דף הבית / הידעת ? / טיהור שפכים | טיפול בשפכים
טיהור שפכים

טיהור שפכים | טיפול בשפכים

אינדקס חברות וספקים

טיהור שפכים

טיהור שפכים הוא תהליך של הוצאת כימקלים חיידקים וחומרים מזהמים ממי הביוב  באמצעות תהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים.

ישנם שני סוגים של מכוני טיהור שפכים: הראשון היינם מכוני טיהור אינטנסיביים (מכניים – ביולוגיים) והשני הם מכוני טיהור אקסטנסיביים (טיפול בבריכות בשטח גדול). המונחים לתיאור סוגי המכונים, מתייחסים לקצב הליך הטיהור.

פרסום

מכוני הטיהור האינטנסיביים

תהליך הטיפול בשפכים במכוני הטיהור האינטנסיביים נחלק לשלושה שלבים עיקריים: טיפול ראשוני, שני ושלישי איכות מי הקולחין נקבע על פי מספר השלבים בתהליך הטיהור.

טיפול ראשוני: טיפול מכני הכולל סינון גס של השפכים,

טיפול שניוני: טיפול ביולוגי בו מתבצע תהליך של פירוק החומר האורגני בשפכים, הרחקת המוצקים המרחפים, שיקוע של הבוצה וחיטוי הקולחים לצורך סילוק מיקרואורגניזמים פתוגנים

טיפול שלישוני: טיפול שלישוני הוא טיפול נוסף לקולחים המעלה את איכות הקולחים לכזו אשר ניתן להשתמש בקולחים והוא כולל אחד או יותר מהתהליכים הבאים:

פרסום
  • סילוק זרחן בתהליך ביולוגי ו/או על ידי כימיקלים.
  • סילוק חנקן בתהליך ביולוגי
  • סינון נוסף של מוצקים מרחפים.
  • סינון בלחץ: סינון הקולחים על ידי העברתם במסנני חול סגורים, בשיטה זו אין צורך בשטח גדול וקיימת בקרה טובה יותר על איכות הקולחים. המחיר הוא בצורך בעבודה עם לחצים גבוהים המסופקים על ידי משאבות. זהו תהליך הדורש אנרגיה. דוגמה לתהליך כזה בארץ הוא מכון טיהור השפכים כרמיאל.
  • סינון גרביטציוני : החדרה לתת קרקע – סינון הקולחים על ידי החדרה דרך חול שבסופו מתקבלים קולחים באיכות גבוהה מאוד. תהליך זה דורש משאבי קרקע גדולים (בישראל הדבר נעשה כיום רק במכון הטיהור של גוש דן – השפד"ן).

מכוני טיהור אקסטנסיביים

תהליכים אקסטנסיביים כוללים בדרך כלל בריכות ייצוב אנאירוביות (בהן עומק המים גדול יחסית), המשולבות עם בריכות אארוביות רדודות. בבריכות אלו מתפתחות אצות התורמות חמצן למים ומסייעות בכך לפירוק מיקרוביאלי של המזהמים. בבריכות בהן מצוי עומס אורגני גבוה או פני שטח קטנים יחסית, יש לעתים צורך בהוספת אוורור מכני לשיפור תהליכי החמצון.
תהליך הפירוק בשפכים במקרה זה אורך כמספר ימים (יותר מפי 10 מהתהליך האינטנסיבי).

האחריות להקמת מט"שים מוטלת על הרשויות המקומיות ותאגידי מים וביוב. המשרד להגנת הסביבה אוכף את חוקי איכות הסביבה בנושא לפי סמכויותיו להסדרת הטיפול בשפכים ובקולחין ולהבטחת איכותם.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים