דף הבית / חדשות מים / המשרד להגנת הסביבה משלש את תקצוב תוכנית "חוף נקי"; יתמוך ברשויות מקומיות בהיקף של 8.6 מיליון שקל לניקוי חופי ים לא מוכרזים בשטחן

המשרד להגנת הסביבה משלש את תקצוב תוכנית "חוף נקי"; יתמוך ברשויות מקומיות בהיקף של 8.6 מיליון שקל לניקוי חופי ים לא מוכרזים בשטחן

אינדקס חברות וספקים

רשויות שיזכו בתמיכה יתחייבו לנקות את החופים מפסולת מסוגים שונים, כולל פסולת ימית הנסחפת לישראל מכיוון מדינות האזור.

פרסום

 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המשרד להגנת הסביבה ממשיך בפעולותיו להנגשת החופים בישראל לרווחת הציבור, הן בשמירת חופים פתוחים והן בסיוע לניקוי החופים, תוך מתן דגש לפריפריה החברתית. אני שמח שמאבקיי בדיוני התקציב האחרון נשאו פרי והצלחתי להגדיל את תקציב המשרד ולשלש את התקציב הייעודי לנושא זה. החופים הם נקודת מפגש ייחודית בין האדם לסביבה הימית ואנו פועלים לשמירה איכותית עליה".

 

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז: ״עם פתיחת עונת הרחצה, אני שמח להוביל ולהנגיש לראשי הרשויות את תוכנית 'חוף נקי'. כולנו מכירים את בעיית הלכלוך והזיהום של חופי ישראל, תופעה שמשפיעה הן בריאותית על המתרחצים והן סביבתית. המשרד שם לנגד עיניו בעיה זו ולכן החליט לשלש את התקציב לניקיון החופים, גם אלה הלא מוכרזים, זאת במטרה לסייע אף לרשויות שמתקשות בשמירה על ניקיון החופים. עם כינונה של תוכנית זו, כולי תקווה שהקיץ הזה אזרחי ישראל יוכלו לרחוץ בחופים נקיים".

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ומורגשת בחופי מדינת ישראל, ומייצרת כלכליים, חברתיים, בריאותיים וסביבתיים כבדים. הובלנו את הגדלת תקצוב התוכנית כדי להפחית משמעותית הסיכונים לציבור ולסביבה, וייצרנו מנגנון חדש שיסייע לרשויות חופיות שידן אינה משגת".

 

המשרד להגנת הסביבה משלש את הסכום המתוקצב לתוכנית "חוף נקי", ומקצה 8.6 מיליון שקל בקול קורא לשנת 2017 לרשויות מקומיות שבתחומן המוניציפלי נמצאים חופים בלתי מוכרזים בים התיכון או באילת.

 

החופים הפתוחים בישראל מצויים בשטחי רשויות מוניציפליות או רשות הטבע והגנים, ועליהן מוטלת החובה לשמור על ניקיון החופים שבתחומן. למרות זאת, רוב הרשויות מתקשות לקיים חובה זו, ומשום כך יזם המשרד להגנת הסביבה ב-2005 את תוכנית "חוף נקי" שמטרתה למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים – בהתאם למחויבות הבינלאומית, ולטובת הסביבה ובריאות הציבור בישראל.

 

במסגרת "קול קורא" שפרסם המשרד היום, התמיכה תינתן רק עבור ניקוי חופים פתוחים ובלתי מוכרזים בתחום הרשות, באמצעות מכונת ניקוי או עבודה ידנית. הרשות שתקבל את התקציב תתחייב, בתמורה לתמיכה, לנקות את שטח החוף לפחות שלוש פעמים בשבוע לכל השנה, או יותר מכך במקרה שמדובר ברשויות מקומיות שלהן קטעי חוף עם פלטי פסולת חריגים מהים (ורשויות אלה יוכלו לזכות בתמיכה נוספת).

 

שיעורי התמיכה שיינתנו לרשויות החוף יהיו תוך תעדוף רשויות בדירוג חברתי-כלכלי נמוך יותר, על פי הבסיס הבא:

פרסום

רשות הנמצאת באשכול 1 עד 5 לפי המדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס – 90% מעלות ניקוי לק"מ אחד של קו חוף, ביום אחד של ניקוי, עבור כל פעילויות הניקוי בחוף.

רשות הנמצאת באשכול 6 עד 10 לפי המדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס – 56% מעלות ניקוי לק"מ אחד של קו חוף, ביום אחד של ניקוי, עבור כל פעילויות הניקוי בחוף.

הרשויות יוכלו להגיש את בקשות התמיכה עד ה-16ביולי 2017.

 

מנתוני מדד "חוף נקי" ל-11-24 במאי עולה כי 57.6% מהחופים שנבדקו נמצאו נקיים, לעומת 37.1% בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הרשות החופית המלוכלכת ביותר היא גן רווה; ואילו הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד הן אילת, אשדוד, באר טוביה, ג'סר א-זרקא ובת ים. יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות.

 

המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים ועמותת אקואושן מזמינים אתכם לקחת חלק בשבוע "אדם וים" החל מה- 2.6, במסגרתו נקיים פעילויות הסברה וניקיון לאורך חופי ישראל. השבוע נערך בשיתוף פעולה בינלאומי ומטרתו השגת חופים וימים נקיים בכל העולם. הצטרפו לעשייה!

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים