דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / הגשמים מתחזקים, ואיתם יזרמו תשטיפים שחורים ממטמנת תאנים אל הנחלים באגן היקוות הכנרת
מטמנת תאנים צילום מירי עופר, המשרד להגנת הסביבה2021

הגשמים מתחזקים, ואיתם יזרמו תשטיפים שחורים ממטמנת תאנים אל הנחלים באגן היקוות הכנרת

אינדקס חברות וספקים

הגשמים מתחזקים, ואיתם יזרמו תשטיפים שחורים ממטמנת תאנים אל הנחלים באגן היקוות הכנרת: המשרד להגנת הסביבה ביצע הליך אכיפה מנהלית כנגד איגוד ערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי וגולן – אך האיגוד התרשל וטרם סילק את בריכות התשטיפים המסוכנות; לאור זאת, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה צפויה לפתוח בחקירה כנגד מפעילי המטמנה

פרסום

 

דורית זיס, מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה: "על אף הוצאת התראה לסילוק המפגעים במטמנת תאנים, וחרף פניותיו הנשנות של מחוז צפון במשרד, לא בוצעו הפעולות הנדרשות. משכך, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה צפויה לפתוח בחקירה כנגד מפעילי המטמנה. בשל המחדלים, צפויה להתרחש זרימת תשטיפים אל מחוץ לאתר עם התחזקות הגשמים. המשרד רואה זאת בחומרה, ויפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותו"

 

המשרד להגנת הסביבה הוציא לאתר ההטמנה "תאנים" התראה מתוקף חוק רישוי עסקים וחוק המים, במסגרתה דרש סגירה וסילוק המפגעים באתר ובראשם בריכות תשטיפים, שצפויים לזרום אל מחוץ לאתר עם בוא הגשם הראשון. העומדים בראש אתר ההטמנה מתרשלים בשיקום האתר כבר שנים רבות, וכעת המשרד להגנת הסביבה מיצה את כלל הליכי האכיפה המנהלית שברשותו, ופנה לרשות המים לביצוע אכיפה ובמקביל המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה צפויה לפתוח בחקירה כנגד מפעילי המטמנה.

 

רקע:

אתר ההטמנה לפסולת תאנים, הנמצא בסמוך להר כנען שבגליל, נסגר בפברואר 2019 ללא הליך שיקום, בניגוד לדרישות המשרד להגנת הסביבה בתנאי רישיון העסק. אתר ההטמנה הופעל על-ידי איגוד ערים פסולת מוצקה גליל מזרחי גולן, המאגד כ-15 רשויות מקומיות, ושימש כאתר לקליטה והטמנה של פסולת מיישובים בגליל העליון ובשנים האחרונות גם מיישובים באזור כרמיאל וסכנין.

 

לפנים משורת הדין, פעל המשרד להגנת הסביבה בהחלטת ממשלה ותיקצב זמנית את העברת הפסולת לאתר מרוחק יותר לתקופת הביניים כסיוע אד הוק לרשויות. למרות זאת, לא נמצא פתרון חלופי ולא החלו עבודות שיקום כנדרש, וכיום טוענות הרשויות כי אין ברשותן את הכסף למימון השיקום.

 

פרסום

האתר כולל בתוכו חמש בריכות תשטיפים המכילות בתוכן את תשטיפי הפסולת. בריכות אלו צפויות לגלוש עם הגשמים הקרובים ועלולות לקרוס לגמרי. בהתראה שהוציא מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה צוין, כי תנאי רישיון העסק בנוגע לשיקום המטמנה לא בוצעו כנדרש ולפיכך האתר מהווה כיום עבירה על החוק וגורם למפגעים סביבתיים.

 

בנוסף, נדרשו איגוד ערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי וגולן ובעלי התפקידים בו, לנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת להפסיק את הזיהום ולעמוד בהוראות. הגורמים התבקשו להסיר באופן מיידי כל חשש לגלישת תשטיפים בקצב של 100 קו"ב ליום או יותר, ולסלק את כלל המפגעים לאלתר, כל זאת במטרה להגן על הסביבה.

התשטיפים צפויים לזרום לנחל קובעת (חצור) וממנו לנחלי הצפון באגן היקוות הכנרת ולכנרת עצמה. תשטיפים אלו מקורם בפסולת מעורבת ומכילים מגוון חומרים מסוכנים, לכן זרימתם לתוך הנחלים עלולה להביא להשפעה בלתי הפיכה של זיהום הקרקע והמים והרס מערכות אקולוגיות.

המשרד להגנת הסביבה חוזר ומדגיש כי על הרשויות המקומיות החברות בדירקטוריון איגוד ערים לפסולת גליל מזרחי מוטלת החובה לשיקום מטמנת הפסולת לאחר סגירתה. המשרד ימשיך לפעול בנחישות על מנת להביא לסיום המפגע – גם במישור הפלילי – וקורא לכלל הנוגעים בדבר לפעול בהקדם.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים