דף הבית / חדשות השלטון המקומי / דרום ירוק, התוכנית הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה לשיקום ולפיתוח חבל תקומה, יוצאת לדרך;
צילום_ בועז אופנהיים, לע_מ (1)

דרום ירוק, התוכנית הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה לשיקום ולפיתוח חבל תקומה, יוצאת לדרך;

אינדקס חברות וספקים

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, והצוות המקצועי במשרד הציגו עם מנהלת תקומה לראשי רשויות האזור מתווה ראשוני להתחדשות סביבתית, לשיקום חבל תקומה ולמעבר לאפס הטמנת פסולת; היקף התוכנית: מאות מיליוני שקלים, מתוכם תקציב התחלתי של 84 מיליון שקל כבר אושר ותוקצב על-ידי המשרד להגנת הסביבה

פרסום

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אנחנו עושים היום שינוי, מובילים ומתחילים בתקצוב ראשוני של התוכנית לשיקום, לפיתוח ולבינוי חבל התקומה ומציבים את החזון להמשך. מיד עם פרוץ המלחמה, נפגשנו עם ראשי המועצות והרשויות ועם תושבים בעוטף ישראל, הסתובבנו בשטח, והתחלנו לתכנן את היום שאחרי, את הובלת תוכנית השיקום והפיתוח של חבל תקומה כמנועי צמיחה משמעותיים באזור זה. היום אנחנו מציגים את תוכנית ' דרום ירוק', המתווה של המשרד להגנת הסביבה שבאמצעותו נוביל את חבל הארץ היפהפה הזה לשיקום ולהתחדשות. כתוצאה מהלחימה נוצרו מפגעים סביבתיים שונים בחבל תקומה, כגון מערומי פסולת, גגות אסבסט שנפגעו, הרס קרקע כתוצאה מתנועת כלים ועוד. המשרד להגנת הסביבה יקדם שיקום מהיר של כלל המפגעים הסביבתיים, לטובת חזרה בטוחה של התושבים. בנוסף המשרד יקדם ויפעל בשיתוף עם מנהלת תקומה, למתווה של אפס הטמנת פסולת וכן לשדרוג התשתיות הסביבתיות באזור ולהתחדשות חבל תקומה כולל טיפול מתקדם בפסולת החקלאית ובפסולת הביתית, שיקום ופיתוח אתרי טבע, הצללה ועוד. נצמיח תקווה חדשה מתוך ההריסות, עבור התושבים, אנשי ארץ ישראל היפה שמחוברים לטבע ולאדמה וביחד ננצח!"

 

דרום ירוק! המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (ב'), בשיתוף עם מנהלת תקומה במפגש עם ראשי הרשויות בחבל תקומה ולתושבים, מתווה ראשוני לשיקום סביבתי של האזור וקידום תשתיות סביבתיות מתקדמות. זאת, מתוך חזון לפעול לשיקום ולשגשוג של חבל תקומה, תוך הגנה על האוכלוסייה והסביבה מפני זיהומים ומפגעים סביבתיים.

פיתוח היישובים יבוצע תוך שימור צביון האזור, הגנה על השטחים הפתוחים והיערכות לשינוי האקלים. מתוך שאיפה לקידום פריחה קהילתית וכלכלית, תוך ניצול ההזדמנויות במעבר לכלכלה דלת פחמן ומעגלית והקמת תשתיות סביבתיות מתקדמות. ההיקף המשוער של התוכנית הוא מאות מיליוני שקלים, כאשר המשרד להגנת הסביבה כבר התחייב על תקציב התחלתי של כ-84 מיליון שקל לתקצוב התוכנית. המשרד הציב תקציב נוסף שנדרש וימומש באמצעות הצעת המחליטים ומנהלת תקומה.

המשרד הציג שורה של מיזמים למימוש החזון בהתאם לארבעה עקרונות מנחים לפעילות השיקום והפיתוח בחבל תקומה:

 1. סביבה נקייה ממפגעים:
 • פינוי ומיחזור של מפגעי פסולת בנייה והריסות.
 • פינוי מפגעי אסבסט והחלפת גגות אסבסט.
 • טיפול במפגעי חומרים מסוכנים וקרקעות מזוהמות.
 • פינוי וטיפול במפגעי פסולת חקלאית.
 • הגברת הפיקוח הסביבתי בשטחים הפתוחים למניעת השלכת ושריפת פסולת.

 

פרסום
 1. תכנון ובינוי מקיים:
 • שיקום וטיפוח של חצרות 120 כניסות שיכונים בשדרות ובכלל זה הקמת גג סולרי, בידוד גגות, הסדרת תאורה, החלפת קולטי שמש לא תקינים, פעילות קהילתית.
 • בנייה ושיקום של מבני חינוך וציבור בהתאם לתקן לבנייה ירוקה.
 • שימוש בפסולת הריסות לבנייה חדשה.
 • הצללה באמצעות שתילת עצים בוגרים ברחובות מרכזיים.
 • פיתוח אתר טבע עירוני בשדרות ואתרי טבע יישוביים במועצות האזוריות.
 • סיוע לרשויות בתכנון סביבתי באמצעות היחידות הסביבתיות.

 

 1. אפס הטמנת פסולת:
 • פיתוח תשתיות להפרדה ומיחזור של פסולת ביתית ביישובים ולניהול חכם ויעיל של הפסולת.
 • פיתוח תעשיות מתקדמות למחזור ומתקני קצה לטיפול בפסולת ביתית.
 • פיתוח פתרונות קצה לפסולת חקלאית לסוגיה.
 • פיתוח כלים לשימור גזם חקלאי נקי ממזהמים, לגריסה ולקיצוץ שלו טרם טיפול.
 • סגירת מטמנת "דיה" הגורמת למפגעים לסביבתה.

==

 

 1. שמירה ושיקום שטחים פתוחים:
 • סקרי שטחים פתוחים טבע ונוף לבניית בסיס לפיתוח אתרי טבע ולחיבור הקהילה לטבע.
 • שיקום אקולוגי של נזקים שנגרמו לטבע בשמורות ובמרחבי הטיילות בפארק שקמה, דרך הבשור ובמרחב "דרום-אדום".

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים