דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / בעקבות אירוע דליפת תמיסת מי ים המלח למניפת צאלים

בעקבות אירוע דליפת תמיסת מי ים המלח למניפת צאלים

אינדקס חברות וספקים

בעקבות אירוע דליפת תמיסת מי ים המלח למניפת צאלים: המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה לחברת מפעלי ים המלח וזימן את מנהלי החברה לשימוע, בגין חשד להפרת חוק המים והוראות חוק שמירת הניקיון

פרסום

בהמשך לאירוע זרימת מי תמיסת ים המלח אל מניפת הסחף של נחל צאלים, שלח היום (ד') אמיר זלצברג, מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, התראה לחברת מפעלי ים המלח וזימן את מנהליה לשימוע. זאת, בגין חשד להפרה של חוק המים וחוק שמירת הניקיון.

בעקבות דיווח שהתקבל במשרד על האירוע, עולה שמי תמיסת ים המלח דלפו מהתעלה המזינה את בריכות המפעלים באגן הדרומי של ים המלח. תמיסת מי ים המלח שדלפה זרמה למניפת הסחף של נחל צאלים.

מניפה זו היא אזור בעל חשיבות וערכיות אקולוגית כבית גידול ייחודי, ותמיסת מי ים המלח, שהיא בעלת רמת מליחות גבוהה ביותר, נחשפה בערוצי מניפת הסחף של נחל צאלים וגרמה להמלחה של הקרקע בסביבה וכתוצאה מכך לפגיעה לכאורה בערכי טבע, בצמחיה מקומית ובבעלי חיים.

חברת מפעלי ים המלח, הנמצאת בבעלות כימיקלים לישראל, מפעילה ומנהלת מפעל שעיסוקו הפקת מחצבים באזור ים המלח, ובעיקר אשלג, ברום ותרכובות ברום. לצורכי פעילותה, שואבת החברה תמיסות ים טריות מהאגן הצפוני של ים המלח, באמצעות תחנת שאיבה P-9 לדרום, לעבר בריכת מלח ראשית – בריכה 5, דרך תעלת ההזנה.

לאחר הערכות מצב שקיים המשרד להגנת הסביבה בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים, ובמקביל לסיורי שטח שנערכו על ידי גורמי המקצוע של המשרד הוציא היום מנהל מחוז דרום של המשרד מכתב התראה למנהלי החברה, בגין חשש לגרימת זיהום מים והפרות של חוק שמירת הניקיון כתוצאה מהזרמת תמיסת מי ים המלח אל ערוצי מניפת הסחף של נחל צאלים.

פרסום

מנהל מחוז דרום של המשרד הדגיש, כי באחריות החברה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להפסיק את זיהום מניפת הנחל, לטפל בנזק שנגרם וכן לפעול למניעת הישנות המפגע.

במכתב ההתראה, דורש המשרד מהחברה להגיש תחקיר המפרט את השתלשלות האירועים המדויקת, את מקור הכשל, את האופן והמועד שבו התגלתה הדליפה לעומת מועד הדיווח עליה, נתונים לגבי הכמויות שדלפו, הפעולות שננקטו עד כה ועוד. כמו-כן, המשרד דורש לקבל תוכנית לטיפול בנזק הסביבתי שנגרם ולשיקום האזור ותוכנית פעולה למניעת הישנות המפגע בעתיד.

המשרד ימשיך לפעול מול כלל הגורמים הרלוונטיים במטרה להביא לטיפול ושיקום מהיר של אזור הדליפה, ולמניעת הישנות הפגיעה בעתיד. המשרד ינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו, להפסקת זיהום מקורות המים וסביבתם.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים