דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / הסתיימו עבודות פינוי הקרקע המזוהמת עקב מזוט שהוזרם לנחל קצרין
תוואי הנחל לפני עבודות הניקוי (2) - צילום_ המשרד להגנת הסביבה

הסתיימו עבודות פינוי הקרקע המזוהמת עקב מזוט שהוזרם לנחל קצרין

אינדקס חברות וספקים

המשרד להגנת הסביבה מעדכן בנוגע למזוט שהוזרם לנחל קצרין: הסתיימו עבודות פינוי הקרקע המזוהמת; מפעלים ותחנות דלק באזור נשללו כמקור ישיר להזרמה; המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בודקת חשד כי בוצעה שפיכה פיראטית נקודתית של מזוט בתעלת הניקוז

פרסום

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אני רוצה להודות לצוותים המקצועיים של המשרד במחוז צפון ובמשטרה הירוקה על ניהול האירוע והעבודה המאומצת והמקצועית, גם במניעת הגעת המזוט לכנרת ובמניעת זיהום שטחים משמעותיים. והכול בשיתוף פעולה מלא עם מועצת קצרין, רשות הטבע והגנים וגורמים נוספים. נמשיך לפעול למציאת הגורם העבריין ונפעל מולו בכל האמצעים העומדים לרשותנו"

המשרד להגנת הסביבה עדכן בשבוע שעבר, כי אותרה זרימת מים שחורים מהולים במזוט עם ריח חריף של דלק בתעלת ניקוז המים של נחל קצרין, בכניסה לאזור התעשייה. נחל קצרין נשפך לנחל משושים ולכנרת, והיה חשש כבד לזיהום שטחים נרחבים בעקבות כך.

מאז אותו מועד, פעלו גופים רבים בשיתוף פעולה, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, לטיפול בחומר ולאיתור הגורם המזהם. בוצעו פעולות רבות של ספיגה וניקוז, למניעת הרחבת הזיהום ובלימתו.

המשרד להגנת הסביבה מעדכן, כי העבודות לפינוי ולשיקום תוואי הנחל ופינוי הקרקע המזוהמת הושלמו היום (ה'). הנחל נוקה משאריות המזוט באופן שלא נשקפת כל סכנה או חשש לזיהום מתמשך בתוואי הנחל ובסביבה.

פינוי הקרקע המזוהמת לאורך תוואי הנחל בוצעה בכפוף ובהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה באמצעות קבלן מטעם נתיבי ישראל שלקחה אחריות מלאה על הטיפול באירוע, שכלל בין השאר ביצוע שטיפות בתעלת הניקוז, שאיבות של הפאזה הנוזלית המזוהמת, עבודות חפירה בקרקע לאורך הנחל (כ-200 מטר), פינוי הקרקע המזוהמת (כ-140 טונות) לאתר מורשה וכן ביצוע עבודות שיקום לאורך התוואי להחזרת השטח לקדמותו.

פרסום

צוותי בדיקה מטעם מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה והמשטרה הירוקה של המשרד בשיתוף רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית קצרין, ביצעו שורה של בדיקות מקיפות לאיתור מקור הזיהום. במסגרת זו, נבדקו תחנות דלק וכן מספר מפעלים בסביבה המחזיקים ברשותם מזוט. כמו-כן, נפתחו שוחות ניקוז במעלה אזור התעשייה, במטרה לאתר את מקור הגעת הזיהום לנחל.

לאור הממצאים שעלו, נשללה האפשרות שהזיהום זרם לנחל דרך צנרת או חיבור תת קרקעי מכיוון אזור התעשייה. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה חוקרת את החשד שלפיו שהאירוע התרחש ככל הנראה כתוצאה משפיכה פיראטית נקודתית ישירות לתוך תעלת הניקוז בסמוך לכניסה לאזור התעשייה. המשרד יעדכן בהמשך, ככל שיידרש.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים