הביתית בשנת 2019

ייקור המים לצריכה הביתית בשנת 2019

אינדקס חברות וספקים

רשות המים הודיעה  על כוונתה להעלות את מחירי המים ב-1 בינואר 2019, בשיעור של כ-3.25% בממוצע. זו התייקרות שנייה בחשבון המים הביתי מאז 1 ביולי, אז הרשות ייקרה את המים בכ-1%.

פרסום

מ-1 בינואר, המחיר לצריכה של עד 7 מ"ק בחודש, (התעריף הנמוך) יעמוד על 6.82 שקלים למ"ק, במקום 6.608 שקלים למ"ק כיום. המחיר לכל כמות נוספת מעבר ל-7 מ"ק (התעריף הגבוה הגבוה) יעמוד על כ-12.85 שקלים למ"ק (במקום 12.443 שקלים למ"ק כיום).

לפי הרשות, עליית המחירים תוסיף למשפחה ממוצעת בת 4 נפשות, הצורכת כ-15 מ"ק בחודש, תוספת עלות של כ-3.5 שקלים לחשבון המים והביוב החודשי: תשלום של כ-108.5 שקל בחודש, במקום כ-105 שקל בחודש.

 

לטענת רשות המים, "עליית המחירים נדרשה בעיקר בשל הגדלה ניכרת כמות הרכישה של מים מותפלים ממתקני ההתפלה (בשל מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים) והרחבה משמעותית בפיתוח תשתיות המים והביוב במשק הארצי והעירוני (חברת מקורות, איגודי ערים/מתקני טיהור שפכים, ספקים מקומיים ותאגידי מים וביוב).

 

"בנוסף, מגלם העדכון את עליית המדד מחודש יולי 2018 ועד דצמבר 2018 (מדד חזוי), כולל האצת השקעות להקטנת השפעות הבצורת המתמשכת".

עוד מסרה רשות המים כי "מועצת רשות המים בחנה בישיבתה היום את ההחלטה, והחליטה לפרסם אותו כשימוע הפתוח לעמדות הציבור". זאת, לעומת עליית המחירים ב-1 ביולי שנעשתה ללא יידוע הציבור.

 

ברשות המים הסבירו זאת אז בכך שההתייקרות ביולי היתה קשורה בהתייקרות שכר העבודה והעלייה במדד המחירים לצרכן, שהתקזזו עם ירידה במדד תעריפי החשמל, ובניגוד להתייקרות הנוכחית, לא היה לה קשר ישיר למשק המים.

 

פרסום

עלייה אחרי הירידה

עוד טוענים ברשות המים, כי "עליית המחירים כעת מגיעה לאחר ירידה מתמשכת במחירי המים ב-5 השנים האחרונות, בשיעור ריאלי של כ-30% בממוצע".

 

ואכן, בשנים האחרונות מחירי המים נמצאים בירידה והמחירים בישראל נמוכים ממחירי המים בשבדיה ובגרמניה ובמדינות נוספות, שכן רוב המים שנצרכים בישראל הם מותפלים. עם זאת, ירידת המחירים הזאת הגיעה אחרי נסיקה תלולה במחירי המים, שאירעה בתחילת העשור, כשהתעריף הגבוה ביותר למים בישראל נרשם ביולי 2013, אז התעריף הנמוך עמד על 9.26 שקלים למ"ק והתעריף הגבוה על 14.91 שקל למ"ק.

 

רק ביולי 2017, התעריף הנמוך ירד לראשונה מתחת ל-7 שקלים. כמו כן, לא ברור אם עליית המחירים ביולי ועליית המחירים הצפויה בינואר 2019, מהווה שינוי מגמה כך שחשבון המים שלנו יחזור להתייקר.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים