דף הבית / חדשות השלטון המקומי / בא לגן מדיח חדש:

בא לגן מדיח חדש:

אינדקס חברות וספקים

המשרד להגנת הסביבה מרחיב את מהלכי הגמילה מהכלים החד-פעמיים לגני הילדים; מעביר 12 מיליון שקל ל-101 רשויות מקומיות, ממג'דל שמס שבצפון ועד לאילת שבדרום, לרכישת מדיחי כלים בגני הילדים; המהלך שיוביל לחיסכון של 77 מיליון פריטי פלסטיק חד-פעמי בשנה

פרסום

 

המשרד להגנת הסביבה נמצא בתהליך בדיקת הסבב השני של המהלך עם כ-100 בקשות של רשויות נוספות

 

לרשימת הרשויות הזוכות: https://did.li/guJNf

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "אנו מובילים תוכנית כוללת לגמילת ישראל מפלסטיק חד-פעמי שכוללת שורת צעדים כמו מיסוי על כלים חד-פעמיים, הרחבת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים, חוק השקיות, ניקיון במרחב הציבורי ועוד. למהלך להוצאת הכלים החד-פעמיים מגני הילדים יש השלכות בריאותיות, סביבתיות, כלכליות וחינוכיות, והוא צפוי להביא להפחתה משמעותית בשימוש בכלים חד-פעמיים בישראל. גן הילדים הוא המקום הנכון להתחיל ולהקנות הרגלים מגיל צעיר שיועברו גם למשפחות ולציבור, ולכן אנחנו רואים חשיבות מיוחדת במהלך, במסגרת התוכנית הכוללת לגמילת ישראל מפלסטיק"

שוברים את הכלים (החד-פעמיים) בגני הילדים: המשרד להגנת הסביבה העביר במסגרת סבב ראשון, התחייבות לתמיכה בהיקף של כ-12 מיליון שקל ל-101 רשויות מקומיות בישראל עבור רכישת מדיחי כלים בגני ילדים והסברה בנושא. המשרד ממשיך בבדיקת כל שאר ההגשות במסגרת התמיכה, בהן רשויות גדולות כמו חיפה, תל אביב, ראשון לציון ועוד, וככל שתימצא עמידה בתנאי הסף של הקול הקורא, תועבר התמיכה לרשויות בסבב הנוסף.

סבב התמיכה הנוכחית יביא להפסקת נורמת השימוש בכלים חד פעמיים בכ-3,600 גני ילדים, המהווים כ-20% מגני הילדים בישראל על פי נתוני מנהל כלכלה במשרד החינוך. ילדים אשר רגילים לאכול יום-יום באמצעות 5 כלים חד-פעמיים כל אחד בממוצע, יעברו לשימוש בכלים רב-פעמיים ויובילו לחיסכון ישיר של 77 מיליון פריטי כלים חד

פעמיים בממוצע בכל שנה. הרשויות המקומיות מתחייבות לוודא שימוש במדיח בגנים באופן שוטף וכן מתחייבות לספק כלים רב-פעמיים לגנים.

הסכום שהוקצה לתמיכה הוא תקציב של עד 45 מיליון שקל. במסגרת התמיכה, יצר המשרד להגנת הסביבה מנגנון תקציבי שיאפשר לרשויות שיוותר להן תקציב לכך, לרכוש גם כלים רב-פעמיים איכותיים יותר, כפות הגשה ואף קערות למרכז השולחן – ובכך לחסוך עוד ועוד פסולת פלסטיק מיותרת.

המהלך צפוי לפתח גם שוק של ספקים ונותני שירותי הסעדה המבוססים על שימוש בכלים רב-פעמיים, ובכך להגדיל את ההיצע וההיתכנות של גופים נוספים לבצע שינוי ומעבר לצורת הסעדה זו.

צעד זה מצטרף לשורה של צעדים שמקדם המשרד להגנת הסביבה על מנת לגמול את הציבור הישראלי מכלים חד-פעמיים, כאשר בחודש אוקטובר האחרון נכנס לתוקפו היטל המס על כלים חד פעמיים.

המשרד להגנת הסביבה פועל על מנת שרשויות מקומיות וספקי המזון ישלימו את מהלך הפסקת השימוש בכלים החד-פעמיים גם בכלים להובלת המזון למוסדות החינוך.

פרסום

הרחבה:

 

קול קורא זה הוא חלק ממדיניות רחבה של המשרד להגנת הסביבה בתחום הפסולת, ומצטרף לשורה של צעדים שעוסקים כולם בקשר בין השימוש בפלסטיק למצב הסביבה, בהם: מיסוי על כלים חד פעמיים, הרחבת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים, חוק השקיות, וקול קורא לקידום הניקיון במרחב הציבורי.

הקול הקורא מורכב מתמיכות ברכש של מדיחים, ברכש של כלים רב פעמיים ובקיום יום עיון לצוות הגננות והגננים בנושא הפחתת פסולת במקור. הרשויות המקומיות שהגישו בקשה במסגרת הקול הקורא מחויבות לביצוע מרכיבים אלה.

בנוסף, רשויות מקומיות רשאיות לבקש תקציב עבור חבילת תפעול של המדיח לשנה הראשונה (דטרגנטים, חשמל, מים), וכן לבקש תקציב לעבודות תשתית כמו נגרות ונקודות חשמל.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים