דף הבית / חדשות מים / ייקור המים לצריכה הביתית בשנת 2019

ייקור המים לצריכה הביתית בשנת 2019

רשות המים הודיעה  על כוונתה להעלות את מחירי המים ב-1 בינואר 2019, בשיעור של כ-3.25% בממוצע. זו התייקרות שנייה בחשבון המים הביתי מאז 1 ביולי, אז הרשות ייקרה את המים בכ-1%.

מ-1 בינואר, המחיר לצריכה של עד 7 מ”ק בחודש, (התעריף הנמוך) יעמוד על 6.82 שקלים למ”ק, במקום 6.608 שקלים למ”ק כיום. המחיר לכל כמות נוספת מעבר ל-7 מ”ק (התעריף הגבוה הגבוה) יעמוד על כ-12.85 שקלים למ”ק (במקום 12.443 שקלים למ”ק כיום).

לפי הרשות, עליית המחירים תוסיף למשפחה ממוצעת בת 4 נפשות, הצורכת כ-15 מ”ק בחודש, תוספת עלות של כ-3.5 שקלים לחשבון המים והביוב החודשי: תשלום של כ-108.5 שקל בחודש, במקום כ-105 שקל בחודש.

פרסום

 

לטענת רשות המים, “עליית המחירים נדרשה בעיקר בשל הגדלה ניכרת כמות הרכישה של מים מותפלים ממתקני ההתפלה (בשל מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים) והרחבה משמעותית בפיתוח תשתיות המים והביוב במשק הארצי והעירוני (חברת מקורות, איגודי ערים/מתקני טיהור שפכים, ספקים מקומיים ותאגידי מים וביוב).

 

“בנוסף, מגלם העדכון את עליית המדד מחודש יולי 2018 ועד דצמבר 2018 (מדד חזוי), כולל האצת השקעות להקטנת השפעות הבצורת המתמשכת”.

עוד מסרה רשות המים כי “מועצת רשות המים בחנה בישיבתה היום את ההחלטה, והחליטה לפרסם אותו כשימוע הפתוח לעמדות הציבור”. זאת, לעומת עליית המחירים ב-1 ביולי שנעשתה ללא יידוע הציבור.

 

ברשות המים הסבירו זאת אז בכך שההתייקרות ביולי היתה קשורה בהתייקרות שכר העבודה והעלייה במדד המחירים לצרכן, שהתקזזו עם ירידה במדד תעריפי החשמל, ובניגוד להתייקרות הנוכחית, לא היה לה קשר ישיר למשק המים.

 

עלייה אחרי הירידה

עוד טוענים ברשות המים, כי “עליית המחירים כעת מגיעה לאחר ירידה מתמשכת במחירי המים ב-5 השנים האחרונות, בשיעור ריאלי של כ-30% בממוצע”.

פרסום

 

ואכן, בשנים האחרונות מחירי המים נמצאים בירידה והמחירים בישראל נמוכים ממחירי המים בשבדיה ובגרמניה ובמדינות נוספות, שכן רוב המים שנצרכים בישראל הם מותפלים. עם זאת, ירידת המחירים הזאת הגיעה אחרי נסיקה תלולה במחירי המים, שאירעה בתחילת העשור, כשהתעריף הגבוה ביותר למים בישראל נרשם ביולי 2013, אז התעריף הנמוך עמד על 9.26 שקלים למ”ק והתעריף הגבוה על 14.91 שקל למ”ק.

 

רק ביולי 2017, התעריף הנמוך ירד לראשונה מתחת ל-7 שקלים. כמו כן, לא ברור אם עליית המחירים ביולי ועליית המחירים הצפויה בינואר 2019, מהווה שינוי מגמה כך שחשבון המים שלנו יחזור להתייקר.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

דיווח על זיהום ים קטן ברציף הכימיקלים בנמל חיפה

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה איתרו הבוקר זיהום ברציף הכימיקלים בנמל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *