דף הבית / מאמרים ומחקרים / חיסכון ביתי במים ובאנרגיה במכונות כביסה של Xerox

חיסכון ביתי במים ובאנרגיה במכונות כביסה של Xerox

אינדקס חברות וספקים


פורסם במגזין The Guardian, Oct 2014

פרסום

מכונת כביסה באמצעות גרגירים (beads) של חברת Xeros מיועדת לחסכון ביתי במים ובאנרגיה.

לאחר התחלת שיווק למכבסות ולמלונות, תחסוך מכונת הכביסה העושה שימוש בגרגירי ניילון 80% מהמים המשמשים לכביסה ביתית ברחבי ארה"ב


Bill Westwater מנכ"ל חברת Xeros, העושה שימוש בגרגירי פלסטיק על מנת לגרום למכונות הכביסה להיות יעילות יותר.

הימים, בהם גרב אדומה מרדנית במכונת הכביסה עלולה לצבוע מטען שלם של סדינים לבנים בצבע וורוד, צפויים לחלוף בקרוב.

לאחר שבשנה האחרונה החלו מכירות של מערכת המשתמשת באלפי גרגירי ניילון זעירים לניקוי הבגדים למכבסות ולמלונות,מתכננת חברת Xeros הממוקמת ב- Sheffield את השלב הבא – מכונת כביסה ביתית בה אין צורך למיין את הכביסה לפני הכנסתה למכונה וניתן להכניס יחד מגוון צבעים.

בחודש מרץ, גייסה חברת Xeros 30 מיליון לירות סטרלינג בבורסת לונדון – תוך פחות משנה לאחר התחלת השיווק.

המכונה מנקה 25 קילוגרמים של בגדים, שהם כ-100 חולצות, תוך שימוש בטכנולוגיית הגרגירים המפחיתה את כמויות המים והחשמל ומגיעה לאיכות ניקוי טובה יותר ממכונה רגילה: גרסה ביתית של המכונה מתוכננת לצאת לשוק האמריקני בתחילת 2016 עם גרגירים משופרים.

שיטת הגרגירים צמחה ממחקר של Stephen Burkinshaw, כימאי באוניברסיטת Leeds, אשר עבד על שיטה לקיבוע צבעים על חלקי פלסטיק. הוא מצא כי כאשר חומרים פלסטיים מסוימים סופחים אליהם צבעים הם יכולים לספוח אליהם כתמים מתוך בד. בעקבות התוצאה החיובית, הוקמה חברת Xeros בשנת 2006.

הקמת החברה היוותה בסיס למה שהמנכ"ל Bill Westwater מכנה "הדור הראשון" של גרגיר עשוי ניילון. הגרגיר באורך 3 מ"מ סופח את הלכלוך כתוצאה מאפקט מגנטי. כאשר יש לחות של 100%, מבנה הגרגיר משתנה כך שיוכל לקלוט את הכתמים באופן יעיל.

כאשר הכביסה מתחילה במכונה של Xeros, נסחפים דרך המכונה כ-1.5 מיליון גרגירים עם חומר כביסה (דטרגנט) ומים, ומרווים את הכתמים והלכלוך. עם הזמן, הגרגירים נעשים רוויים בלכלוך ויש להחליף אותם כל 500-1000 מחזורי כביסה. גושי לכלוך גדולים נדבקים אל הגרגירים ומופרדים מהם בצינור הריקון של המכונה. הגרגירים נשאבים כל הזמן אל תוף המכונה, נופלים מטה דרך חורים ונשאבים חזרה למחזור הכביסה.

Westwater אומר: "בעולם הכביסה, אנשים נהגו לכבס את בגדיהם באותו אופן, לא רק מאז המצאת מכונת כביסה עם פתח קדמי, בשנות ה- 50- אלא כבר מימים עברו כאשר העיקרון היה להכות עם הבגדים על הסלע".

"צריך הרבה מים, טמפרטורה, אנרגית חום וחומרי כביסה רבים, ואז הכביסה יוצאת נקייה בדרך כלל. מה שניתן לראות הוא שאם מוסיפים גרגירים לתמהיל המשאבים, אזי לפתע ניתן לשנות את המדדים המקובלים לקבלת כביסה נקייה".

"בדרך כלל כאשר מדברים על ניקוי מקובל בעולם, המדדים הם חומר הכביסה, החום ופעולה מכאנית; הקטנת אחד מהם, תבוא בהכרח על חשבון הגדלת האחר. הקטנת כמות חומר הכביסה מחייבת הגדלת האנרגיה בה משתמשים כיוון שהתהליך ייקח יותר זמן. תמיד אתה פועל על המדדים המקובלים. מה שאהבתי בשיטת הגרגירים הוא שהשיטה שברה את המוסכמות לגבי המדדים הנ"ל".


אב-טיפוס של מכונת כביסה ביתית בחברת Xeros המשתמשת בטכנולוגיית גרגירים.
כיון שאת הגרגירים מעבירים שוב ושוב דרך הבגדים, הם מספקים ניקוי יסודי יותר מזה שמספקת מכונת כביסה רגילה, בה הבגדים עלולים להתקמט ולהתנקות באופן לא יסודי, אומר Westwater ומוסיף כי בכמה ניסויים מסחריים, קטנה כמות המים שהשתמשו בה ב-80%. כיון שהבגדים כובסו בטמפרטורה נמוכה יותר, גם הוצאות האנרגיה וכמות חומר הכביסה קטנו.

מאז ההשקה בחודש יוני, 80% מעסקי החברה היו בארה"ב, כאשר מלונות ומכבסות הם הלקוחות העיקריים. המיקוד העסקי היה באזורים בהם מחיר המים גבוה במיוחד, כמו למשל אטלנטה, פורטלנד וסיאטל, אומר Westwater. לקוח עסקי חותם על חוזה לחמש שנים בעלות של 1,500 דולר לחודש, כתשלום על המכונה, הגרגירים, חומר הכביסה והשרות. ניתן לרכוש את המכונה בתשלום מראש, ולשלם תחזוקה מופחתת. את הגרגירים המשומשים ניתן למחזר. קיבולת המכונות של Xeros המיועדות לשוק העסקי גדולה ב-20% מזו שבמכונות המקובלות שבחברות המתחרות, דבר שחוסך מקום למשתמש, אומר Westwater. מכונות יותר קטנות נמצאות בשלבי פיתוח.

פרסום

Westwater אמר כי החברה מתכוונת להראות ללקוחותיה כי עלות מכונת Xeros דומה לזו של מכונה רגילה או נמוכה ממנה. "אבל כיון שכוונתנו לשרת קודם כל לקוחות שיש להם כמויות כביסה גדולות באופן תדיר והם ממוקמים באזורים בהם מחיר המים גבוה, אנחנו יכולים להראות להם כי העלות החודשית זולה יותר באופן משמעותי מתפעול ציוד רגיל, ובו בזמן מושג ניקוי טוב יותר ".
במטה החברה קיים אב-טיפוס של השלב הבא בפיתוח, והוא מכונה ביתית ולצידה מייבש נפרד, האמורים לצאת לשוק תוך שנתיים. מעצבי Xeros פועלים להקטנת ממדי המכונה עד שיגיעו לממדי המכונות המקובלות בשוק כיום.

"הכוונה כאן היא להגיע לכך, שהתצורה הסופית של המכונה תהיה קרובה ככל האפשר לממדי מכונה רגילה, ואז להתקשר עם היצרנים הגדולים ולבחון איך לעבוד איתם בשותפות, כך שהם ייצרו את המכונות האלה", הוא אמר.

למכונה הביתית יהיה מגוון קטן של תכניות כביסה: רגילה, עדינה או קשה.    Simon Wells  ראש מחלקת ההנדסה בחברה אמר כי לאור האופן בו פועלת הטכנולוגיה של חברת  Xeros, מספר התכניות יוכל להיות כמחצית מזה שבמכונות הרגילות.

משתמשי כביסה תעשייתית, אשר כיום ממיינים בדרך כלל את הכביסה לפי צבעוני בהיר, או כהה, או לבן, יוכלו להכניס את כל הפריטים יחד למכונת Xeros, אמר Westwater, והגרגירים ינקו את כולם במידה שווה, והשלב הבא יהיה שטיפת כל הבגדים יחד.

"כאשר נשיק את המכונה הביתית, אנו מקווים שנגמור את הפיתוח של גרגיר בעל כושר ספיגה גדול במיוחד ונוכל להבטיח שאין צורך במיון הבגדים" הוא אמר.

"אם ניישם במקביל רק ארבע מתוך שש האסטרטגיות המוצעות במאמר שלהלן, נוכל למעשה לייצב את מספר האנשים בעולם הסובלים ממצוקת  מים (water stress), במקום להמשיך ולאפשר למספר זה לגדול – דבר שיקרה אם העסקים כרגיל יימשכו", אומר Tom Gleeson.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים