דף הבית / הידעת ? / טיהור שפכים | טיפול בשפכים
טיהור שפכים

טיהור שפכים | טיפול בשפכים

טיהור שפכים

טיהור שפכים הוא תהליך של הוצאת כימקלים חיידקים וחומרים מזהמים ממי הביוב  באמצעות תהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים.

ישנם שני סוגים של מכוני טיהור שפכים: הראשון היינם מכוני טיהור אינטנסיביים (מכניים – ביולוגיים) והשני הם מכוני טיהור אקסטנסיביים (טיפול בבריכות בשטח גדול). המונחים לתיאור סוגי המכונים, מתייחסים לקצב הליך הטיהור.

מכוני הטיהור האינטנסיביים

תהליך הטיפול בשפכים במכוני הטיהור האינטנסיביים נחלק לשלושה שלבים עיקריים: טיפול ראשוני, שני ושלישי איכות מי הקולחין נקבע על פי מספר השלבים בתהליך הטיהור.

טיפול ראשוני: טיפול מכני הכולל סינון גס של השפכים,

פרסום

טיפול שניוני: טיפול ביולוגי בו מתבצע תהליך של פירוק החומר האורגני בשפכים, הרחקת המוצקים המרחפים, שיקוע של הבוצה וחיטוי הקולחים לצורך סילוק מיקרואורגניזמים פתוגנים

טיפול שלישוני: טיפול שלישוני הוא טיפול נוסף לקולחים המעלה את איכות הקולחים לכזו אשר ניתן להשתמש בקולחים והוא כולל אחד או יותר מהתהליכים הבאים:

  • סילוק זרחן בתהליך ביולוגי ו/או על ידי כימיקלים.
  • סילוק חנקן בתהליך ביולוגי
  • סינון נוסף של מוצקים מרחפים.
  • סינון בלחץ: סינון הקולחים על ידי העברתם במסנני חול סגורים, בשיטה זו אין צורך בשטח גדול וקיימת בקרה טובה יותר על איכות הקולחים. המחיר הוא בצורך בעבודה עם לחצים גבוהים המסופקים על ידי משאבות. זהו תהליך הדורש אנרגיה. דוגמה לתהליך כזה בארץ הוא מכון טיהור השפכים כרמיאל.
  • סינון גרביטציוני : החדרה לתת קרקע – סינון הקולחים על ידי החדרה דרך חול שבסופו מתקבלים קולחים באיכות גבוהה מאוד. תהליך זה דורש משאבי קרקע גדולים (בישראל הדבר נעשה כיום רק במכון הטיהור של גוש דן – השפד”ן).

מכוני טיהור אקסטנסיביים

תהליכים אקסטנסיביים כוללים בדרך כלל בריכות ייצוב אנאירוביות (בהן עומק המים גדול יחסית), המשולבות עם בריכות אארוביות רדודות. בבריכות אלו מתפתחות אצות התורמות חמצן למים ומסייעות בכך לפירוק מיקרוביאלי של המזהמים. בבריכות בהן מצוי עומס אורגני גבוה או פני שטח קטנים יחסית, יש לעתים צורך בהוספת אוורור מכני לשיפור תהליכי החמצון.
תהליך הפירוק בשפכים במקרה זה אורך כמספר ימים (יותר מפי 10 מהתהליך האינטנסיבי).

פרסום

האחריות להקמת מט”שים מוטלת על הרשויות המקומיות ותאגידי מים וביוב. המשרד להגנת הסביבה אוכף את חוקי איכות הסביבה בנושא לפי סמכויותיו להסדרת הטיפול בשפכים ובקולחין ולהבטחת איכותם.

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

מים מזוקקים כדאי או לא

למים מזוקקים יש הגדרה מדויקת- אלו מים שעברו סינון וזיקוק ואין בהם מלחים. גם מי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *