דף הבית / מאמרים ומחקרים / הטיפול המחשמל של WADIS

הטיפול המחשמל של WADIS

אינדקס חברות וספקים

ריקי גפרי – מנכ"ל, אורן גפרי – יו"ר, עמית יזהר, ד"ר אלכס שולמן

פרסום

חברת Wadis ייצרה ופיתחה מערכות לטיפול מים ומי שפכים המבוססות על פטנט ייחודי של טכנולוגיית טיהור באמצעות פליטת פולס חשמלי במתח גבוה, טכנולוגיה שהינה ידידותית לסביבה ונקייה מכימיקלים. הטכנולוגיה הייחודית של Wadis יעילה מאוד כנגד מיקרו אורגניזמים רבים, ושימושיה מגוונים: מי ביוב ובוצה מי שתייה, מגדלי קירור, וחקלאות ימית.

התרחבות המתקנים לטיפול במי השפכים, והצורך הגובר במעכלים אנאירוביים, מהווים הזדמנות עצומה לטכנולוגיות טרום טיפול בבוצה, כדוגמת טכנולוגיות אשר יאפשרו את הפחתת זמן ה"עיכול"  ויגבירו  את היכולות של המעכלים מבלי להשקיע באופן משמעותי בתשתית הקיימת ובמעכלים חדשים. היישום הראשון של Wadis הינו טרום טיפול (pre-digestion) בבוצה, כאשר ביצועי מערכת מיטביים, וצריכת אנרגיה נמוכה, מביאים לשיפור יכולות ה-WWTP, הפחתת כמות הבוצה לפינוי, והגברת ההפקה של הביו-גז. המערכת של Wadis אף מסוגלת להפוך בוצה לרמה A, שהינה רמת האיכות הנדרשת עבור מספר שימושים (כדוגמת דשנים). רמה A נדרשת גם לצורך הטמנת הבוצה בקרקע או לטובת הזרמתה לים/נהר.

ההשפעה של פולס במתח גבוה המשוחרר בתוך נוזל זורם

התרשים הבא מציג תוצאות של רמה A שהושגו עם בוצה מעורבת. כל נקודה הינה ממוצע של שלוש דגימות וסטיית התקן היא  נורמלית.

הטכנולוגיה של Wadis הינה שיטה אקולוגית נון-ריאגנטית: פולסים אלקטרוניים מועברים דרך כבלים של מתח גבוה לאלקטרודות. כאשר הפולס האלקטרוני במתח גבוה משוחרר לתוך המים מתרחשות מספר תופעות: גלי הלם חזקים, קרינת אור חזקה הכוללת קרני UV, שדות מגנטים וחשמליים חזקים, יינון וקיטוב המולקולות, קוויטציה (cavitation) וטמפרטורה גבוהה מאוד באפיק הפריקה. כל התופעות האמורות מבטיחות את השמדת כל המיקרואורגניזמים שנחשפו לתהליך, ובכך מחטאות את המים.

המערכת של Wadis תוכננה בהתאם לדרישות הבטיחות הסטנדרטיות של מתח גבוה. היא מורכבת משתי תתי מערכות: מחולל פולסים המחובר באמצעות כבלים של מתח גבוה  ל- תא אלקטרודות (ריאקטור) בעל  אלקטרודות שקועות ,אשר מתקיים כחלק ממערכת הצינורות של  ה-WWTP. המערכת, שנשלטת מרחוק, ממוקמת בתוך מיכל מבודד.

 

אחת מתוך שתי מערכות ניסיוניות כבר הותקנה באזור כרמיאל, כחלק מהסכם שיתוף פעולה עם חברת "מקורות".

פרסום

המערכת הניסיונית  המותקנת בכרמיאל מספקת טיפול מקדים (pretreatment) מסביב לשעון לבוצה Waste Activated Sludge (WAS),  הנכנסת לתוך אחד מתוך שני המעכלים בנפח של 2,500 מ"ק. נתונים נאספים על ה-WAS משני המעכלים, לפני ואחרי הכניסה למעכל, לצורך השוואה ביניהם (כאשר אחד כולל את המערכת של Wadis והשני מהווה קבוצת ביקורת). המידע מתוכנן להיאסף במשך כ-6-8 חודשים. הצפי הוא שזמן העיכול יתקצר בכ- 40%, הפקת הביו-גז תצמח בכ-30%, וכמות הבוצה לסילוק תפחת בכ-20%.

 

הגרף הבא מציג את התוצאות המקדימות של הטיפול ב-WAS מה-WWTP שבכפר סבא:

⦁ צמצום משך ה"עיכול" ב-9-10 ימים- הגדלת שיעור הבוצה ה"מעוכלת" ב-57% עם המעכלים  הקיימים
⦁ הגדלת תפוקת המתאן הכוללת ב-17.8%

באדיבות  WaTech

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים