דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / אושרה תוכנית לטיפול בבצורת ולשיקום נחלים
נחלי הצפון - צילום קבוצת פורטל נט

אושרה תוכנית לטיפול בבצורת ולשיקום נחלים

אינדקס חברות וספקים

הממשלה אישרה תוכנית לטיפול ברצף הבצורות ולשיקום נחלים בצפון

אושרה הצעתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, המציגה דרכי התמודדות עם הבצורת וקידום פתרונות למשק המים תוך קביעת יעדי ההתפלה עד לשנת 2030

פרסום

הממשלה אישרה את הצעתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, לטיפול ברצף הבצורות בישראל ולשיקום נחלים בצפון. התכנית מציגה דרכי התמודדות עם הבצורת וקידום פתרונות למשק המים תוך קביעת יעדי ההתפלה עד לשנת 2030.

השר שטייניץ: "תכנית אסטרטגית זו תיתן מענה להתמודדות עם הרצף החריג של חמש שנות הבצורת האחרונות, אשר הביאו את משק המים בישראל למחסור במים טבעיים הגדול ביותר שנמדד ב-100 השנים האחרונות ואת מקורות המים בצפון לשפל חסר תקדים.

"התכנית גובשה ע"י הגורמים המקצועיים בכדי להתמודד עם מחסור זה, ותספק פתרונות לטווח הארוך ולטווח הקצר, וביניהם: הגדלת היקף התפלת המים, שיקום נחלים בצפון הארץ, קידום תכנית לחיבור האזורים המנותקים מהמערכת הארצית, תכנית להצלת ימת הכנרת, הסרת חסמים סטטוטוריים לשם זירוז הקמת תשתיות מים וביצוע פעולות להקטנת היקף צריכת המים. אנו דואגים לא רק לאספקת מים לצריכה הביתית, אלא גם להצלת לטבע."

עיקרי התוכנית שהוגשה לאישור הממשלה: יעד כושר ייצור המים המותפלים לשנת 2030 ייקבע על סך של 1,100 מלמ"ק לשנה. יעד זה מהווה קרוב להכפלה של כושר הייצור כיום. היעד ייבחן מחדש בשנת 2023 בהתאם למצב מקורות המים. ככל שמפלסי מקורות המים לא יגיעו למצב הרצוי, יעד ההתפלה יוגדל עוד ויעמוד על 1200 מלמ"ק לשנה לפחות, לאחר בחינת מועצת רשות המים.

במדינת ישראל פועלים כיום חמישה מתקני התפלה, המספקים 585 מלמ"ק מים מותפלים בשנה. בתכנית הוחלט על הקמה מיידית של שני מתקני התפלה חדשים בגליל המערבי ובשורק, אשר יגדילו את כושר הייצור של המים ב- 300 מלמ"ק לשנה. כמו כן, תקודם היערכות לתוספת של 100 מלמ"ק נוספים, כאשר הצורך בתוספת ייבחן בשנת 2020.

התכנית לשיקום נחלים, בעלות של כ-100 מלש"ח, גובשה בהנחייתו וביוזמתו של שר האנרגיה, ועיקרה הוא שיקום של 7 נחלים בצפון הארץ. בנחלים געתון ונעמן יושקע הסכום הגדול ביותר בסך 25 מלש"ח, בכל נחל. בנחלים קישון, חדרה וציפורי יושקעו 20, 19 ו-17 מלש"ח בהתאמה ובנחלים בצת ועינן תצומצם הפקת המים מהנחל. התכנית כוללת צעדים מגוונים, המותאמים לכל נחל, שמבוססים על הפסקת השאיבה ממקורות הנחל, הקמת תשתית שתאפשר זרימה לאורכו ואגירת המים במורדו, תגבור אספקת המים לנחל מהמערכת הארצית ועוד. התכנית תושלם עד לשנת 2023, ותתבצע במימון משותף של משרד האנרגיה, רשות המים והקרן לשיקום שטחים פתוחים.

פרסום

חיבור ימת הכנרת, אשר מפלסה נמצא כיום בשפל חסר תקדים, למערכת הארצית, כך שתתאפשר הזרמת מים מותפלים, מדרום לצפון, בהיקף שנתי של כ-100 מלמ"ק, לשם שיקום הימה. חיבור זה יסייע להעלאת מפלס הימה ולשיפור איכות המים. תוך כשנתיים תיושם יכולת הזרמה של 30 מלמ"ק אשר יגיעו מהמקורות הקיימים, ובתוך 4 שנים תיושם יכולת הזרמה של 100 מלמ"ק בהתבסס על יכולת ההתפלה הנוספת המוקמת מתוקף ההחלטה. המים יוזרמו דרך נחל ארבל או נחל צלמון, בהתאם להחלטת גורמי המקצוע.

רשות המים תגבש, עד סוף שנת 2018, תכנית לחיבור האזורים המנותקים מהמערכת הארצית, ליצירת אמינות מלאה לאספקת מים באזורים אלו. האזורים המנותקים הינם: מעלה כינרת, הגליל המערבי, עמקים מזרחיים ורמת הגולן. אספקת המים באזורים אלו מתבססת כיום על מקורות מים מקומיים ללא גיבוי מהמערכת הארצית.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים