דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / הוחלט: תעריף מים אחיד לכלל החקלאים

הוחלט: תעריף מים אחיד לכלל החקלאים

אינדקס חברות וספקים

לאחר עשרות שנים של עיוות החליטה מועצת רשות המים עקרונית על שינוי מודל תעריפי המים לחקלאות התעריף הממוצע יינתן בשתי מדרגות תעריף – ללא קשר לזהות המפיק/הספק, ויעמוד בשלב ראשון על כ-2 ש"ח, וכשנתיים לאחר מכן יפחת בכ-10% נוספים

פרסום
מודל חדש מבקש לצמצם, אחרי עשרות שנים, את השונות החריפה בתעריפי המים לחקלאות הקיימת היום ומבקש להביא לצמצום הסבסוד הצולב של מגזר החקלאות באופן משמעותי.▪  ▪  ▪

במסגרת עבודת מועצת רשות המים, לקראת דיון על תיקון סעיף 27 לחוק המים, החליטה עקרונית מועצת הרשות על הסדרת תעריפי המים. תיקון 27 עוסק בין היתר בהעברת התקבולים על הפקה פרטית מקופת המדינה למשק המים לטובת השלמת המהלך ליצירת משק כספים סגור ולתיקון העיוותים בתעריפי המים למגזר החקלאי. במסגרת זו החליטה מועצת רשות המים עקרונית לקבוע תעריף אחיד לצרכני החקלאות, לפי מצאי המים וסוגם לכלל הצרכנים, לפי העקרונות הבאים:

  • לא תהיה תלות בזהות המפיק או הספק;
  • היישום יהיה באופן הדרגתי על פני 5 שנים;
  • עלויות האספקה וההפקה יחושבו לפי מתודולוגיות כלכליות של רשות המים על בסיס נורמטיבי;
  • התעריף לחקלאי יחושב לפי סך העלות המוכרת לפי המתווה הקיים במשק המים לחקלאות או סך המים המסופקים למטרה זו.

ברשות המים אומרים כי ההחלטה מהווה בשורה גדולה וחשובה למרבית חקלאי ישראל, בהיותה מתקנת עיוותים בתעריפי המים הקיימים היום במגזר החקלאי, ותביא ליתר הוגנות בחלוקת הנטל התעריפי בקרב החקלאים ופיתוח מקורות קולחים נוספים.

התעריף הממוצע יינתן בשתי מדרגות תעריף – ללא קשר לזהות המפיק/הספק, ויעמוד בשלב ראשון על כ-2 שקלים, וכשנתיים לאחר מכן יפחת בכ-10% נוספים.

בנוסף לתעריפים אלו, ייקבע תעריף מים מליחים – 60% מתעריף הרכישה למים שפירים, וכן במקרים ייחודיים – ייקבעו תעריפים נמוכים על בסיס שיקולים רחבים של משק המים.

על-מנת לאפשר לחקלאים להסתגל לשינויים אלו, הוחלט על יישום הדרגתי של תעריף הרכישה למים שפירים כמוצע לעיל, על פני חמש שנים:

  • מים שפירים המסופקים מחברת מקורות – הפחתת התעריף בשתי פעימות:
  • עם סיום החקיקה בכנסת ובאישור המועצה – 1.98 ש"ח לקוב (פעימה ראשונה)
  • לאחר שנתיים מפעימה ראשונה – כ-1.81 ש"ח לקוב (פעימה שנייה)

  • מים שפירים ממפיקים פרטיים – קביעת התעריף כסך ההפרש שבין תעריפי הרכישה מחברת מקורות, לבין העלות הנורמטיבית המוכרת למפיק, בגין ההפקה, וזאת בכמה פעימות:
  • עם סיום החקיקה בכנסת ובאישור המועצה – תעריף בגובה היטל ההפקה המוטל היום על מפיק מים, בתוספת של 0.26 ש"ח לקוב;
  • מ-1 בינואר 2018 ואילך – תוספת של 0.17 ש"ח לקוב בכל שנה עד לתעריף המוטל כאמור על כל מפיק (תעריף הרכישה ממקורות, בהפחתת העלות הנורמטיבית המוכרת לאותו מפיק).

החלטת רשות המים כפופה להעברת תיקון 27 לחוק המים בכנסת, בנוסח עליו הסכימה הממשלה שצפוי להידון השבוע (ב') בוועדת הכלכלה.

פרסום

שר החקלאות אורי אריאל פנה לשר האוצר משה כחלון, וקרא לו למשוך את הצעת ההחלטה של האוצר על הורדת מחירי המים לחקלאים. במכתבו הוא תומך במתווה המים החלופי שגובש יחד עם התאחדות חקלאי ישראל, וטוען כי המתווה הנוכחי של האוצר ייצור משבר ופגיעה בחקלאות ובחקלאים.

אריאל אמר כי הוא רואה בחקלאי ישראל "נדבך אסטרטגי החורג מראייה כלכלית ומספרית מצומצמת" וכי ישנו "מתווה מוסכם עם התאחדות חקלאי ישראל על הפעולות והדרכים שיש לנקוט על-מנת להפחית את מחירי המים לחקלאות". לדבריו, "המתווה המוסכם מבוסס על אמבטיות אזוריות שיבטיחו מחיר נמוך יותר לחקלאי ישראל"

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים