דף הבית / חדשות מים ואיכות סביבה / אושרה סופית תוכנית פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה
צילום מויקפדיה

אושרה סופית תוכנית פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה

אינדקס חברות וספקים

אושרה בממשלה תוכנית פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה. התוכנית תיצור חיבור רציף בין הקריות לחיפה ותאפשר לקדם תוכניות בנייה משמעותיות שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, תעסוקה ומסחר, תשתיות ועוד

 

פרסום
פרסום

שר הפנים, משה ארבל, ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, אישרו סופית את תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה – תמ"א 75 ("שער המפרץ"). התוכנית מקודמת בשיתוף מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, ומטרתה לשנות את פני מפרץ חיפה.


התוכנית יוצרת חיבור רציף בין הקריות לחיפה, ויוצרת פרישה מאוזנת של ייעודי קרקע למגורים, תעסוקה ושימושים מטרופולינים, כולל פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים. בנוסף, התוכנית שמה דגש על חיבור בין אזורי המגורים לחוף הים ולמוקדי התעסוקה באזור.

עקב האישור, יקודמו תוכניות מפורטות שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, מערכות תשתית, תחבורה ציבורית, וצירים המחברים את הקריות לגוש חיפה ונשר. התוכניות יקודמו תוך שיתוף הרשויות המקומיות והציבור תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, אורבניים וחברתיים.ההחלטה לקדם את התוכנית היא בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית אשר מונתה לעסוק בנושא והגישה את המלצותיה ביוני 2021, ובהמשך להחלטת הממשלה לעניין אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה מיום 6.3.22.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, נתן אלנתן: ״לאחר שנים רבות בהן דובר רבות על שינוי פני מפרץ חיפה לאור זיהום האוויר ולאור החלטות ממשלה רבות בנושא, החליטה הממשלה על אישור התוכנית שיש בה כדי להוביל שינוי משמעותי תוך העלאת רמת איכות החיים לטובת תושבי האזור ותושבים חדשים שיגיעו״.

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אמליח: ״יום אישור תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה הוא יום היסטורי למדינת ישראל בכלל ולתושבי מפרץ חיפה בפרט. לראשונה, המדינה שמה על השולחן חלופה תכנונית שתוציא את המפעלים הפטרוכימיים מהמפרץ. העובדה כי התוכנית אושרה הופכת את פינוי המפעלים ממפרץ חיפה לעובדה מוגמרת. מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית למשק הישראלי, שתתרום לשיפור איכות חיי התושבים מטרופולין חיפה בכלל והעיר חיפה בפרט, ותיתן מענה להיצע יחידות דיור בתוך המרקם העירוני״.

יונה יהב, ראש העיר חיפה לשעבר, על אישור התוכנית הממשלתית לפינוי מפרץ חיפה: ״נוכח האיום מצד חיזבאללה וסימון המפעלים במפרץ חיפה כיעד אסטרטגי לתקיפה, יש לקצר באופן משמעותי את לוחות הזמנים לפינוי המפעלים ולדלל מיד את החומרים המסוכנים. ההתעלמות מהתרעות וכוונות האויב כבר עלתה למדינת ישראל במחיר כבד מנשוא. די להקשיב לאיומי נסראללה על מפרץ חיפה בכדי להבין את כוונותיו ואת יכולות החיזבאללה. אשר על כן, אדרוש מהממשלה לפנות את המפרץ מהחומרים המסוכנים ואף בכוונתי לעתור עם כלל ראשי הערים במטרופולין בדרישה להוצאת החומרים בשעת מלחמה. בנוסף יש לפעול באופן מיידי לדילול החומרים המסוכנים במפעלים, שאם לא כן בכוונתי לפנות למבקר המדינה על מנת שיתערב באופן דחוף לטיפול בכך״.

יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עו"ד שרית גולן שטיינברג: ״ועדת השרים קיבלה היום החלטה אמיצה וחשובה לעתיד אזור מפרץ חיפה כולו. במציאות שבה יש עדיין מפעלים דוגמת בז"ן שלא הפנימו את השינוי שהאזור עתיד לעבור ומנסים להמשיך ולקדם תוכניות להקמת תחנת כוח מזהמת חדשה, טוב עשתה ועדת השרים כשאישרה את התמ"א וחיזקה בכך את הוודאות ביחס לעתידו של אזור מפרץ חיפה, שיהפוך מאזור תעשייה, למרכז העסקים והמגורים הגדול במטרופולין חיפה״.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מים-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מים נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מים נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המים ותעשיית איכות הסביבה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר. כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים