דף הבית / חדשות השלטון המקומי / הוכרז הזוכה בתחרות האדריכלית לתכנון מרחב הגעתון

הוכרז הזוכה בתחרות האדריכלית לתכנון מרחב הגעתון

אינדקס חברות וספקים

העיר משנה פניה – התכנון האורבני של מרכז נהריה יוצא לדרך!

פרסום

הוכרז הזוכה בתחרות האדריכלית לתכנון מרחב הגעתון

התחרות האדריכלית הארצית הייחודית לתכנון רחב ההיקף של השדרה הראשית בעיר נהריה הגיעה לסיומה. ההצעה שנבחרה במקום הראשון היא של חברת Studio Sabra: דר' אדר' גבריאל שווקה ואדר' רותם שניצר שווקה. סטודיו תאו: אדר' נוף רוני גורן ואדר' ניקולס פצ'רסקי לבנט אדריכלים: אדר' רועי טלDavid Ramirez Infante Water management

עיריית נהריה, משרד הבינוי והשיכון, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, מרכז אגמא לאגני היקוות ונחלים, תוכנית 'העירה' בתמיכת קרן ברכה והתאחדות אדריכלים ובוני ערים בישראל, יצאו לפני כשנה לתחרות האדריכלית פורצת הדרך לתכנון מרחב נחל הגעתון בנהריה, שהתמקדה בראייה הוליסטית של אגן נחל געתון ובקשר בין הנחל, העיר והים. לתחרות הוגשו 19 הצעות לתכנון מחודש ושאפתני למרחב נחל הגעתון בנהריה על-ידי צוותי תכנון רב תחומיים מהם עלו לגמר 5 עבודות שמהן נבחרה ההצעה הזוכה.

זו הפעם הראשונה בישראל בה תחרות תכנונית הביאה אל השולחן את בעלי העניין השונים, מתוך אמונה שיחד ניתן למצוא פתרונות חדשניים מותאמים ומקיימים יותר, בראייה ארוכת טווח. ההצעות שהוגשו לתחרות התייחסו למספר היבטים בנושא: הראשון, חשיבה הכוללת תכנון ועיצוב עירוני אינטנסיבי משלב נחל. השני, ניהול הנגר העילי בהתאם למאפיינים ההידרולוגיים של אגן הניקוז, תפיסת הנחל כמשאב חיוני וכפתרון מבוסס טבע לסיכוני שיטפונות במורד האגן והשלישי, עידוד מצוינות וחשיבה חדשנית רב תחומית בקרב מתכננים בעידן של שינויי אקלים. מדינת ישראל נמצאת היום בנקודת זמן מרתקת ומאתגרת לכל מי שעוסק בתחום התכנון העירוני. המשך מגמת גידול האוכלוסייה וקצב הפיתוח הגדל יחד עם השאיפה ליצור מרחבי מגורים, תעסוקה, תרבות וחינוך מתקדמים החושבים על העתיד, מחייבים חשיבה יצירתית, טכנולוגית וסביבתית.

בתום מספר ישיבות שקיימה ועדת השיפוט הוכרזה ההצעה של חברתStudio Sabra : דר' אדר' גבריאל שווקה ואדר' רותם שניצר שווקה. סטודיו תאו: אדר' נוף רוני גורן ואדר' ניקולס פצ'רסקי לבנט אדריכלים: אדר' רועי טלDavid Ramirez Infante Water management  כהצעה המנצחת. למקום השני הגיעה תו אדריכלים, לקשטיין-מרגלית אדריכלים, אדר' נוף צופיה רוזנר סלע, הידרולוג יוני גורן, בהשתתפות אדר' לודמילה זברוסקובה, נעה נוימן, איסראא עומרי ואיבתיהאל רג'ב , ולמקום השלישי ז"ק – רייכר, מתניה ז"ק ואורי רייכר, בשיתוף יעל המרמן-סולר ומורן פיתוח וייעוץ.

ציון לשבח קיבלה הצעתם של אדריכלים ראשיים: אורבן מיקס מקס וקרופניק מאירוביץ (אדר' טל שדה, אדר' מריאן מאירוביץ, אדר' יניב מאירוביץ) אדריכלים משניים: Dell' Arriccia Leibovitch Architects (יעל ליבוביץ ואדר' סימונה דל אריצ'ה, יועצי נוף: צ'סלר-סולומון אדריכלי נוף ( אדר' נוף שירי סולומון צ'סלר ואדר' נוף ארי פיין), הידרולוג ומהנדס חקלאי: מ. רוזנטל מהנדסים  בע"מ, אקולוג שי לוי MSc' משרד הביטט-פרו.

ההצעה שזכתה משיבה את נחל הגעתון לתודעה ולזהות העירונית. תכנון מרחב הגעתון מקדם התפתחות עתידית על ידי עיבוי עירוני בר קיימא תוך כדי התבססות על המפגש והאיחוד שבין המים, העיר, הטבע והקהילה.

מים: תכנון חתך נחל פתוח ומפותל לכל אורך הגעתון המשנה את אופיו בהתאם למפגשים השונים עם עיר ומאפשר לבוא במגע עם מופעי המים על צורותיהן השונות. פיתול הנחל והרחבתו מאפשרים האטת זרימת הנגר, מגדילים את קו הממשק עם המים, ומעודדים התפתחות בתי גידול שונים לאורך הנחל. גובה הגדה המשתנה, השיפוע שלה וחומריות האפיק מגדילים את המגוון הביולוגי לאורכו. החתך המשתנה בהתאם לספיקות שונות, בשילוב עם מערכת לניהול הנגר העירוני, מחוללים התחדשות ומביאים את סיפור המים לקדמת הבמה כנחל איתן לעתיד.

עיר: הפיכת תוואי הנחל ללב הפועם של נהריה מאפשר עיצוב עירוני מוכוון קהילה, המתעדף הולכי רגל ותחבורה ציבורית על ידי שילוב צירים ירוקים המושתתים על השלד העירוני ההיסטורי שקושרים את רחוב הגעתון אל העיר. תכנון מרחב הגעתון מקדם התפתחות עתידית על ידי עיבוי עירוני מתמשך.

טבע: יצירת המשכיות אקולוגית בין מעלה נחל הגעתון אל המורד. חיזוק המערכת הטבעית על ידי שתילת מינים מקומיים לאורך הגעתון ברצועות רחבות, שימור האקליפטוסים הקיימים, הרחבת הדלתא של הנחל ויצירת מוקד טבע חופי.

קהילה: שילוב פרוגרמות המעודדות התפתחויות קהילתיות בסביבת הגעתון ליצירת זיקה רגשית כגון מכרז חינוך הסברה, חקלאות עירונית, מקומות מפגש, תרבות, ואומנות.

פרסום

צוות השיפוט כלל את אדר' אריה רחמימוב- יו"ר משותף לחבר השופטים, אדר' דניאלה פוסק- יו"ר משותף לחבר השופטים, מר רונן מרלי- ראש עיריית נהריה, אדר' ורד סולומון ממן- אדריכלית ראשית משרד השיכון, אדר' יהונתן כהן ליטאנט, ד"ר דוד אסף, סמנכ"ל בכיר לניהול משאבי סביבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר ג'ניה גוטמן- משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אדר' נוף עליזה ברוידא, אדר' נוף תמר דראל פוספלד, אדר' עודד קוטוק, גב' אורלי גבישי סוטו- מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ואדר' אריה גונן – מזכיר חבר השופטים מהתאחדות האדריכלים ובוני ערים. משקיפים: אדר' אסתי כהן ליס, משרד הבינוי והשיכון, רוני לוי, מנהל מחלקת תכנון עיר, עיריית נהריה, אינג' ליאור לוי, מהנדס מועצה אזורית מטה אשר, נציג/ת לשכת התכנון המחוזית.

רונן מרלי, ראש עיריית נהריה: "החלטנו לקיים תחרות אדריכלית עם מיטב האדריכלים במדינת ישראל, כדי לתכנן את הגעתון בצורה חדשה. חיבור של נחל, עיר וים. יש לנו זוכים, אחרי שראינו כל כך הרבה תוכניות אדריכליות. יש תוכנית מדהימה לשדרות הגעתון ואין לי ספק שכאשר הגעתון, יחד עם רצועת החוף יתוכננו והתוכנית תצא לפועל, נהריה תחזור להיות בדיוק מה שאנחנו רוצים עיר קיט חוף ונופש, העיר הכי טובה במדינת ישראל".

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית, משרד הבנוי והשיכון: "התחרות בנהריה על שדרות הגעתון היא קפיצת מדרגה משמעותית בתכנון האינטגרטיבי, המשלב בין היבטים אורבניים של התכנון העירוני לבין היבטים סביבתיים ונופיים. אני גאה מאוד בחיבור המיוחד שלנו בתחרות הזו עם משרד החקלאות, עיריית נהריה וכמובן עם כל שאר השותפים,  דוגמה  לשיתוף פעולה מקצועי ציבורי שתרם גם לעיר וגם למרחב הכפרי. נחל שעובר וחוצה את כל המרחב יכול להפוך להזדמנות אדירה של פיתוח בר קיימא המשלב טבע עם עיר. מברכת את הזוכים במקום הראשון, אנו מצפים לעבוד איתם ולייצר עתיד עירוני מתקדם לעיר נהריה והסביבה".

ד״ר דוד אסף, סמנכ״ל בכיר לניהול משאבי סביבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: ״בעת בחינת התכניות, שמנו לנגד עינינו את מניעת סכנת ההצפות בנחל הגעתון, שמירה על בטחונם של תושבי נהריה ושיפור מצבו האקולוגי של הנחל, תוך ניהול מושכל של הנגר העילי ושימוש בפתרונות יצירתיים, המתאימים למגמות התכנון העירוני בראי הגידול הגובר באוכלוסייה. התכנית שנבחרה תהווה פתרון מהותי לתושבי העיר בטווח הארוך, ולאחר יישומה, הנחל שהיה למטרד בעונות הגשומות סוף סוף ייהפך לנכס עירוני״.

ארנה אנג'ל, יו"ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל ציינה כי: "תחרויות אדריכלים הן הדרך הנכונה עבור רשויות מקומיות וגופים ציבוריים להיחשף לתכנון איכותי ופורץ דרך בהשוואה לבחירת אדריכלים באמצעות מכרזים בהם התכנון הזול זוכה. אנחנו מודים למשרד השיכון והבינוי, לעיריית נהריה, ולכל הגופים המעורבים על שיתוף הפעולה, יישום ההצעה הזוכה ישנה את פני העיר נהריה וייצר את המפגש הנכון בין הסביבה, החברה והאדם".

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים