דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / אשדוד זוכת פרס איסטנבול לעיר ידידותית לסביבה.

אשדוד זוכת פרס איסטנבול לעיר ידידותית לסביבה.

אינדקס חברות וספקים

האומות המאוחדות (un): אשדוד זוכת פרס איסטנבול לעיר ידידותית לסביבה, כחלק מאמנת ברצלונה לשמירה על הים התיכון ואזור החוף

פרסום

 השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אני מברך את העיר אשדוד ואת ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, על זכייתם בפרס איסטנבול לסביבה ידידותית. עיריית אשדוד ממצבת את עצמה בחזית העשייה הסביבתית במדינת ישראל ואני רואה חשיבות רבה בזכייה להעלאת המודעות של מדינות הים התיכון בכלל ובישראל בפרט למאמצים הנעשים בכל הרמות, לשמר את הים ומשאביו לנו ולדורות הבאים. פעילות עירונית זו מצטרפת להפסקה הכמעט מוחלטת של הזרמת מזהמים לים התיכון מישראל ומהווה אמצעי משלים לשמירת על הסביבה החופית"

 עיר החוף הים תיכונית אשדוד היא הזוכה בפרס איסטנבול לעיר ידידותית לסביבה. הפרס מוענק כחלק מפעילות אמנת ברצלונה לשמירה על סביבת הים התיכון ואזור החוף המנוהלת על-ידי The Mediterranean Action Plan שהיא אחת מתוכניות האזורים הימיים של התוכנית לאיכות הסביבה של האו"ם UNEP – United Nations Environment Programme .

ישראל, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, חברה פעילה באמנה אזורית זו המאגדת את כל מדינות אגן הים התיכון בפעילות משותפת לשיפור מצב הים וחופיו. חבר השופטים – המורכב ממועצת המנהלים של האמנה, ונשיאת נציבות הים התיכון לפיתוח בר-קיימא – הגיעו להחלטה זו בעקבות חוות דעת של צוות מומחים וסקירה יסודית של בקשות שהתקבלו מערים ים תיכוניות נוספות.

הוועדה הזמינה ערים שנמצאות מסביב לאגן הים התיכון להגיש מועמדות על-ידי הדגמת צעדים קונקרטיים שננקטו והתקדמות שהושגה תחת ארבע קטגוריות עיקריות: הגנה על טבע ומגוון ביולוגי; סביבה בנויה (דיור ותכנון עירוני); קיימות חברתית, כלכלית ותרבותית; וממשל. וזאת בהתאם לסדרי העדיפויות של תוכנית הפעולה הים תיכונית והעקרונות המעוגנים באמנת ברצלונה.

ועדה טכנית שהוקמה על ידי נציגי תוכנית הסביבה של האו"ם / תוכנית הפעולה הים תיכונית (UNEP / MAP) – מזכירות אמנת ברצלונה, כולל מרכזי פעילות אזוריים של MAP, ושלושה מומחים עצמאיים העריכו את היישומים על פי קריטריוני הבחירה, ובהמשך רשמו שלוש ערים: העיר אשדוד נבחרה בסופו של דבר על ידי חבר השופטים כמנצחת, ואחריה קריקנביצה (קרואטיה) בתור המדורגת שניה, והטאי (טורקיה) נבחרה למקום השלישי. חבר השופטים התרשם במיוחד מהמאמצים שאשדוד עושה לעומת האתגרים העומדים בפניה כעיר גדולה המשלבת נמל ואזורי תעשייה לרבות תעשייה כבדה מחד ומשאבי ים וטבע ייחודיים מאידך.

אשדוד הדגימה מערכת של אמצעי קיימות משולבים שהוכיחו חשיבה לטווח ארוך בשילוב יישום מתמיד של תכניות בכל תחומי החיים בעיר, כגון: יעילות אנרגטית, תחבורה ציבורית מתקדמת, ניהול מים מיטבי הכולל הפחתת נזילות. כמו-כן נימוקי הזכייה התייחסו לתוכניות המופעלות באשדוד להעלאת מודעות ציבורית לתמיכה בקיימות, ולאמצעים חדשניים נוספים הכוללים הפחתת סיכוני שיטפונות והגנה על החופים המופעלים באשדוד.

פרסום

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי: "בחלוף עשור של עשייה אינטנסיבית ,אני גאה בכך שהוועדות המקצועיות אשר בחנו את מכלול העשייה העירונית בתחום הקיימות והחיבור המהותי של אשדוד לים התיכון, בתרבות, אמנות, חופי הרחצה הנהדרים, מרכז הפיתוח לחקר הדולפינים ,העשייה החינוכית, הפיתוח של רצועת החוף,שיתוף הפעולה ההדוק עם איגוד ערים לאיכות הסביבה ועוד, מצאה כי אשדוד ראויה למעמד המכובד של קבלת האות. זוהי תעודת כבוד לעיר ולתושביה, אנו רואים בים את אחד המשאבים החשובים ביותר לעיר ונמשיך להתמודד עם האתגרים ולהציב לעצמנו יעדים נוספים בתחום. "

בעקבות הכרזת חבר השופטים בפרס, הודיע מנכ"ל UNEP MAP -גטאנו לאונה, כי "הפעולות שננקטו על ידי עיריית אשדוד כדי ליישב בין פיתוח להגנה על הסביבה ולהגן על אזור החוף, מדגימות את חשיבות התפקיד של ערים וממשל מקומי בחיזוק הקיימות באזור הים התיכון .

מדינת ישראל היא אחת מ-22 המדינות החברות באמנת ברצלונה להגנת הים התיכון. ישראל מתפקדת כחברה מובילה בשישה מתוך שבעת הפרוטוקולים של האמנה, שעיסוקם בהפחתת זיהום ים ממקורות יבשתיים, מהטלת פסולת לים, בניהול אינטגרטיבי של חופים, במגוון המינים הימיים, בניהול מצבי חירום של אירועי זיהום בשמן ובטיפול ופעילויות קידוח והפקת גז ונפט בים. עדיין קיימים אתגרים רבים בפני מדינות אגן הים התיכון שעיקרם פסולת ימית, הצורך בשמורות טבע ימיות, אתגרי שינוי אקלים והצורך לעבור לכלכלה מעגלית המפחיתה בזיהום.

צילומים: עיריית אשדוד

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים