דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / הממשלה אישרה תוכנית היסטורית לשיקום ולפיתוח מורדות נהר הירדן הדרומי
צילום רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי

הממשלה אישרה תוכנית היסטורית לשיקום ולפיתוח מורדות נהר הירדן הדרומי

אינדקס חברות וספקים

משקמים את נהר הירדן הדרומי ומחזירים אותו לידי הטבע והציבור: הממשלה אישרה תוכנית היסטורית לשיקום ולפיתוח מורדות נהר הירדן הדרומי

פרסום

 

 

ראש הממשלה ושר החוץ, יאיר לפיד: "שיקום הירדן הדרומי הוא הזדמנות מיוחדת להמחשה כיצד שיתוף פעולה אזורי יכול לקדם את נושאי התיירות, הבריאות, המים והסביבה הישראלית והירדנית. ירדן נקי הוא ברכה אזורית ועולמית"

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "זוהי החלטת ממשלה היסטורית. בפעם הראשונה ממשלת ישראל מקבלת החלטה על שיקום הנהר המרכזי והחשוב ביותר בישראל, שמהווה גם מערכת אקולוגית עשירה, גם מוקד משיכה תיירותי, קהילתי וחברתי וגם מוקד לשיתוף פעולה אזורי ובין-לאומי. נהר הירדן חשוב לשלוש הדתות, ומתגוררות סביבו אוכלוסיות מגוונות. עשרות שנים הוא הוזנח, רוב מימיו נלקחו והוא הפך בפועל לתעלת ביוב. ההחלטה הזו מחזירה עטרה ליושנה, והיא תחילתו של תיקון. בעידן של משבר אקלים ומשבר אקולוגי מחריף, יש משנה חשיבות לשקם את נהר הירדן ולהחזיר אותו לטבע, לציבור ולמטיילים. אני מודה לראש הממשלה יאיר לפיד, לחברי השר עיסאווי פריג׳ ושאר השרים והמשרדים השותפים שהצטרפו להחלטה, שמהווה מפנה בהכרה הממשלתית בחשיבות הדרמטית של נהר הירדן על כל תפקידיו"

 

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג': "ממשלת ישראל לקחה על עצמה היום משימה היסטורית של הפרחתו והחזרתו לימי תפארתו של נהר הירדן הדרומי, אוצר טבע מרהיב אשר שזור בהיסטוריה של האזור. באמצעות הכלים שאושרו בהחלטת הממשלה, נזרים מים וחיים לנהר שיחזור להיות מוקד משיכה  לאורך כל ימות השנה, לבני האדם ולבעלי החיים. הירדן הוא משאב אזורי שהדרך לשקמו חייבת לעבור גם בדיאלוג ובשיתוף פעולה עם ממלכת ירדן. המשרד לשיתוף פעולה אזורי יפעל מול עמיתינו הירדנים בכדי לקדם את שיתופי הפעולה שיחזירו את נהר הירדן הדרומי להיות מוקד תיירותי, חקלאי וקהילתי, שיביא ברכה לאזור כולו"

 

שרת האנרגיה, קארין אלהרר: "מים הם חיים ואלו שיוזרמו אל הירדן הדרומי יבטיחו את החקלאות בת הקיימא, התיירות ושגשוג החיים ביישובים שלאורכו. אני גאה להביא לאישורהממשלה את ההחלטה שתפסיק את הזרמת השפכים לנהר הירדן ותחליפם בהזרמת מי כנרת באופן שיבטיח את שיקומו של הירדן הדרומי ויחזק את את המרחב הכפרי דרך עידוד החקלאות ושמירה על המרחבים הפתוחים. מודה לרשות המים על העבודה המקצועית הרצינית שנעשתה על מנת לאפשר את אישורה של התכנית החשובה הזו שתחזיר את עטרה ליושנה ותהפוך את הירדן, פעם נוספת, לאבן שואבת של החיים באזור"

 

יחזקאל ליפשיץ, מנהל רשות המים: "החלטת הממשלה היא צעד ראשון בדרך לשיקום אחד מאתרי המורשת היפים והחשובים בארץ. שיקום הירדן הדרומי יאפשר את הפיכתו של האזור למוקד תיירותי ותעסוקתי. מהלך זה הוא חלק ממדיניות רחבה של רשות המים לאספקה בת קיימא של מים לטבע גם בעידן של שינויי אקלים"

 

הממשלה אישרה היום (א') תוכנית היסטורית לשיקום ולפיתוח מורדות נהר הירדן הדרומי ולגיבוש תוכנית אקלים אזורית. את ההחלטה הגישו ראש הממשלה ושר החוץ, יאיר לפיד; השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג; השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', שרת האנרגיה קרין אלהרר ורשות המים. תוכנית זו לשיקום הנהר ופיתוחו היא הרחבה ביותר שאושרה בעשורים האחרונים.

 

להחלטה שותפות, מלבד משרדי הממשלה ורשות המים, גם רשות הטבע והגנים, רשויות הניקוז ירדן דרומי וכנרת, מועצות אזוריות עמק הירדן ועמק המעיינות, אשכול כנרת ועמקים וכן עמותת אקופיס.

מטרת החלטת הממשלה לשקם את מי הנהר במטרה להפוך אותו לנחל חי, הזורם כל ימות השנה ומהווה בית גידול ובו מגוון ביולוגי עשיר, על מנת שיהפוך למוקד משיכה תיירותי לציבור הרחב. כך למעשה ייווצר רצף שטחים פתוחים המשלב טבע וחקלאות בת-קיימה כצעד נוסף להתמודדות עם שינויי אקלים.

 

מקטע מורד הירדן, שאורכו כ-11 ק"מ מהכנרת עד נהריים, אסור כיום לרחצה ולשתייה בעקבות קולחים המוזרמים ממכון טיהור השפכים ביתניה בצירוף מי המוביל המלוח.

 

התוכנית שאושרה תואמת את החלטת מועצת רשות המים ומבקשת להוציא את שני מקורות זיהום אלו וליצור פתרון כוללני באזור, באמצעות הקמת מתקן התפלה לחלק ממי המוביל המלוח. המים המותפלים יעורבבו ביחד עם קולחי מכון הטיהור בביתניה, כך שיתקבלו מים ראויים לשימושים חקלאים. כך למעשה הפתרון המוצע הנו רב תועלות, מחד משקם מקטע נחל שעד כה היה אסור לרחצה ויוחזר לטבע ולתושבים, ובמקביל יאפשר את קידום התיירות והתעסוקה באזור לצד פתרון למחסור המים בחקלאות.

 

מקטע הירדן הדרומי, מנהריים ועד נחל בזק, משמש גבול בין ישראל לבין ממלכת ירדן. התוכנית תגרום לשיפור משמעותי באיכות המים שיזרמו בנהר, דבר שיאפשר פיתוח נופי ותיירותי לאורך מקטע זה, לתועלת הציבור והכלכלה האזורית.

פרסום

 

נהר הירדן הדרומי הוא מקור מים מזוהם שמים מעטים זורמים בו, זיכרון רחוק לנהר המרכזי, השופע והבריא שהיה בעבר. כיום רוחב נהר הירדן הוא 7-25 מטרים, לעומת 25-65 מטרים בעבר וזורמים בו כ-70 מיליון מ"ק בשנה, לעומת זרימה של 1.3 מיליארד מ"ק בשנה בעבר. במסגרת התוכנית תגדל אספקת מי הכנרת לנהר הירדן ותופסק הזרמת השפכים.

 

שיקום הירדן הדרומי אפשרי ונחוץ יותר מאי פעם, בעקבות שיקום היחסים עם ממלכת ירדן והאפשרות לקדם את הנושא במשותף, בתמיכת הקהילה הבין-לאומית שמביעה בכך עניין רב.

 

שיקום הירדן יתבסס על שני מדדים עיקריים שהם כמות המים שיזרמו בנהר ואיכות המים. במקטע מורד הירדן יזרמו מי כינרת וכמותם תגדל לכ-40 מיליון מטר מעוקב לשנה (מלמ"ש) וכל מקורות הזיהום ממקטע זה יטופלו.

 

בהמשך זרימת הנהר לירדן הדרומי (מדרום לנהריים) איכות המים תהיה פחות מ-1,000 מ"ג/ל כלוריד. כמו כן, למקטע זה יתווספו  כ-10 מלמ"ש נוספים ממי מעיינות מעמק המעיינות.

 

יעד השיקום הוא לראות שיפור הדרגתי של המגוון הביולוגי בנהר ובסביבתו כתוצאה מהגדלת הספיקה ומהשיפור באיכות המים. במטרה לעקוב אחר השינויים באיכות המים ובמגוון הביולוגי יתבצע ניטור בנהר הירדן (כימי והידרוביולוגי).

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים